» Wieści » Science Fiction #35

Science Fiction #35

|

Ten numer Science Fiction ma dla nas specjalne znaczenie. Lutowa edycja magazynu otwiera już czwarty rok naszej działalności na rynku wydawniczym. Taka okazja skłania wielu ludzi do wspomnień i podsumowań, jednak nie mnie. Za dużo nowego się dzieje, by teraz wspominać przeszłość (choć bez małego wątku wspominkowego pewnie się nie obejdzie, za co z góry proszę o wybaczenie).

Sprawa pierwsza - plebiscyt czytelniczy Nautilus. Zapraszam Was do udziału w tej zabawie, która wyłoni już w maju najlepszych, według was, polskich autorów fantastycznych, ale to nie wszystko. Wśród biorących udział w głosowaniu rozlosujemy bowiem wiele naprawdę atrakcyjnych nagród, w tym "abonamenty" na książki. Osoba, która wytypuje trafnie pierwszą trójkę w każdej kategorii, ma szanse stać się szczęśliwym właścicielem wszystkich książek fantastycznych wydanych przez dwanaście czołowych wydawnictw od 1 maja do 31 grudnia 2004 roku (liczba ta nie jest pełna, mamy sygnały, że do tej puli może dojść jeszcze jeden a nawet dwóch edytorów). Co miesiąc szczęśliwcy otrzymywać będą paczki z kompletem książek wydanych przez: AMBER, DW ARES, FABRYKĘ SŁÓW, MAGA, PRÓSZYŃSKIEGO I SKA, REBIS, RUNĘ, SOLARIS, SUPERNOWĄ, WYDAWNICTWO LITERACKIE oraz komiksy fantastyczne z wydawnictw: EGMONT, MANDRAGORA. A to wciąż nie wszystko. Damy zwycięzcy także prenumeraty roczne czasopism: "NOWA FANTASTYKA" i "SCIENCE FICTION".
Oprócz nagród głównych jest też parę abonamentów kwartalnych opartych na tej samej zasadzie i wiele innych zestawów książek do wygrania (szczegóły znajdziecie na następnej stronie pisma). Istny raj dla prawdziwego czytelnika i miłośnika fantastyki. Grzechem będzie nie skorzystać z okazji i nie wziąć udziału w plebiscycie Nautilusa. Dwa najtańsze sms-y i dziesiątki wspaniałych książek i komiksów mogą znaleźć się na waszych półkach. Prawdopodobieństwo głównej wygranej jest tysiące razy większe niż trafienie piątki w totolotka. A wartość obu nagród jest podobna, nawet ze wskazaniem na Nautilusa.

Możecie spotęgować swoje szanse wysyłając wiele głosów. Każdy z nich trafi do "bębna maszyny losującej" nagrody dla uczestników, choć tylko jeden (ostatni) zostanie zaliczony do właściwego Głosowania.

W tym miejscu chciałbym podziękować wszystkim, którzy podczas długich i burzliwych konsultacji wnieśli swoje uwagi do regulaminu i zasad Głosowania. Bez waszej pomocy nie udałoby się stworzyć tak dopracowanych zasad przyznawania nagrody Nautilusa.

Sprawa druga - teksty w numerze. Lutowy numer zawiera ich dziesięć. Zacznę od najstarszego z nich. W tym miesiącu mija dziesiąta rocznica śmierci Romana Danaka, pamiętanego zapewne przez starszych czytelników z książek i opowiadań jakie publikował w minionym stuleciu. My chcielibyśmy uczcić tę rocznicę prezentując jego wcześniej nie publikowany tekst napisany kilkanaście lat temu wspólnie z T. Z. Dworakiem.

W numerze rocznicowym znalazło się miejsce dla trojga debiutantów. Barbara Uznańska prezentuje prozę jak najbardziej kobiecą. Andrzej Miszczak tekst inspirowany Niezwyciężonym Lema. Krzysztof Maciejewski opowie o niezwykłej roli kotów. Bo koty, co zapewne wie każdy miłośnik fantastyki, są nieodłącznym towarzyszem pisarza fantastycznego...

Pozostałe teksty należą do autorów znanych wam już z naszych i nie tylko naszych łamów.

