» Recenzje » Sherlock Holmes. Apokryfy (e-book)

Sherlock Holmes. Apokryfy (e-book)


wersja do druku

Kpiąc z Sherlocka i samego siebie

Redakcja: Piotr 'Clod' Hęćka

Sherlock Holmes. Apokryfy (e-book)
Postać Sherlocka Holmesa stworzona przez Arthura Conan Doyle'a na trwałe weszła do kultury popularnej i doczekała się wielu (re)interpretacji a także kontynuacji spisywanych przez innych autorów. Dzięki serwisowi BookRage polski czytelnik ma okazję po raz pierwszy poznać pięć niekanonicznych tekstów, które napisał sam Conan Doyle.

Każde z tych opowiadań jest dość krótkie – całość zajmuje ledwie pięćdziesiąt dwie strony. I każde z nich przedstawia postać słynnego detektywa i jego słynny sposób dedukcji w sposób co najmniej ironiczny, jeśli nie otwarcie złośliwy. Kwestia kwesty to krótki dialog między Holmesem a Watsonem, w którym ten pierwszy, odkrywając problem trapiący swojego towarzysza, pokazuje, że o jego błyskotliwości świadczy tak naprawdę nieprzeciętna spostrzegawczość. Dwa kolejne teksty (Zagadka wielbiciela zegarków oraz Zaginiony pociąg) opierają się na tym samym schemacie – zachodzi bardzo dziwne i trudne do wyjaśnienia wydarzenie (odpowiednio: morderstwo oraz zniknięcie całego pociągu), z którym nie może poradzić sobie policja. Ci ostatni otrzymują list od detektywa-amatora, który próbuje rozwikłać tajemnicę i, na podstawie dostępnych mu przesłanek, wyciąga nieprawdopodobne wnioski. Jednak po jakimś czasie zostaje przedstawiony rzeczywisty przebieg wydarzeń, który nie ma nic wspólnego z dedukcją tego ostatniego.  W ten sposób autor wyśmiewa Holmesa oraz to, w jaki sposób rozwiązuje on wszystkie sprawy, kpiąc tym samym z własnej kreacji. Z kolei Dedukcja Watsona jest odwrotnością Kwestii kwesty – tutaj rozumowanie Watsona, który chce udowodnić, że sposób myślenia Holmesa jest w zasadzie prosty, okazuje się całkowicie błędne. Ostatni tekst to Tajemnica współautorów, napisana przez J.M. Barriego (twórcę Piotrusia Pana) – krótka humoreska przedstawiająca ostateczne pożegnanie się Doyle'a z postacią słynnego detektywa. Cała ta książeczka stanowi więc jedno wielkie odniesienie do tej właściwej twórczości dotyczącej Sherlocka Holmesa.

Nie da się bowiem pisać o tym zbiorku w oderwaniu od pozostałych utworów Doyle'a z Holmesem w roli głównej – te wszystkie teksty to literatura, którą fani mogą potraktować z przymrużeniem oka i uśmiechnąć się pod nosem, widząc jak Conan Doyle wyśmiewa to, co sam stworzył. Literacko nie zachwyca, bo i zachwycać nie ma, ale interesującym doświadczeniem jest móc zobaczyć to, jak autor traktuje własnego bohatera, od którego chce się uwolnić (co mu się, ostatecznie, nie udało).

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
9
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Sherlock Holmes. Apokryfy
Autor: Arthur Conan Doyle
Tłumaczenie: Marceli Szpak
Autor ilustracji: Sidney Paget, Max Cowper, Frank Craig
Wydawca: BookRage (Code Red)
Data wydania: 10 lutego 2014
Format: mobi, epub, pdf
ISBN-13: 978-83-937597-9-8Czytaj również

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.