» Tytus Groan

Tytus Groan

Dodał: Tomasz 'Asthariel' Lisek

Tytus Groan
9.00
8.7
Ocena użytkowników
Średnia z 5 głosów
-
Twoja ocena
Tytuł: Tytus Groan
Cykl: Gormenghast
Tom: 1
Autor: Mervyn L. Peake
Tłumaczenie: Jadwiga Piątkowska
Wydawca: Wydawnictwo Literackie
Miejsce wydania: Kraków
Data wydania: 3 listopada 2011
Liczba stron: 416
Oprawa: miękka
Format: 125 x 195 mm
Cena: 44,90 zł

Obok Władcy Pierścieni Tolkiena najważniejszy cykl fantasy.

Nie Śródziemie i nie Ziemiomorze, ale zamek Gormenghast zasługuje na tytuł najwybitniejszej kreacji w literaturze fantasy. Cykl stworzony przez Mervyna Peake'a uznawany jest za absolutną klasykę fantastyki - i co ważne, uważają tak nie tylko miłośnicy fantasy, ale i krytycy i czytelnicy głównego nurtu.

Tytus Groan to pierwsza powieść trylogii opisującej losy 77. hrabiego na zamku Gormenghast, stanowiącego gotycki labirynt dachów, korytarzy, krużganków, schodów, podziemi i tajemnych przejść. Książka wybiega daleko poza normalną codzienną rzeczywistość, akcja trzyma nas w napięciu i nieustannie zaskakuje. Postaci są niezwykłe, tło akcji fantastyczne i niemal wszystko mogłoby w niej wydawać się ekscentryczne, gdyby nie dziwne poczucie rzeczywistości przebijające przez groteskowe, przerażające rekwizyty szalonego zamku.

Na kartach powieści Tytus Groan przemienia się z chłopca w młodzieńca, dojrzewając powoli do buntu przeciwko uświęconej tradycji. Kunsztowny język, groteskowy humor, sugestywne opisy oddziałują na wyobraźnię czytelnika i sprawiają, że natychmiast przenosi się do niepokojącego świata wykreowanego przez Mervyna Peake'a.

Kultowa seria o dziedzicu zamku Gormenghast została przetłumaczona na 30 języków. Od wielu lat inspiruje artystów - na podstawie książek Peake'a nakręcono kilka seriali telewizyjnych, a grupa The Cure nagrała piosenkę The Drowning Man.
Tagi: Tytus Groan | Mervyn L. Peake | Gormenghast


Czytaj również

Komentarze

string(15) ""

dircemari
   
Ocena:
0
w Empiku zapowiedź jest na 3 listopada
13-10-2011 12:08

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.