Rafał A. Ziemkiewicz z wrodzoną sobie swadą przedstawi przyszłość reality show, Tomasz Pacyński zaprezentuje kolejne opowiadanie z cyklu o Matyldzie, Rafał Kosik znów zmierzy się z dickowskim światem spisku, Sebastian Uznański to kolejne, charakterystyczne dla niego, czyste science fiction, Tomasz Kilian natomiast zaprezentuje się trochę nietypowo... Ostatnim autorem numeru jest Janusz Uhma, którego gościliśmy dotychczas na naszych łamach pisma raz (w numerze 6/2001) a dzisiaj prezentujemy drugi z jego tekstów, o wiele mniej zabawny niż poprzednia historyjka o diable w ludzkiej skórze.

Sprawa trzecia - publicystyka. Tytułem pewnego usprawiedliwienia dodam tutaj, iż z pełną świadomością włożyliśmy z Wojtkiem Świdziniewskim kij w przysłowiowe mrowisko tolkienistów. W poczcie możecie przeczytać jedne z najsensowniejszych odpowiedzi, jakie otrzymaliśmy po publikacji pierwszego z felietonów w cyklu Dzieci gorszych bogów. O to nam chodziło, o rozpoczęcie dyskusji na temat dzieła Profesora, ale z uwzględnieniem różnych punktów widzenia, a nie tylko bałwochwalczego uwielbienia. Teraz na celowniku pierwszego wikinga fandomu stanie sam Conan. W tym numerze pojawia się też kolejny cykl - A-to-mistyka, tym razem naprawdę długi felieton (następne już tak długie nie będą) w którym Adam Cebula i Andrzej Ziemiański, korzystając z buńczucznych zapowiedzi George'a W. Busha o podboju kosmosu, rozprawią się z programem Apollo oraz gronem ludzi negujących fakt lądowania na Księżycu. Zostaną przytoczone wszystkie argumenty za i przeciw. Otrzymacie też ciekawą konkluzję i... powód do kolejnej dyskusji. Jacek Dukaj zaprezentuje mało znany film (to już nie jest alternatywna filmoteka, zapewniam), który wywarł na nim wielkie wrażenie, Kres natomiast zgnębi tradycyjnie grupę młodych autorów.

W prezentacjach pojawi się sylwetka Terry'ego Goodkinda, tym razem odmalowana słowami samego autora. Wybraliśmy z kilku wywiadów fragmenty, które w znakomity sposób charakteryzują jego postać, twórczość, przekonania. Warto sprawdzić jaki jest ten, kto "Mieczem Prawdy" wojuje...

Mam też nadzieję, że strona techniczna nowego numeru zadowoli tych, którzy całkiem słusznie zresztą nie szczędzili nam ostatnio cierpkich słów. I nie chodzi tutaj bynajmniej o osławione plamienie palców farbą drukarską, tego niestety nie unikniemy przy takiej technologii druku. Myślę, że postęp w tej materii będzie dla was zauważalny już podczas lektury tego numeru, zwłaszcza jeśli chodzi o korektę i redakcję tekstów. Życząc wszystkim przyjemnej lektury zapraszam do nowego numeru.

Robert J. Szmidt



SPIS TREŚCI NUMERU 35

KINO

BATTLESTAR GALACTICA 2003

FUTURAMA:
Taken - Wybrańcy Obcych, Droga bez powrotu, Mali agenci 3D

LITERATURA

Rafał Kosik
VANS RUDIGER

Tomasz Kilian
LICZY SIĘ KAŻDA SEKUNDA

Sebastian Uznański
GRA

Barbara Uznańska
OPAD

Tomasz Pacyński
ŁYSA POLANA

T. Zbigniew Dworak, Roman Danak
PRZESILENIE

Andrzej Miszczak
NIEZŁOMNY

Krzysztof Maciejewski
KOCIE KSZTAŁTY

Janusz Uhma
MY Z NIEGO WSZYSCY

Rafał A. Ziemkiewicz
ZBRODNIA DOSKONAŁA LIVE

PUBLICYSTYKA

Wojciech Świdziniewski - Dzieci gorszych bogów
ERA HYBORYJSKA

Jacek Dukaj - Lanterna Magica
DELIKATNIE ODGRYZAJĄC PALEC

Andrzej Ziemiański/Adam Cebula - A-to-mistyka
MISJA APOLLO - MISTYFIKACJA CZY FAKT?

Feliks W. Kres - Galeria
LUDZIE LISTY PISZĄ

KOMIKS

Wojtek Birek
KOMIKSORAMA - styczeń 2004

INNE

NAUTILUS
Regulamin nagrody Czytelników

KLUB KSIĄŻKI FANTASTYCZNEJ
Katalog najtańszej księgarni wysyłkowej

POCZTA
Polemiki z felietonem Wojtka Świdziniewskiego

RECENZJE
Nowości wydawnicze stycznia

PRENUMERATA
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.