» Ślepowidzenie

Ślepowidzenie

Dodał: Tomasz 'Asthariel' Lisek

Tytuł: Ślepowidzenie
Autor: Peter Watts
Tłumaczenie: Wojciech Próchniewicz
Wydawca: MAG
Miejsce wydania: Warszawa
Data wydania: 6 maja 2011
Liczba stron: 448
Oprawa: miękka
Format: 125×195 mm
ISBN-13: 978-83-7480-209-3
Cena: 35 zł

Ślepowidzenie - przełamująca mity naukowa fikcja o Pierwszym Kontakcie

Znakomita… gęsta od filozofii, nowych pomysłów, i ostrego jak brzytwa pisarskiego stylu Wattsa. Tyleż magnetyczna, co przerażająca, wielostronnie argumentuje, że świadomość to przegrana sprawa, w którą wierzymy z przyzwyczajenia. Ślepowidzenie ukazuje się 25 lipca nakładem wydawnictwa Mag.

Peter Watts bierze główne mity opowieści o Pierwszym Kontakcie i roznosi je na strzępy. Powstaje wstrząsająca i hipnotyzująca powieść, popis talentu pełen prowokujących i niepokojących pomysłów. Ślepowidzenie to znakomity przykład na to, czego potrafi dokonać fantastyka naukowa i tylko ona. Fenomenalne studium nad świadomością, teoriami biologicznymi, empatią, uczuciami… ambitne w swoim rozmachu i wykonane z pełnym powodzeniem i brawurą.

Wielu krytyków twierdzi, że najlepsza fantastyka naukowa to ta mocno zakorzeniona w nauce, ale jednocześnie stanowiąca wyzwanie dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych jej dokonań. Jeśli tak, to w Ślepowidzeniu udaje się to nadzwyczajnie, chociaż zachwyt budzi także świetny styl Wattsa. Pojawiają się tam ważne kwestie… etyka, moralność, inteligencja i samoświadomość… puenta książki jest jednocześnie odkrywcza i satysfakcjonująca. Przedstawione w powieści naukowe hipotezy i fakty stymulują czytelnika o wiele bardziej niż u wielu autorów obwołanych ostatnio „Nową falą SF”. To książka pisarza, który nie obawia się użyć prawdziwej nauki jako fundamentu dla swego niezwykłego podejścia do ogranego w fantastyce motywu.

Pierwsza powieść Petera Wattsa, Starfish, została wyróżniona przez New York Timesa, zasłużyła sobie na "zaszczytną wzmiankę" wśród laureatów nagrody Johna W. Cambella oraz na odrzucenie przez niemieckie i rosyjskie wydawnictwa jako "zbyt mroczna". (Zbyt mroczny dla Rosjan – z tego osiągnięcia jest Watts szczególnie dumny, choć nadal zdumiewa go, że tłumaczono tę książkę na włoski.) Odtąd zaczął się także kultowy status książki wśród dręczonych egzystencjalnymi niepokojami nastoletnich blogerek, identyfikujących się z główną bohaterką Starfisha.

Ślepowidzenie nominowane było do nagród Hugo, Campbella, Sunburst, Locusa i Aurory.
Tagi: Ślepowidzenie | Peter Watts


Czytaj również

Komentarze

string(15) ""

Nausicaa
   
Ocena:
0
Moja ulubiona książka SF. Polecam!
04-05-2011 20:43
Aravial Nalambar
   
Ocena:
0
Rewelacyjna - zarówno pod wzgledem stylu jak i treści. Sama głebia i rozbudowanie wizji jest fascynujące. do tego to chyba najbardziej zakorenia w nauce fantastyka transhumanistyczna jaką czytałem.

Jeśli ktoś lubi dajmy na to Dukaja - powinien spróbować. Jeśli nie lubi - tym bardziej powinien.
10-07-2011 21:00
   
Ocena:
0
wizjonerska;
porównywanie do słabego dukaja, moim zdaniem, nietrafne
09-01-2012 11:50

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.