» Recenzje » Toy Wars

Toy Wars


wersja do druku

Zabaweczka Toy Iceberg

Redakcja: Michał 'von Trupka' Gola

Toy Wars
Czy prostytutka może zostać prywatnym detektywem? Pomysł ciekawy, ale czy Ziemiański mu podoła? Czy Toy Wars okaże się sukcesem równie dużym, jak cykl Achaja, który został bardzo pozytywnie odebrany przez czytelników? To się dopiero okaże.

Toy Wars jest powieścią podzieloną na trzy części, w których protagonistka wykonuje przydzielone jej przez dowódcę najemników zadania. Akcja pierwszego z opowiadań, Toy Toy Song, ma miejsce w kosmosie. Jego główną bohaterką jest Toy Iceberg – dwudziestojednoletnia dziewczyna, o trudnej przeszłości. Mieszkała w domu dziecka, z którego uciekła, po czym popadła w narkotyki i zaczęła się prostytuować. Na szczęście wziął ją pod swoją pieczę Paul Iceberg, który wyleczył ją z używek, do których jednak wciąż czasem ją ciągnie. Kiedy jej opiekun umarł okazało się, że zostawił jej niemały majątek, ale pod pewnymi warunkami: co najmniej przez dziesięć lat musi pracować jako prywatny detektyw, inaczej nie dostanie nic. Żaden klient jednak nie bierze pod uwagę jej kandydatury, ponieważ kto by zaufał kobiecie wyglądającej jak licealistka. Jednak pewnego dnia zjawia się w jej biurze Paul Dante i proponuje jej pracę, którą Toy przyjmuje. Akcja przebiega w zawrotnym tempie, jak dla mnie zbyt zawrotnym. Książce bardzo by pomogło, gdyby autor spowolnił fabułę chociaż odrobinę, zamiast skakać z tematu na temat.

Drugie opowiadanie – Toytrek – ma miejsce w słonecznej Afryce. Obserwujemy tu najemników, którzy zostali wysłani na Czarny Ląd, gdzie zaczyna się wyścig o zasoby naturalne. Podobnie jak pierwszy tekst tak i tutaj brakuje głębi, świeżości, o fabule już nie wspominając.

Trzeci, ostatni i najdłuższy tekst – Toy Wars. Wojownik ostatecznej zagłady – pozytywnie odróżnia się od poprzednich opowiadań. Tym razem bohaterka będzie miała zadanie przepędzenie duchów z dzielnicy, w której kiedyś pracowała. W tej części historia przebiega trochę inaczej, gdyż Toy przed wypełnieniem misji zostaje poddana operacji wszczepienia implantu wojskowego, z którym (a raczej którą) porozumiewa się za pomocą myśli. Urządzenie to, należące do nowej generacji biotechnologicznych usprawnień, będzie jej tajną bronią, która będzie ochraniać Toy oraz ostrzegać ją o zbliżającym się niebezpieczeństwie. Z czasem dziewczyna zaprzyjaźni się z tym implantem, zwanym Valkirią. To opowiadanie ma w sobie jakiś smaczek, szkoda tylko, że nie zostało bardziej rozbudowane, gdyż dopiero od niego zaczęły się najciekawsze momenty. Kiedy wspominam tą książkę, to w myślach pozostaje tylko ten rozdział.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Ogromnym plusem Toy Wars jest bardzo prosty i nieskomplikowany styl pisania autora, a mało rozbudowane dialogi sprawiają, że powieść czyta się naprawdę szybko. Dwa pierwsze teksty zostały napisane lekko, z humorystycznymi wstawkami, ale akcja, która gwałtownie przeskakiwała z tematu na temat naprawdę mnie irytowała. W trzeciej historii, pomimo powolnego przebiegu zdarzeń, autor postarał się jednak o rozbudowanie powieści. Szkoda  tylko, że dopiero daleko za połową książki. Za zaletę należy uznać pomysły, na jakie wpadł pisarz przy komponowaniu tekstów, szczególnie tego ostatniego.

Największym minusem tej pozycji jest fakt, że sprowadza się do rozrywki na papierze i nic więcej czytelnikowi nie przekazuje. Nic mnie w niej nie porwało (no chyba że ilustracje, które zostały bardzo dobrze wykonane), a lekturę dodatkowo utrudniał fakt, że Ziemiański trochę przesadził z wulgaryzmami. Przekleństw było tak dużo, że to od razu rzucało się w oczy. Według mnie dobrze by było je ograniczyć do minimum, w niektórych momentach nie były one potrzebne.

Podsumowując, w Toy Wars bardzo spodobał mi się trzeci tekst, w którym autor wykazał się pomysłowością i tylko tą ostatnią część przeczytałam bardzo szybko. Książka sama w sobie nie jest zła, więc mogę ją polecić osobom, którym nie przeszkadza szybki przebieg akcji i spora ilość przekleństw.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
6.5
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Toy Wars
Autor: Andrzej Ziemiański
Wydawca: Fabryka Słów
Data wydania: 18 sierpnia 2017
Liczba stron: 576
Oprawa: miękka
Format: 125×195mm
ISBN-13: 978-83-7964-249-6
Cena: 44,90 złCzytaj również

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.