» » Star Carrier: Osobliwość

Star Carrier: Osobliwość


wersja do druku

Kosmiczna flota Ziemian w głębi terytorium wroga

Autor: Redakcja: Piotr 'Clod' Hęćka, Matylda 'Melanto' Zatorska

Star Carrier: Osobliwość
Osobliwość to już trzeci, a zarazem przedostatni tom cyklu Star Carrier – opowieści o wojnie ziemskiej kosmicznej floty z wrogim Galaktycznym Imperium Sh'daar. Alexander Koenig przenosi walkę na terytorium nieprzyjaciela, lecz każdy kolejny krok okupiony jest licznymi ofiarami. Co czeka na niego w samym środku imperium liczącego tysiące światów i ras? Czy podjęte przez niego decyzje zadecydują o zwycięstwie, czy o zagładzie dowodzonej przez niego grupy bojowej? Jakie konsekwencje dla ludzkości przyniosą jego działania?

Wydarzenia w Osobliwości stanowią bezpośrednią kontynuację Środka ciężkości. Po sukcesie operacji Crown Arrow Koenig decyduje się zignorować rozkazy powrotu na Ziemię i wyruszyć dalej – w kierunku miejsca, które przypuszczalnie jest bazą wypadową jednostek Sh'daar. Tam czekają na niego odpowiedzi na dwa podstawowe, zadawane przez wszystkich Ziemian pytania: kim są tajemniczy władcy imperium oraz dlaczego żądają zaniechania rozwoju technologii GRIN (genetyki, robotyki, infotechnologii oraz nanotechnologii), a w konsekwencji całej wojny?

Podobnie jak w dwóch poprzednich częściach, większość wydarzeń pokazywana jest z perspektywy głównodowodzącego grupą uderzeniową Alexandra Koeniga oraz pilota myśliwca Trevora Greya. To decyzje Koeniga wpływają na życia tysięcy ludzi, załóg statków kosmicznych, pilotów oraz członków jednostek szturmowych, dlatego też z determinacją dąży on do zakończenia wojny i położenia kresu tysiącom ofiar zbrojnego konfliktu, nawet za cenę osobistej kompromitacji i sądu wojennego. Autor – po raz kolejny – świetnie oddał głębię emocji kontradmirała, coraz bardziej ciążącą mu odpowiedzialność, targające nim na przemian zwątpienie i nadzieję, a także dojmującą samotność i tęsknotę za zmarłą ukochaną. Trevor Grey z kolei skupia się jedynie na tym, by zadać jak najwięcej szkód przeciwnikowi, zminimalizować straty wśród swoich towarzyszy i przeżyć kolejny dzień szaleńczych kosmicznych zmagań. Wygląda na to, że Grey to prawdziwe "dziecko szczęścia", a może raczej "czarny koń" Koeniga – genialny prym prawie bez żadnego wysiłku wychodzi cało z każdej opresji, a jego pomysły po raz kolejny ratują grupę bojową. Trevor to niewielki trybik w skomplikowanej machinie wojennej, którego nieszablonowe myślenie i postępowanie decyduje o "być albo nie być" całej floty. Zaskakujący jest fakt, że mimo kluczowej roli tej postaci, w tym tomie wypada ona dosyć blado. Tym razem zdecydowanie lepiej przedstawiona została kreacja kontradmirała, jednak można spodziewać się, iż w ostatnim tomie cyklu Grey będzie miał jeszcze niejedno do powiedzenia.

