» Recenzje » Przegląd Końca Świata: Blackout

Przegląd Końca Świata: Blackout


wersja do druku

Oto koniec świata, jakim go znamy

Redakcja: Tomasz 'earl' Koziełło, Karolina 'Isadora' Małkiewicz

Przegląd Końca Świata: Blackout
Przegląd Końca Świata: Blackout to zwieńczenie trylogii, której poprzednie tomy zostały dobrze przyjęte przez czytelników. Druga część nie utrzymywała co prawda tempa pierwszej i dało się w niej dostrzec kilka pomniejszych mankamentów, ale i tak zaostrzyła odpowiednio apetyty na finał. Nadeszła pora zamknąć wątki i rozbić spiski.

Pozostali przy życiu członkowie redakcji Przeglądu Końca Świata ukrywają się przed światem. Wprawdzie tajne laboratorium doktor Abbey, której zdrowie psychiczne można śmiało kwestionować, nie jest najbezpieczniejszym miejscem na świecie, ale o lepszym nie ma co marzyć. Od świata jednak trudno uciec – przenoszona przez genetycznie zmodyfikowane komary odmiana wirusa Kellis-Amberlee, wielokrotne zachodzenie za skórę potężnej agencji CZZC oraz porzucone rodziny to tylko niektóre z problemów, jakimi muszą się zająć bohaterowie. Jakby tego było mało, Shaun musi poradzić sobie ze swoimi urojeniami. 

W przypadku części Przeglądu Końca Świata: Deadline można było odnieść wrażenie, że fabuła nie posuwa się zbytnio do przodu. Tym razem jest zupełnie inaczej - akcja nawet nie tyle stopniowo nabiera tempa, co dosłownie rozpędza się od pierwszych stron. A wszystko dzięki temu, że w Blackout nie ma żadnych przeskoków czasowych, które pojawiały się w poprzednim tomie. Tak bohaterowie, jak i czytelnik mają niewiele chwil wytchnienia, ale są one odpowiednio rozłożone w czasie. Rodzi się tu także pewien paradoks powiązany z tym pędem - powieść trzyma w napięciu przez cały czas i trudno się od niej oderwać, ale jednocześnie sprawia wrażenie nieco zbyt rozwlekłej. Niby każdy w wątków ma konkretny cel, lecz delikatne odchudzenie wyszłoby Blackout na dobre.

Wiąże się to z pewną wadą - poprawnego mimo wszystko - stylu Miry Grant. Ujmując rzecz prosto: autorka lubi się powtarzać aż do przesady. Ofiarą takiej praktyki może paść motyw, powiedzenie czy też element fabuły. Najbardziej zauważalne to choćby picie Coca Coli, niestabilność umysłowa Shauna, naukowe szaleństwo doktor Abbey oraz zapewnienia, że ktoś komuś zaraz odstrzeli głowę lub też inną część ciała. O ile w przypadku nieustannych testów krwi i kontroli bezpieczeństwa można to uznać za element kreacji świata, to generalnie jest to niepotrzebne i męczące. Można wręcz odnieść wrażenie, że autorka nie wierzy, że czytelnik zapamięta dany element fabuły na dłużej. Nadal jednak zaletę powieści stanowi kreowany z dbałością o szczegóły świat przedstawiony oraz sprawne opisy scen akcji.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Zdecydowanie lepiej Mira Grant radzi sobie z ukazywaniem bohaterów i relacji między nimi. W Blackout nie brakuje co prawda postaci karykaturalnie przerysowanych, lecz są to raczej wyjątki. Wspomniana doktor Abbey jest naukowcem szalonym w każdym calu, nieprzewidywalnym i niezrównoważonym, a ujawniony na koniec złoczyńca zepsuty jest do szpiku kości. Przyznać jednak trzeba, że choć te charakterystyki sztampowe są do bólu, to wyrazistości im nie brakuje. Dużo lepiej jest z członkami redakcji. Jest to grono zróżnicowane, a przy tym bliskie sobie i bliskie granic wytrzymałości. Tragiczne wydarzenia odciskają piętno na każdym, a autorce nieźle udało się przekazać napięcie i zmęczenie powiązane z ciągłą ucieczką i walką w pozornie beznadziejnej sprawie.

Blackout to satysfakcjonujące zakończenie ciekawej trylogii. Można co prawda narzekać, że trudno wyobrazić sobie coś bardziej zgranego niż motyw rządowego spisku, lecz Mira Grant podchodzi do tematu na tyle oryginalnie, że jest to do zaakceptowania, podobnie zresztą jak kwestia powtarzalności pewnych elementów fabularnych. Niedoróbki te nie zmieniają faktu, że Przegląd Końca Świata to umiejętne połączenie thrillera politycznego i naukowego z zombie i dużą dozą akcji.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.5
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 1
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Blackout
Cykl: Przegląd Końca Świata
Tom: 3
Autor: Mira Grant
Tłumaczenie: Agnieszka Brodzik
Wydawca: Sine Qua Non
Data wydania: 27 sierpnia 2014
Liczba stron: 512
Oprawa: miękka
Format: 145x205 mm
ISBN-13: 978-83-7924-168-2
Cena: 34,90 złCzytaj również

Blackout
- fragment

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.