» Recenzje » Polaroidy z zagłady

Polaroidy z zagłady

Polaroidy z zagłady
Apokalipsa zombie to scenariusz zarezerwowany dla świata fikcji, ale nie da się ukryć, że przez ostatnie lata miał miejsce wysyp chodzących trupów w grach, filmach oraz literaturze. Od sztandarowego The Walking Dead po perełki absurdu w stylu Martwego śniegu – popkultura nie pozwala uciec przed zombie. Modzie uległ także Paweł Paliński, lecz nie poddał się bez walki.

Polaroidy z zagłady to historia Teresy Szulc, która do niedawna była bliską wieku emerytalnego wuefistką, a dziś jest jedną z ostatnich (może nawet ostatnią) z żywych i świadomych istot ludzkich w mieście S. Protagonistka ma jeden cel: przetrwać. Przemyślenia zawarte w zapiskach pokazują jednak, że jej głównym przeciwnikiem jest... ona sama. Zdobycie wody, pożywienia czy też zapewnienie sobie ciepła to bardzo poważne wyzwania, lecz znacznie większych problemów nastręcza podupadające morale oraz starzejące się ciało.

Najsilniejszą stroną debiutanckiej powieści Pawła Palińskiego jest styl. Pierwszoosobowe zapiski Teresy Szulc charakteryzują się krótkimi zdaniami, celnym doborem przymiotników oraz niemal namacalnym zwątpieniem i goryczą. Pomimo tego zaskakująco łatwo można identyfikować się z bohaterką ze względu na jej zwyczajność. Dziennik dawnej wuefistki kreśli obraz osoby walczącej nie tylko o samo przeżycie, ale i o wiarę w nie. Rozmaite wewnętrzne dialogi stanowią ciekawą odpowiedź na samotność. W Polaroidach z zagłady na drugi plan schodzą ważne w podobnych powieściach technikalia – uwagę przykuwa raczej walka wewnętrzna.

Dzięki wiarygodnej protagonistce siły nabiera wizja zezwierzęcenia oraz degeneracji jednostki. Przeważnie w podobnych powieściach ciekawie jest móc obserwować rozmaite sztuczki survivalowe, lecz tu uwagę przykuwają głównie te, które dają wyraz prymitywizacji związanej z walką o przetrwanie. Brud i smród ciała stają się formą maskowania zapachu, nie są już powodem do wstydu; oddawanie kału natomiast służy jako metoda oznaczania dróg ucieczki z domu. Głód nie ma ambicji. Ciekawym odejściem od schematu jest także fakt, iż bohaterka niezbyt tęskni za światem sprzed zagłady. Teresa Szulc już wtedy była osobą rozgoryczoną, nie umiejącą odnaleźć swojego miejsca w społeczeństwie. Jej przemyśleniom oraz wspomnieniom związanym z własnym życiem oraz kondycją całej ludzkości jeszcze przed zagładą bardzo daleko do tęsknoty. Epidemia, która wyniszczyła ludzkość, jest nawet rozpatrywana w kategoriach ekstrapolacji współczesnej znieczulicy, ewolucji bierności człowieczej.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Największą wadą Polaroidów z zagłady jest wolne tempo. Czytelnicy, których nie poruszy styl autora ani też kondycja mentalna bohaterki, mogą wręcz odczuć nudę. Brak tu w zasadzie okresów bezczynności, ale każdemu działaniu towarzyszy solidna dawka przemyśleń i komentarzy ze strony protagonistki. W dodatku w trakcie lektury towarzyszy nam poczucie bezcelowości -–niby priorytetem Teresy jest przeżycie, i właśnie o nie toczy ona walkę, ale brak tu czegoś, co napędzałoby fabułę. W pewnym momencie pojawia się taki katalizator i powieść nabiera tempa, lecz wątek ten ma z kolei mało satysfakcjonujące zamknięcie.

Powieściowy debiut Pawła Palińskiego wypada dobrze. Polaroidy z Zagłady nie staną się może wyznacznikiem jakości w swoim gatunku, ale nie ma się też czego wstydzić. Język utworu wiarygodnie i dobitnie oddaje wewnętrzne boje oraz upodlenie Teresy Szulc. Braki fabularne mogą zniechęcić część czytelników, lecz i tak jest to lektura, po którą warto sięgnąć.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
7.0
Ocena recenzenta
5
Ocena użytkowników
Średnia z 2 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 1
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Polaroidy z zagłady
Autor: Paweł Paliński
Wydawca: Powergraph
Data wydania: 5 września 2014
Liczba stron: 272
Oprawa: twarda
Seria wydawnicza: Kontrapunkty
ISBN-13: 978-83-64384-26-4
Cena: 32 zł



Czytaj również

Polaroidy z zagłady
Last woman standing
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.