» Recenzje » Rogi

Rogi


wersja do druku

Mogło być gorzej, prawda?

Redakcja: Michał 'von Trupka' Gola

Rogi
Literatura moralnego niepokoju zdaje się lubić rodzinę Kingów – kiedykolwiek się do niej wezmą, wychodzi im zgrabnie. Tym razem także: Rogi pokazują, że nawet absurdalny pomysł może zaowocować niezłym thrillerem i etycznym kacem. 

Joe Hill, starszy z synów Stephena Kinga, od lat był doceniany za krótkie formy i scenariusze; powieści zaczął pisać stosunkowo niedawno. Jego druga pełnowymiarowa fabuła, Rogi, ukazała się w 2010 roku, i została nominowana do Nagrody im. Brama Stokera (wyróżniającej autorów horrorów). Poza tym przeszła bez większego echa aż do premiery nieźle przyjętego filmu z Danielem Radcliffem w roli głównej. W sumie nic dziwnego, że czytelnicy czy krytycy nie do końca wiedzieli, co z tą książką zrobić, skoro opiera się na pomyśle co najmniej absurdalnym: otóż pewnego dnia Ig Perrish, koleś, który wbrew plotkom nikomu nigdy nie zrobił krzywdy, budzi się z rogami.

Brzmi nietypowo? Dalej jest dziwniej: rogi dają Igowi moce samego diabła: odkrywania ludzkich grzechów i wodzenia bliźnich na pokuszenie. Po początkowej panice bohater postanawia wykorzystać nową zdolność do odkrycia prawdy o śmierci swojej dziewczyny: rok wcześniej została zgwałcona i zamordowana, a Ig oskarżony o zbrodnię, ale zwolniony z braku dowodów. Dość szybko okazuje się, że wszyscy wokół bohatera skrywają tajemnice, których wolałby nie znać, a informacja, której szuka, dotyczy osoby, której najmniej by się spodziewał.

Nieco odstręczające są przesadzone – w zamierzeniu zapewne groteskowe – pomysły dotyczące szatańskości Iga. Wszechobecne węże, pojawiające się co i raz widły, cechy wyglądu “typowego” diabłą z obrazków w książkach dla dzieci, nawiązania do biblijnego “666” albo utworów kultury/kulinariów z “diabeł” w nazwie były w swej liczbie w pewnym momencie po prostu przytłaczające. Dochodzi do tego kilka niezbyt udanych elementów humorystycznych oraz (pod koniec) ezoterycznych – i mamy dość nieładny efekt.

Szatańskie moce to mocny akcent, jednak Hill szybko skupia się na czymś innym: na słabościach i wadach ludzkiej natury. Czego nie mówią nam najbliżsi? Czy nasi przyjaciele nas lubią? Czy dobre dusze z sąsiedztwa to naprawdę altruiści? Jak dobrze może ukrywać się socjopata? Rogi konfrontują nas z tymi pytaniami i trzeba przyznać, że budzi to niepokój. W tej kwestii podobna jest do powieści Stephena Kinga, w których autor lubi obnażać zło tkwiące w przeciętnym Kowalskim (lub konglomeracie Kowalskich), a całość tego zabiegu została zgrabnie wykonana.

Do tego Hill lubi podrażnić czytelnika – zaczyna od mocnego akcentu, dalej rozwija ten pomysł, by znienacka wskoczyć w długą retrospekcję; potem powtarza ten układ. Paradoksalnie dzięki temu powieść zyskuje, bo mamy jakiś element zaskoczenia i podbudowę motywacji postaci. Można powiedzieć, że technicznie to naprawdę dobrze pomyślana książka, jednak nie do końca udała się na poziomie narracji – okazjonalne dłużyzny, epatowanie piekielnościami, przedziwne zakończenie przygody Iga są tu minusami.

Dwa słowa o wydaniu, kolejnym już w Polsce: Albatros pozostał przy tłumaczeniu Maciejki Mazan, które możecie już znać z wersji Prószyńskiego. Jednocześnie sama forma książki (twarda oprawa, lekki papier, estetyczna, ładna okładka) zdecydowanie wypada lepiej od poprzednich iteracji.

Podsumowując, za pomysł Hillowi należy się 10/10, ale za wykonanie – już połowa tego. Są tu dłużyzny i momenty negatywnie dziwne; ale są też takie sceny, które czyta się doskonale. Wychodzi więc niezła, chociaż nie wybitna powieść, którą na półce powinno się postawić stanowczo bliżej “weird fiction” niż “horroru”.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
6.5
Ocena recenzenta
6.5
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Rogi (Horns)
Autor: Joe Hill
Wydawca: Albatros
Data wydania: 2 czerwca 2021
Liczba stron: 448
Oprawa: twarda
Format: 145x210 mm
ISBN-13: 978-83-8215-478-8
Cena: 42,90 złCzytaj również

Rogi
- fragment
Rogi - Joe Hill
Diabeł tkwi w szczegółach
- recenzja
Rogi - Joe Hill
- recenzja
Hill House Comics. Toń
W otchłani szaleństwa
- recenzja
Pudełko w kształcie serca
Sprzedam ducha, dostępny od zaraz
- recenzja
Hill House Comics. Kosz pełen głów
Prawie jak VHS
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.