» Recenzje » Sekret Genezis - Tom Knox

Sekret Genezis - Tom Knox

Sekret Genezis - Tom Knox
Ostatnimi czasy można zaobserwować niesłabnące zainteresowanie czytelników thrillerami sensacyjnymi. Fabuła większości z nich opiera się w pewnym stopniu na motywach religijnych, nieznanych dotychczas faktach i reinterpretacjach genezy kultów. W schemat ten idealnie wpisuje się Sekret Genezis, debiutancka powieść brytyjskiego dziennikarza Seana Thomasa, piszącego pod pseudonimem Tom Knox.

Rob Luttrell jest korespondentem brytyjskiej gazety, rezydującym na Bliskim Wschodzie. Po tragicznych wydarzeniach w Bagdadzie, których był świadkiem, został przeniesiony przez swojego redaktora naczelnego do spokojniejszego miejsca. W ten sposób trafia do południowo-wschodniej Turcji, by napisać reportaż z prowadzonych tam wykopalisk archeologicznych. Chociaż Luttrell niemal kompletnie nie zna się na archeologii, tematem jego dokumentu ma być Göbekli Tepe, sanktuarium zbudowane ponad dziesięć tysięcy lat temu, przed rewolucją neolityczną. Dziennikarz podczas zbierania informacji do artykułu szybko wyczuwa napięcia panujące między pracownikami wykopalisk. Jego przeczucia potwierdza brutalne morderstwo niemieckiego archeologa. Rob wraz z Christine Meyer, która jest z zawodu antropologiem organicznym, a prywatnie przyjaciółką zamordowanego badacza, postanawiają zbadać tajemnicę zabójstwa.

Chociaż głównym bohaterem powieści jest Luttrell, historię poznajemy również z perspektywy Marka Forrestera, brytyjskiego komisarza. Prowadzi on śledztwo w sprawie rytualnych morderstw mających miejsce na terenie całej Wielkiej Brytanii. Jak nie trudno się domyśleć, oba wątki stopniowo zaczynają się zazębiać. Akcja bezustannie przenosi się między spalonymi słońcem pustkowiami Kurdystanu a deszczową Anglią, zahaczając również o Francję oraz Irlandię.

Knox dość mocno trzyma się faktów historycznych, a informacje wykorzystane w książce są w znacznej mierze prawdziwe. Brytyjski pisarz na stronie internetowej poświęconej Sekretowi Genezis opisuje swoje inspiracje, zaznaczając które z informacji są prawdziwe, a które to fikcja literacka. W sposób szczególnie interesujący autor rozwija motyw Göbekli Tepe i jego powiązań z ówczesną kulturą, a także snuje własne teorie odnośnie wpływu prehistorycznego kompleksu sakralnego na teraźniejszość. Wraz z odkrywaniem kolejnych tajemnic sanktuarium Knox zaczyna poruszać motyw zbiorowej świadomości oraz wydarzeń, które ją kształtują. Bada również jej wpływu na religie i literaturę. Jednak rozważania nad źródłem wierzeń, mitów i legend zostały opisane w sposób o tyle interesujący, co oszczędny. Szkoda, gdyż rzecz, która mogła stanowić o wartości książki, została niestety ledwo zarysowana.

Wadą książki jest również ubogi język – opisy są bardzo oszczędne. Teren wykopalisk, tureckie miasta czy brytyjskie zamki wręcz domagają się bardziej szczegółowego przedstawienia. Razi to tym bardziej, gdyż autor niezwykle upodobał sobie relacjonowanie tortur i wyglądu zmasakrowanych ciał. Osoby o większej wrażliwości mogą nawet nie przebrnąć przez owe fragmenty, gdyż Knox bardzo obrazowo przedstawia na przykład scenę rozcinania brzucha.

Nieco lepiej jest natomiast w przypadku bohaterów. O ile Forrester jest archetypicznym gliną po przejściach, to Luttrell jest postacią bardziej złożoną. Autor zawarł w tym drugim wiele elementów autobiograficznych, co sprawia, że zawód dziennikarza został przedstawiony w interesujący sposób. Pozostali bohaterowie, choć w pewnym stopniu schematyczni, wykreowani są w interesujący sposób i sprawiają wrażenie autentycznych – protagonista nie jest typowym zabijaką, bezproblemowo eliminującym wrogów.

Największą zaletą książki jest jednak sposób prowadzenia fabuły. Wszystkie wątki splatają się w logiczny, uzasadniony faktami sposób. Poza dwoma nieco bardziej naciąganymi momentami, pozostała część powieści stoi pod tym względem na wysokim poziomie.

Podsumowując, Sekret Genezis to dobry thriller sensacyjny. Choć autor starał trzymać się faktów i nie przeinaczać historii w rażący sposób, udało mu się stworzyć wciągającą i dynamiczną powieść. Spora liczba sekretów okraszona momentami ożywionej akcji stanowi świetne połączenie. Szkoda tylko, że autor nie rozwinął wątku zbiorowej świadomości. Niemniej z powodu nieustannie budowanego napięcia, obecności wielu tajemnic oraz wątkowi religijnemu z pewnością spodoba się miłośnikom gatunku.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
6.0
Ocena recenzenta
6
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Sekret Genezis
Autor: Tom Knox
Tłumaczenie: Górska Aleksandra
Wydawca: Rebis
Data wydania: 10 lutego 2010
Liczba stron: 368
Oprawa: miękka
Format: 135 x 215 mm
ISBN-13: 978-83-7510-413-4
Cena: 33,90 zł



Czytaj również

Rytuał babiloński
Krwawa tajemnica Templariuszy
- recenzja
Znamiona Kaina - Tom Knox
Déjà vu i nielogiczne zagadki w baskijskich klimatach
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.