Poza Koenigiem i Trevorem przez karty Osobliwości przewija się dość liczne grono postaci drugoplanowych, które nie mają jednak zbyt wielu cech dystynktywnych. Podobnie jak w obu poprzednich tomach są to dowódcy innych okrętów floty, niedobitki pilotów myśliwców zdziesiątkowanych w kolejnych bitwach, a także członkowie jednostek szturmowych. Nie bez znaczenia dla fabuły będą – znane już czytelnikom – dwie Agletsch, pełniące rolę przewodniczek po terytorium Sh'daar. Trochę rozczarowuje fakt, że tym razem Ian Douglas zrezygnował z pokazywania wybranych wydarzeń oczami obcych, których rola jest w tej części wyraźnie marginalna. Dopiero na zakończenie czytelnik będzie miał okazję poznać Sh'daar, lecz oferowane przez autora wyjaśnienia ich motywów wydają się trochę zagmatwane i nie do końca kompletne, a chwilami wręcz sprzeczne z niektórymi informacjami posiadanymi przez czytelnika. Pozostaje mieć nadzieję, że ostatni tom cyklu pozamyka wszystkie wątki i wyjaśni wątpliwości, które pozostają po lekturze Osobliwości.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Ian Douglas jest wyjątkowo doświadczonym pisarzem science fiction, który z dużą wprawą i wyczuciem operuje słowem. Chociaż w tym tomie po raz kolejny zaserwował nam sporą dawkę kosmicznych manewrów, pojedynków myśliwców i zmagań olbrzymich krążowników z jednostkami wroga, nie uczynił tego w sposób nużący. Prezentowane przez niego obrazy nadal zapierają dech w piersiach skalą, dynamiką i kompleksowością. To samo dotyczy opisów związanych z nowymi technologiami, prawami fizyki, czy teoriami naukowymi z innych dziedzin. Wyjaśnienia prezentowane w powieści są proste, przystępne, a także całkowicie prawdopodobne – niezwykle trudno jest znaleźć granicę przebiegającą między opisami o faktycznym podłożu naukowym a czystą fikcją.

Nie można pominąć niezwykle istotnego aspektu Osobliwości, jakim jest zagadnienie ewolucji technologicznej. Już w Środku ciężkości pojawiły się pierwsze rozważania dotyczące granic człowieczeństwa oraz kierunku rozwoju technologicznego, jednak wtedy nie stanowiły one głównego tematu powieści, będąc raczej migawkową prezentacją różnych spojrzeń na to zagadnienie. Tutaj te przemyślenia zyskały niebagatelne znaczenie i zaskakującą puentę, zostały też bardzo ciekawie uzasadnione fabularnie. Ta zmiana proporcji i ukłon w stronę rozważań z pogranicza filozofii stanowią prawdziwą wisienkę na torcie, dodając powieści nieoczekiwanej głębi.

Wszystko byłoby wspaniale, gdyby redaktorzy oryginalnego, zagranicznego wydania zadbali o usunięcie powtórzeń. Wydawać by się mogło, że uważny czytelnik będzie pamiętał skąd pochodzi Trevor Grey, czemu żyje samotnie, a także jakie były przyczyny zagłady Nowego Jorku i niechęci wobec Chińczyków. Odpowiedzi na te pytania otrzymaliśmy tak w tomie pierwszym, jak i drugim serii. Jednak najwyraźniej uznano, że po raz kolejny należy o tym przypomnieć. W efekcie duża część powieści stanowi praktycznie przedruk treści już znanych, co bywa naprawdę irytujące.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Na szczęście jest to jedna z nielicznych wad Osobliwości. Podobnie jak obie wcześniejsze części serii Star Carrier recenzowana pozycja to kawał dobrego militarnego science fiction, którym nie powinien być rozczarowany żaden miłośnik tego gatunku.

 

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
7.0
Ocena recenzenta
7
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Osobliwość (Singularity)
Cykl: Star Carrier
Tom: 3
Autor: Ian Douglas
Tłumaczenie: Justyn Łyżwa
Wydawca: Drageus
Data wydania: 27 listopada 2013
Liczba stron: 464
Oprawa: miękka
Format: 125 x 195 mm
ISBN-13: 978-83-64030-19-2
Cena: 34,90 złCzytaj również

Ciemna materia
Tłoczna pustka kosmosu
- recenzja
Star Carrier: Otchłań
Epopei kosmicznej ciąg dalszy
- recenzja
Star Carrier: Pierwsze uderzenie
Piloci myśliwców kontra niezwyciężona rasa obcych
- recenzja
Angele Dei
Wojna w niebiosach
- recenzja

Komentarze

string(15) ""

Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.