» Recenzje » Ucieczka w dzicz

Ucieczka w dzicz


wersja do druku

Dla miłośników kotów i nie tylko

Redakcja: Matylda 'Melanto' Zatorska

Ucieczka w dzicz
Historii o przepowiedzianym przez proroctwo wybrańcu było wiele, jednakże Erin Hunter przetworzyła ten znany schemat, czyniąc głównym bohaterem Ucieczki w dzicz rudego kota domowego. Czy przygody kocich wojowników żyjących, walczących i ginących tuż obok terenów zajętych przez pogardzanych przez nich dwunogów, warte są uwagi? Zobaczcie sami.

Rdzawy to rudy kot wiodący spokojne i pozbawione większych uniesień życie pod opieką ludzi. Jest mu ciepło, wygodnie, ma dach nad głową i codziennie pełną miskę, jednak czuje, że czegoś mu brak. Każdego dnia śni o polowaniu i swobodzie i coraz częściej tęsknie spogląda w kierunku pobliskiej granicy lasu. Kiedy otrzymuje propozycję przyłączenia się do toczącego wojnę z sąsiadami klanu dzikich kotów nie zastanawia się długo i wybiera wolność. Rozpoczyna naukę życia w Klanie Pioruna, gdzie może nie jest ani tak wygodnie, ani tak bezpiecznie jak w jego dawnym domu, jednakże każdy dzień niesie ze sobą całą masę nowych, emocjonujących doświadczeń, do których tęsknił Rdzawy – mieszaninę ekscytujących zapachów, radość swobodnego biegu przed siebie, podczas gdy wiatr rozwiewa futro, satysfakcję z udanego polowania.

Historii o szkoleniu nowicjusza na wojownika, maga (lub czarodziejkę), złodzieja, a nawet skrytobójcę było wiele – znajdziemy w nich opisy żmudnych ćwiczeń, pierwszych samodzielnych zadań oraz coraz trudniejszych i niebezpieczniejszych wyzwań. Nie inaczej jest w Ucieczce w dzicz, jednak powieść Erin Hunter zdecydowanie wyróżnia dostosowanie typowych elementów takich opowieści do wymagań jej protagonistów. Ćwiczenia polegają na nauce skradania, polowania, jak również walki przy użyciu wyposażonych w pazury łap i ostrych zębów. Rdzawy, który w klanie Pioruna przyjął imię Ognista Łapa, uczy się, jak wykorzystywać przewagę płynącą z szybkości, zwinności oraz młodego, gibkiego ciała. Wyraźnie widać, że autorka bardzo dokładnie obserwowała koty, bowiem opisy walk sparingowych oraz starć między klanami są wyjątkowo realistyczne, co przyzna każdy, kto kiedykolwiek widział walczące kocury.

Wrażenie robi też obraz kociego klanu, począwszy od jego struktury, gdzie każdy osobnik pełni określoną funkcję: opiekuna młodych, znachora czy wojownika, poprzez organizację przestrzeni z wydzielonym miejscem do spania, ćwiczenia, leczenia czy wychowywania młodych, na kocich wierzeniach oraz kociej magii (wedle której zmarli członkowie klanów dołączają do Klanu Gwiazd i zsyłają wybrańcom wizje, sny i proroctwa, zaś niektóre koty po spędzeniu nocy przy otoczonym kultem kamieniu zyskują najprawdziwsze dziewięć żyć) skończywszy. Chociaż można zauważyć pewną antropomorfizację kotów, które nie tylko porozumiewają się za pomocą słów (a nawet czasami szepczą), ale też prezentują pełen wachlarz cech jak najbardziej ludzkich (od miłości i nienawiści, po żądzę władzy, zazdrość i dwulicowość), to jednak kreacja tych postaci jest bardzo spójna i wiele zachowań kocich bohaterów jednoznacznie przywodzi na myśl zarówno znane nam małe czworonogi, jak i ich większych krewnych.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Pod wieloma względami dalekie echa takiego obrazu kociej społeczności można zauważyć u Davida Webera w Pięknej przyjaźni czy Wojnach treecatów – co prawda treecaty mają sześć łap i więcej czasu spędzają na drzewach, jednak podobieństwa są wyraźne.

