» Silmarillion

Silmarillion

Dodał: Jakub 'Urko' Skurzyński

Silmarillion
8.42
Ocena użytkowników
Średnia z 33 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 16
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Silmarillion (The Silmarillion)
Autor: John Ronald Reuel Tolkien
Tłumaczenie: Maria Skibniewska
Autor okładki: Studio graficzne wydawnictwa Amber
Wydawca: Wydawnictwo Amber
Miejsce wydania: Warszawa
Data wydania: maj 2006
Liczba stron: 432
Oprawa: miękka
Format: 120 x 190 mm
ISBN-10: 83-241-2501-9
Cena: 34,80 zł

Najsłynniejsze obok Władcy Pierścieni dzieło Tolkiena

Silmarilion został opublikowany w 1977 roku, w cztery lata po śmierci autora, w opracowaniu jego syna Christophera. W 1956 roku sam pisarz tak mówił o swojej nieistniejacej jeszcze książce: "Nie sądzę, aby zyskała popularność Władcy Pierścieni - ani śladu hobbitów. Masa mitologii, wszędzie elfy i podniosła stylistyka..." A jednak Silmarillion stał się najsłynniejszym obok Władcy Pierścieni dziełem Tolkiena.

Silmarillion to zbiór opowieści o Dawnych Dniach, czyli o Pierwszej Erze Świata, poprzedzajacej epokę, w której rozgrywa się akcja Władcy Pierscieni. Legendy i mity sięgają zamierzchłych czasów, gdy pierwszy Władca Ciemności, Morgoth, przebywał w Śródziemiu, a elfy Wysokiego Rodu toczyły z nim wojnę, by odzyskac Silmarile, trzy "świetliste klejnoty", w których przetrwało światło Dwóch Drzew Valinoru.

Oprócz właściwej historii Slimarilów książkę wypełniają legendy o Ainurach, Valarach, upadku Numenoru i Pierścieniu Władzy. Razem składają się na niepowtarzalny obraz dziejów - od Muzyki Ainurów, z której zrodził się świat, aż do końca Trzeciej Ery, gdy powiernicy Pierścienia odpłynęli z Szarej Przystani.

Komentarze

string(15) ""

Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.