» Recenzje » Ostatnia walka

Ostatnia walka

Ostatnia walka
Cykl Rachel E. Carter o Czarnym Magu to niejednorodna seria, której każdy tom można przypisać do zupełnie innej kategorii. Pierwszy rok to opowieść o szkolnych perypetiach młodych magów, Adeptka przedstawia burzliwe losy romansu plebejuszki i księcia, zaś Kandydatka skupia się na zagadnieniach politycznych, ambicji oraz ciężarze odpowiedzialności spoczywającym na barkach rodziny królewskiej. Co reprezentuje sobą Ostatnia walka?

Recenzja zawiera spoilery dotyczące fabuły poprzednich tomów.

Śmierć młodszego brata oraz świadomość zepsucia i wiarołomstwa króla Jeraru zdruzgotały Ryiah. Dziewczyna postanawia zdradzić koronę, żeby uchronić kraj przed wojną, którą wywołał sam monarcha. Wie, że kiedy dojdzie do konfrontacji, będzie miała tylko jedną szansę na przekonanie ukochanego Darrena do uwierzenia w korupcję brata. Jednak aby do tego doszło, musi wznieść się na wyżyny dyplomacji i sztuki aktorskiej, odwrócić od siebie wszelkie podejrzenia, jednocześnie desperacko poszukując dowodów winy króla.

Ostatnia walka stanowi bezpośrednią kontynuację Kandydatki, ma także podobną atmosferę jak końcowe rozdziały poprzedniego tomu. Miejsce treningów, współzawodnictwa i młodzieńczej ambicji zajmują polityka, tajemne knowania z rebeliantami oraz coraz bardziej rozpaczliwe próby znalezienia wyjścia, które nie pozbawiłoby Ryiah wszystkiego, co ta kocha. Dziewczyna miota się i cierpi, ma wyrzuty sumienia, jest rozdarta między miłością a obowiązkiem, a jednocześnie czuje odrazę do samej siebie, okłamując Darrena i udając lojalność wobec jego brata. Kiedy w fabule przychodzi moment bardziej zdecydowanych działań ze strony bohaterów, Rachel Carter umiejętnie potęguje napięcie i gra na emocjach czytelnika. Jej umiłowanie do melodramatyzmu po raz kolejny całkiem nieźle wpasowuje się w historię, pełną gwałtownych zwrotów akcji, a także rozrywających serce bohaterów wyborów, niejednokrotnie prowadzących do rozlewu krwi i innych tragicznych konsekwencji.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Podobnie jak w Kandydatce, także w Ostatniej walce bardzo dobrze prezentuje się kreacja bohaterów, zarówno tych z pierwszego, jak i z drugiego planu. Każdy z nich postawiony został w obliczu decyzji mogących wpłynąć na życie jego/jej i wielu innych ludzi, a odpowiedzialność za swoje działania odcisnęła na wszystkich bardzo wyraźne piętno. Autorka była naprawdę okrutna dla postaci, nie szczędziła im łez, krwi, bezlitośnie odbierała kolejne drogie ich sercom rzeczy, po czym zmuszała ich do stawienia czoła emocjonalnemu chaosowi, jaki temu towarzyszył. Charakterologicznie zarówno Ryiah i Darren, jak i Alex, Ella, czy nawet Priscilla, niejako na oczach czytelnika, zmieniają się niemal nie do poznania, a ich przemiana niejednokrotnie jest naprawdę zaskakująca. Warto zaznaczyć, że nawet najbardziej nieoczekiwane metamorfozy są tutaj logicznie umotywowane, a także mają solidne podstawy tak psychologiczne jak i fabularne.

Ostatnia walka to udane, pełne dramatyzmu, zamknięcie cyklu, który spotkał się z naprawdę ciepłym przyjęciem odbiorców. Książka ma interesującą fabułę, zróżnicowane tempo akcji, zaś poszczególne wątki domykane są przez autorkę w sposób przemyślany i logiczny. Nie jest to mimo wszystko powieść całkiem pozbawiona wad, bowiem autorka nie stroni od nadmiernej egzaltacji, zaś czytelnik przez kilkaset stron zalewany opisami kolejnych wewnętrznych katuszy bohaterów, w pewnym momencie może poczuć znużenie. Mimo że tom utrzymuje pod tym względem spójność z poprzednimi częściami, to podczas lektury Ostatniej walki może to już zwyczajnie zmęczyć (szczególnie, że natłok tych wrażeń utrzymuje się na w miarę stałych poziomie przez zdecydowaną większość książki). Nie zmienia to jednak faktu, że czytelnicy kibicujący parze protagonistów z pewnością przeżyją podczas lektury kilka emocjonalnych momentów, zaś finał historii nie pozostawi żadnego z nich obojętnym, można więc śmiało polecić im lekturę ostatniej odsłony serii o Czarnym Magu.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
6.5
Ocena recenzenta
3.25
Ocena użytkowników
Średnia z 2 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Ostatnia walka
Cykl: Czarny mag
Tom: 4
Autor: Rachel E. Carter
Tłumaczenie: Małgorzata Fabianowska
Wydawca: Uroboros
Data wydania: 25 marca 2020
Liczba stron: 512
ISBN-13: 9788328072459
Cena: 44,99 złCzytaj również

Ostatnia walka
- fragment
Kandydatka
Miłość i polityka
- recenzja
Adeptka
Duma i uprzedzenie i magia
- recenzja
Kandydatka
- fragment
Pierwszy rok
Młodzieżowe fantasy o szkole magii
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.