» Recenzje » Solomon Kane. Okrutne przygody - Robert E. Howard

Solomon Kane. Okrutne przygody - Robert E. Howard


wersja do druku
Solomon Kane. Okrutne przygody - Robert E. Howard
Rebis kontynuuje wydawanie dzieł Roberta E. Howarda. Po trzech tomach o Conanie i jednym poświęconym Kullowi z Atlantydy, nadeszła pora na kolejną niezapomnianą postać tego autora – Solomona Kane'a, purytanina i fanatyka.

Czym różni się Kane od pozostałych bohaterów tego autora? Przede wszystkim tym, że nie jest barbarzyńcą. Choć posiada niezłomną wolę i ogromną siłę, to człowiek cywilizacji, którego do walki ze złem popycha fanatyzm religijny i chęć niszczenia pomiotów Szatana oraz… pragnienie wybawiania dam z opresji. Tutaj, jak i w poprzednich zbiorczych wydaniach tekstów Howarda, pojawiają się skąpo odziane i zniewolone przez złe siły niewiasty, ale Kane ratuje je nie dla zaspokojenia własnej chuci, a ze szlachetnych pobudek, czy też dla samej wartości takiego czynu. Poza tym widać jednak całkiem sporo podobieństw z pozostałymi znanymi bohaterami, którzy wyszli spod pióra Howarda. Purytanin jest niezwykle silny, posiada stalową wolę i zimne spojrzenie oraz, jako jedna z nielicznych postaci zawartych na kartach tej książki, w obliczu nadprzyrodzonego nie poddaje się strachowi, a próbuje przezwyciężyć go odwagą.

Tym razem Howard poświęca dużo miejsca właśnie fanatyzmowi i niezłomności Kane'a, którego kilkukrotnie w różnych tekstach przeciwnicy nazwają "Galahadem". I rzeczywiście, bohater ten przypomina nieco błędnego rycerza ścigającego za Graalem, którym w tym przypadku jest zniszczenie sił zła i dzieł Szatana. To główny motor napędowy działań purytanina – w przeciwieństwie do zwykłej żądzy przygód czy namiętności, kierujących Conanem oraz Kullem, Kane wydaje się mięć z góry określony cel życiowy, czy raczej cel istnienia, który konsekwentnie realizuje. Szkoda więc, że w tomie nie znalazł się żaden tekst na temat genezy bohatera, lub jakiś choćby mini-esej pokazujący, co uczyniło go takim, jaki jest.

Należy zaznaczyć, że zebrane przez Rebis teksty w większości łączą się ze sobą. Część jest poświęcona polowaniu Kane'a na francuskiego złoczyńcę Le Loup'a (Wilka) – choć nawet spore zawieszenie niewiary nie ułatwia zrozumienia motywacji tak zaciekłego pościgu w wykonaniu purytanina za, bądź co bądź, jednym z wielu zwykłych łotrów. Natomiast większość opowiadań w tym tomie poświęcono przygodom Kane'a w Afryce, dokąd wzywa go jakiś pierwotny zew. Tutaj Howard pozwolił sobie na całkiem sporo – bohater mierzy się z dzikimi plemionami, nieumarłymi, stworzeniami podobnymi do pterodaktyli, łowcami niewolników, a nawet Asyryjczykami. Pojedyncze, krótkie opowiadania o epizodach z podróży wydają się dużo lepiej skonstruowane – czuć w nich atmosferę nadnaturalności bliższą naszemu kręgowi kulturowemu, więc i może dlatego mniej abstrakcyjną. Poza tym, skoro to niezbyt długie teksty, autor nie próbuje tworzyć karkołomnych konstrukcji fabularnych.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Podobnie jak i przy poprzednich wydaniach zbiorczych Rebisu warto się zapoznać z tymi tekstami. Pomimo kilkudziesięciu lat na karku i pulpowości są one dość przyjemne w odbiorze. A znajomość klasyki zawsze w cenie – tym bardziej w takim ładnym wydaniu.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 1
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Solomon Kane. Okrutne przygody (The Savage Tales of Solomon Kane)
Autor: Robert E. Howard
Tłumaczenie: Tomasz Nowak
Autor okładki: Garry Gianni
Autor ilustracji: Garry Gianni
Wydawca: Rebis
Data wydania: 2014
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-7818-541-3Czytaj również

Zew Cthulhu: Dziwne eony
Prehistoryczne przygody z mackami w tle
Wywiad z Michałem Szolcem
Barbarzyńca w świecie dźwięku
Kull: Banita z Atlantydy
Literacki przodek Conana
- recenzja
Conan i miecz zdobywcy
Conan po raz trzeci
- recenzja
Conan i skrwawiona korona - Robert E. Howard
Więcej oryginalnego Conana

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.