» Ślepowidzenie

Ślepowidzenie

Dodała: Ewa 'senmara' Markowska

Ślepowidzenie
9.83
8.87
Ocena użytkowników
Średnia z 65 głosów
-
Twoja ocena
Ślepowidzenie - Poltergeist patronem
Tytuł: Ślepowidzenie (Blindsight)
Autor: Peter Watts
Tłumaczenie: Wojciech Próchniewicz
Autor okładki: Irek Konior
Wydawca: Wydawnictwo Mag
Miejsce wydania: Warszawa
Data wydania: 24 lipca 2008
Liczba stron: 328
Oprawa: twarda
Format: 135 x 205 mm
Seria wydawnicza: Uczta Wyobraźni
ISBN-13: 978-83-7480-097-6
Cena: 35,00 zł

Ślepowidzenie - przełamująca mity naukowa fikcja o Pierwszym Kontakcie

Znakomita… gęsta od filozofii, nowych pomysłów, i ostrego jak brzytwa pisarskiego stylu Wattsa. Tyleż magnetyczna, co przerażająca, wielostronnie argumentuje, że świadomość to przegrana sprawa, w którą wierzymy z przyzwyczajenia.
Ślepowidzenie ukazuje się 25 lipca nakładem wydawnictwa Mag.

Peter Watts bierze główne mity opowieści o Pierwszym Kontakcie i roznosi je na strzępy. Powstaje wstrząsająca i hipnotyzująca powieść, popis talentu pełen prowokujących i niepokojących pomysłów. Ślepowidzenie to znakomity przykład na to, czego potrafi dokonać fantastyka naukowa i tylko ona. Fenomenalne studium nad świadomością, teoriami biologicznymi, empatią, uczuciami… ambitne w swoim rozmachu i wykonane z pełnym powodzeniem i brawurą.

Wielu krytyków twierdzi, że najlepsza fantastyka naukowa to ta mocno zakorzeniona w nauce, ale jednocześnie stanowiąca wyzwanie dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych jej dokonań. Jeśli tak, to w Ślepowidzeniu udaje się to nadzwyczajnie, chociaż zachwyt budzi także świetny styl Wattsa. Pojawiają się tam ważne kwestie… etyka, moralność, inteligencja i samoświadomość… puenta książki jest jednocześnie odkrywcza i satysfakcjonująca. Przedstawione w powieści naukowe hipotezy i fakty stymulują czytelnika o wiele bardziej niż u wielu autorów obwołanych ostatnio „Nową falą SF”. To książka pisarza, który nie obawia się użyć prawdziwej nauki jako fundamentu dla swego niezwykłego podejścia do ogranego w fantastyce motywu.

Pierwsza powieść Petera Wattsa, Starfish, została wyróżniona przez „New York Timesa”, zasłużyła sobie na „zaszczytną wzmiankę” wśród laureatów nagrody Johna W. Cambella oraz na odrzucenie przez niemieckie i rosyjskie wydawnictwa jako „zbyt mroczna”. (Zbyt mroczny dla Rosjan – z tego osiągnięcia jest Watts szczególnie dumny, choć nadal zdumiewa go, że tłumaczono tę książkę na włoski.) Odtąd zaczął się także kultowy status książki wśród dręczonych egzystencjalnymi niepokojami nastoletnich blogerek, identyfikujących się z główną bohaterką Starfisha.
Tagi: Peter Watts | Ślepowidzenie


Czytaj również

Komentarze


~Milka

Użytkownik niezarejestrowany
    slepowidzenie
Ocena:
0
Bardzo dobra książka aczkolwiek momentami wymagająca sporego wysiłku aby wyobrazić sobie i zrozumieć cały ten skomplikowany przekaz. Wydaje mi się, że nawet kompozycja przypomina samego Tezeusza- nic nie wiadomo na pewno, jednak sens tego czego już dowiedzieliśmy się stanie się wyraźny po przeczytaniu kolejnych stron, i tak wygląda całość.. Wow.
29-04-2009 20:27
-Mugen-
   
Ocena:
0
Książka spoko, bardzo dobra, jednak dla początkujących czytelników science fiction może być zbyt ciężka. Niesamowite pomysły, ale trudny język.

Ciężko się czyta, ale naprawdę warto.
23-06-2010 21:51
~Muzyk

Użytkownik niezarejestrowany
    Blindsight
Ocena:
0
Bardzo dobry kawał Hard SF, ja słucham w wersji angielskie audiobooka, polecam lektora, świetnie udaje sposób mówienia kapitana:)
31-03-2011 19:03

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.