» Recenzje » Pokój światów

Pokój światów


wersja do druku

O niespokojnej duszy, krakowskim smoku i Marsjanach

Redakcja: Piotr 'Clod' Hęćka, Marcin 'Karriari' Martyniuk, Tomasz 'earl' Koziełło

Pokój światów
Pokój światów to powieściowy debiut Pawła Majki, który już od lat znany jest czytelnikom interesującym się polską fantastyką. Czy długo wyczekiwana książka warta jest zainteresowania? Jak najbardziej! To jeden z najlepszych tekstów, jakie wyszły spod piór rodzimych autorów w zeszłym roku.

Mirosław Kutrzeba zostaje powieszony za zabójstwo, którego dopuścił się na szanowanym kupcu. Niedługo po egzekucji podnosi się, krótko odpoczywa i rozpoczyna dalszą wędrówkę. Oszukuje śmierć dzięki towarzyszącej mu zmorze – istocie zrodzonej z gniewu i żalu. Mężczyzna lata temu poświęcił swe życie jednemu tylko celowi: zemście.

Pierwsze podejście do Pokoju światów dla gatunkowych konserwatystów może być prawdziwym szokiem: Paweł Majka w swojej powieści wymieszał elementy z najróżniejszych światów, które teoretycznie nie miały prawa zagrać w harmonii. Tylko teoretycznie, bo szybko okazuje się, że otrzymane przez pisarza uniwersum pełne jest życia – i to nie tego sztucznego, napędzającego Frankensteina, lecz ekscytującego, objawiającego się zarówno w dużej skali, jak i pośród najdrobniejszych szczegółów. Bohaterowie Majki żyją na Ziemi, która została diametralnie odmieniona: chwilę po najeździe Marsjan na ulicach miast pojawili się bogowie, duchy, upiory i herosi z dawnych opowieści. W Pokoju światów Kościej Nieśmiertelny postanawia odbudować carską Rosję, na straży Krakowa stoi potężny smok, Wernyhora kryje się w lasach i wciąż umyka wszystkim poszukiwaczom, a kosmici próbują wpasować się w życie ludzkiej społeczności – ten kontrast nie powoduje jednak zgrzytów, a wypełnia powieść potężną energią i czyni ją zagadką, którą chce się rozwiązać. Gdyby nie to, że Tomasz Kołodziejczak w pewien sposób przygotował mnie na światotwórstwo w takim odważnym, otwartym stylu poprzez swój bardzo dobry cykl Ostatnia Rzeczpospolita, byłbym zwyczajnie zszokowany lekkością, z jaką Majka wplata w opowieść fragmenty innych tekstów kultury. W Pokoju światów zdarzają się drobne potknięcia (jak mało zgrabne i nieco sztuczne wprowadzenie bohaterów Trylogii Sienkiewicza), ale kolejne świetne sceny pozwalają o nich błyskawicznie zapomnieć (gościnny występ Świętego Mikołaja to prawdziwy majstersztyk).

Tętniący życiem świat domaga się dynamicznej, szybkiej historii – i taką też stworzył Paweł Majka. Fabuła Pokoju światów nie jest szczególnie skomplikowana, a schemat poszukiwania zemsty przez mrocznego mściciela, na jakim opiera ją pisarz, wydaje się aż nazbyt wyświechtany, ale co z tego, skoro od powieści naprawdę trudno się oderwać. Poprzez przeplatanie wydarzeń z różnych okresów działalności Kutrzeby autor zadbał o to, by narracja nie była zbyt nużąca, a tempo akcji jest tak wysokie, że podczas lektury nie sposób się nudzić. Warto zaznaczyć, że finał jednocześnie wskazuje, iż Pokój światów otrzyma kontynuację, a ta zapowiada się wyjątkowo ciekawie – nie tylko ze względu na niedomknięty wątek główny, ale także z powodu związanej z pracodawcami protagonisty tajemnicy, którą wyraźnie zaznacza Majka. Mam nadzieję, że drugi tom cyklu okaże się nieco bardziej skomplikowany – świetny pomysł na kreację świata i szybka, prosta fabuła wystarczyły, aby napędzić jedną dobrą powieść, przy kolejnej wymagania czytelników z pewnością będą nieco większe.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Pokój światów to świeża, niezwykle przyjemna w odbiorze fantastyka, która w znacznym stopniu przypomina równie dobrą Ostatnią Rzeczpospolitą. Jeżeli szukacie tętniących życiem światów, które pełne są magii, a jednocześnie szybkich, dynamicznych tekstów, to powinniście sięgnąć zarówno po książkę Pawła Majki, jak i dzieła Kołodziejczaka – to bardzo podobny, wysoki poziom literackiej rozrywki.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.0
Ocena recenzenta
8.67
Ocena użytkowników
Średnia z 3 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 1
Obecnie czytają: 1

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Pokój światów
Autor: Paweł Majka
Autor okładki: Paweł Dobkowski
Wydawca: Genius Creations
Data wydania: 28 lutego 2014
Liczba stron: 400
Oprawa: miękka
Format: 125x195 mm
ISBN-13: 978-83-7995-000-3
Cena: 32,49 złCzytaj również

Czerwone żniwa. Trzeci front
Artefakty zawsze w cenie
- recenzja
Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające
W oczekiwaniu na konkrety
- recenzja
Berserk
Z postapokalipsą za pan brat
- recenzja
Wojny przestrzeni
Nawiązania do nawiązań nawiązań
- recenzja
Człowiek obiecany
Pożoga po krakowsku
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.