Manasypow Dmitrij, Droga stali i nadziei
» Wieści » Powieść Jewgienija Zamiantina już we wrześniu

Powieść Jewgienija Zamiantina już we wrześniu

03-09-2020 20:10 | Sara 'Kaelssi' Chojnacka

Powieść Jewgienija Zamiantina już we wrześniu

Wydawnictwo Rebis poinformowało, że 15 września ukaże się jego nakładem w sprzedaży My – powieść autorstwa Jewgienija Zamiantina, wydana po raz pierwszy w 1920 roku. Zachęcamy do zapoznania się z jej zapowiedzią. 

Opis książki:  

Jedna z najsłynniejszych dystopii w literaturze.

 

Najlepsze dzieło science fiction, jakie dotąd napisano - Ursula K. Le Guin

 

Dzięki intuicyjnemu zrozumieniu irracjonalnej strony totalitaryzmu (…) powieść Zamiatina przewyższa Nowy wspaniały świat Huxleya. - George Orwell

 

Niech żyje Państwo Jedyne! Jego obywatele poddani są nieustannej inwigilacji. Wolność i indywidualizm są z założenia złe, gdyż wprowadzają tylko chaos i anarchię. Domy mają szklane ściany, by wszyscy żyli na widoku, a seks jest na kartki. Najgorsza z chorób to wyobraźnia. W Państwie Jedynym każdy traktowany jest jednakowo, pozbawiony nazwiska, oznaczony numerem. Wszystko, czego człowiek potrzebuje do życia, dostaje od Państwa, gwaranta porządku, harmonii i szczęścia. Narrator ?-503 to matematyk, który zapada na nieuleczalną chorobę – wytwarza się w nim dusza, zakochuje się.

Powieść Zamiatina to iście prorocza wizja – opisuje przerażającą i groteskową rzeczywistość, do której współczesne społeczeństwa zaczynają się niepokojąco zbliżać. Za sprawą inwigilacji w stylu chińskich Punktów Oceny Obywateli świat raźnym krokiem zmierza ku totalitarnemu koszmarowi. Czytajcie Zamiatina, póki nie jest za późno…

Jewgienij Zamiatin (1884–1937), z zawodu inżynier – konstruktor okrętów. Za caratu spędził rok na zsyłce, komunistyczny raj okazał się jeszcze trudniejszy do zniesienia – zmuszono go do emigracji i zakazano wydawania jego utworów. Sławę przyniosła mu powieść My (1920) – antyutopia, która stanowiła literacki wzorzec dla Orwella, Huxleya i całej rzeszy XX-wiecznych dystopistów i twórców fantastyki socjologicznej (w Polsce Oramusa, Wnuka-Lipińskiego, Zajdla, Wolskiego). Zamiatin był jednym z najwybitniejszych pisarzy rosyjskich XX wieku. Określany jako następca Gogola, tworzył wszechstronne i nowatorskie utwory, w których satyra przeplatała się z ponurymi obrazami upadłego imperium i nowych sowieckich realiów.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
Źródło: Rebis
Tagi: Jewgienij Zamiatin | My | REBIS | Dom Wydawniczy Rebis


Czytaj również

Komentarze

string(15) ""

Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.