» Recenzje » Śliski

Śliski


wersja do druku

Nowe widoki, reszta bez zmian

Redakcja: Mateusz 'Wolfang' Oszust, Daga 'Tiszka' Brzozowska

Śliski
„Pamiętacie go? To Sopel, dla przyjaciół – Śliski…” Ten fragment blurbu doskonale oddaje moje wrażenia z lektury – sięgając po kontynuację przygód byłego członka Patrolu otrzymujemy po prostu więcej tego samego co wcześniej. W nieco gorszej oprawie.

Jest lato, co nawet w świecie Przygranicza oznacza, że śniegi się topią, a natura budzi się do życia. Podobnie jak Sopel, który (jak się zdaje) ostatnie pół roku przeleżał zmrożony w zaspie. A może nie? Wszak docierają do niego plotki o tajemniczym osobniku noszącym jego twarz, który załatwiał w tym czasie różne szemrane interesy z dziwnymi osobami… Tak czy inaczej dawne grzechy nie zostały zapomniane ani tym bardziej wybaczone, wiec gdy tylko nasz bohater na nowo zawitał w Forcie, jego życie ponownie staje się zagrożone. Przyjdzie mu nawiązywać niełatwe sojusze i podejmować trudne decyzje, a wszystko to, by spróbować uciec z matni raz i na zawsze – wracając do normalnego świata.

Choć powyższy zarys fabuły może brzmieć interesująco, to podobnie jak w przypadku tomu pierwszego, sięgając po Śliskiego nie należy się zbyt mocno nastawiać na porywającą opowieść. Mimo że będziemy obserwować jak Sopel walczy o życie, unika zamachów czy umyka przed przeważającymi siłami wroga, to znacznie więcej "czasu antenowego" poświęcono na spotkania ze starymi i nowymi znajomymi, rozmaite bardziej i mniej legalne interesy, opisy krajobrazów, lokalnego kolorytu i tak dalej – identycznie jak miało to miejsce poprzednio. Z tą różnicą, że tym razem większa część akcji ma miejsce w obrębie murów Fortu, co siłą rzeczy ogranicza różnorodność widoków, którymi przyjdzie nam sycić oczy wyobraźni. Nie znaczy to oczywiście, że nie dane nam będzie poznać niczego nowego. Wręcz przeciwnie, autor niemal na każdej stronie przygotował dla nas jakąś nowalijkę, która wzbogaca obraz życia w świecie Przygranicza. Szczególnie że podczas przymusowej nieobecności Sopla trochę się w okolicy pozmieniało – między innymi upowszechniła się alchemia, stanowiąca alternatywę tak dla techniki, jak i magii.

Sama fabuła, gdy już obrać ją ze wszystkich ozdobników, podobnie jak poprzednio jest nieszczególnie sensowna czy porywająca. Ponownie naprawdę istotne wydarzenia dostaniemy dopiero pod koniec powieści i to w wielkim pośpiechu, żeby do czytelnika przypadkiem, nie dotarło jak mało mają sensu. Niezbyt przypadł mi do gustu mistyczny kierunek, w jakim coraz silniej skręca opowieść – choć może to brzmieć dziwnie w stosunku do świata, gdzie niemal co drugi nosi magiczne amulety. Do tej pory jednak magia była traktowana typowo użytkowo, jak kolejna gałąź nauki – finał zaś mocno zbacza w kierunku mrocznych przepowiedni, pradawnych wrogów i tego typu ogranych banałów.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Siłą tej powieści nie jest jednak fabuła, a niezwykły świat i zasiedlający go ludzie – barwni i różnorodni, a przy tym zwyczajnie ludzcy. Dają temu wyraz bardzo sprawnie napisane dialogi, których lektura sprawia wiele przyjemności. Warto jednak przed sięgnięciem po tę pozycję odświeżyć sobie tom poprzedni, gdyż często spotykamy starych znajomych, zaś narrator nie śpieszy się, by przypomnieć czytelnikowi kto był kim i jak potoczyły się jego wcześniejsze relacje z Soplem, co może być dezorientujące.

Śliski to powieść bardzo podobna do swojego poprzednika – trochę mniej bogata (acz wciąż robiąca wrażenie) pod względem widoczków czy bohaterów, o kiepskiej, pretekstowej fabule. Jeżeli droga liczy się dla Ciebie bardziej niż cel, a tom poprzedni przypadł Ci do gustu – po kontynuację sięgaj w ciemno.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
6.5
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Śliski
Cykl: Przygranicze
Tom: 2
Autor: Paweł Kornew
Wydawca: Fabryka Słów
Data wydania: 18 sierpnia 2017
Liczba stron: 656
Oprawa: miękka
Format: 125×195mm
ISBN-13: 978-83-7964-228-1
Cena: 39,90 złCzytaj również

Sopel
Kraina lodu, wersja rosyjska
- recenzja
Śliski. Tom 1
Pościg
Śliski. Tom 1
Gdzie "szafirowy szron"?
Tam gdzie ciepło
Historia kołem się toczy
- recenzja
Tam gdzie ciepło
- fragment

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.