Ucieczka w dzicz to nie tylko historia przemiany Rdzawego z udomowionego mruczka i pragnącego udowodnić swoją wartość outsidera w dzikiego, godnego zaufania wojownika. Duża część książki poświęcona została takim uniwersalnym zagadnieniom jak przyjaźń, lojalność, poczucie obowiązku czy też poświęcenie się sprawie większej niż tylko dobro jednostki. Sposób ukazania tych tematów jest niezwykle prosty, a podział świata na dobrych i złych (mimo początkowo zarysowanej strefy szarości) bardzo wyraźny, dlatego też powieść Erin Hunter z powodzeniem można polecić również bardzo młodym czytelnikom. Wplecenie w losy Ognistej Łapy motywu dotyczącego pochodzącej z gwiazd przepowiedni oraz wprowadzenie wyraźnych magicznych i nadprzyrodzonych akcentów dodatkowo ubarwia lekturę, aczkolwiek nie dominuje nad głównym wątkiem, nie sprawia wrażenia sztucznego, niespójnego ani dodanego na siłę. Co zaskakujące, wszystkie elementy wykreowanego przez autorkę świata doskonale do siebie pasują, tworząc logiczną i pełną współzależności konstrukcję.  

Dodatkowym plusem są bohaterowie powieści – niepokorne, chadzające własnymi drogami koty, fascynujące i dzikie. Erin Hunter udała się trudna sztuka zindywidualizowania członków klanu, chociaż początkowo można się w natłoku nowych postaci pogubić. Mimo iż koty noszą imiona związane z zajmowaną pozycją (wszyscy wodzowie klanów mają w imieniu człon "gwiazda": Błękitna Gwiazda, Wysoka Gwiazda), umaszczeniem (jest np. Krucza Łapa), czy też wiekiem (Żółty Kieł), wiele imion ulega zmianie w sytuacji, gdy dany osobnik chociażby awansuje w strukturze klanu – co mogłoby tylko potęgować poczucie zagubienia. Na szczęście w Ucieczce w dzicz nie dzieje się to zbyt często, a poszczególne postacie są na tyle charakterystyczne, że już po krótkim czasie czytelnik rozpoznaje, kto jest kim. A trzeba przyznać, że każdy z nich jest inny – mamy młodego psotnika, starą zrzędliwą kocicę czy dumnego, ambitnego wojownika.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Książkę czyta się z zapartym tchem, bowiem opisy są plastyczne i pełne dynamizmu, a w powieści brak dłużyzn i momentów spadku napięcia czy przestoju. Język jest prosty, jednak nie ubogi – autorce udaje się wyrazić wszystko bez nadmiernego komplikowania zdań i budowania trudnych w odbiorze dla młodszych odbiorców, zawiłych akapitów.

Ucieczka w dzicz to piękna opowieść o tęsknocie za wolnością i za życiem w zgodzie z naturą, która może niejednego nauczyć młodszego czytelnika. Książka spodoba się również starszemu odbiorcy, bowiem w żaden sposób nie można jej nazwać ani banalną, ani nudną. Koci wojownicy z pewnością urzekną każdego miłośnika zwierząt i niejeden z nich będzie czekał z niecierpliwością na kolejne tomy ich przygód.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.0
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Ucieczka w dzicz (Warriors. Into the Wild)
Cykl: Wojownicy
Tom: 1
Autor: Erin Hunter
Tłumaczenie: Katarzyna Krawczyk
Wydawca: Nowa Baśń
Data wydania: lipiec 2015
Liczba stron: 320
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788365122025

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.