» Recenzje » Orzeł bielszy niż gołębica - Konrad T. Lewandowski

Orzeł bielszy niż gołębica - Konrad T. Lewandowski


wersja do druku

Zwycięskie powstanie i co dalej?

Redakcja: Camillo

Orzeł bielszy niż gołębica - Konrad T. Lewandowski
Drugą książką o powstaniu styczniowym w serii Zwrotnice czasu po Gambicie Wielopolskiego Adama Przechrzty jest Orzeł bielszy niż gołębica Konrada T. Lewandowskiego. W niej to realizowana jest wizja zwycięstwa Polaków w 1863 roku dzięki wielkiemu wynalazkowi wojennemu autorstwa Ignacego Łukasiewicza. Co wcale nie oznacza, że to realia malowane w różowych barwach.

________________________


W książce Lewandowskiego Polacy wygrali powstanie i wyzwolili się spod jarzma cara dzięki twardochodom – wielkim protoczołgom, napędzanym naftą oraz stężoną wodą utlenioną – ale to dopiero początek. Od tego momentu Polska, pod przewodnictwem dyktatora Romualda Traugutta wspieranego przez generał Emilię Plater, musi radzić sobie z wieloma trudnościami: niepokojami społecznymi, szpiegostwem, sytuacją na arenie międzynarodowej oraz dalszą walką z Rosją. Wydarzenia te przedstawione są z perspektywy młodego adiutanta dyktatora, Edwarda Starosławskiego.

Autor sporo miejsca poświęca polityce, zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Opisuje, jak zwycięstwo Polski wpłynęło na układ sił na świecie, próbuje przewidzieć reakcje poszczególnych potęg oraz pokazuje, jak mogłaby wyglądać dyplomacja, a także zawieranie międzynarodowych układów. Jednak bardziej skupia się na sprawach wewnątrz świeżo wyzwolonego kraju – na kłótniach i sporach poszczególnych stronnictw, rosnącemu napięciu spowodowanemu przez nieustanne zagrożenie ze strony caratu, szpiegostwie, przygotowaniu państwa do kolejnego starcia z Rosją oraz działaniu służb wewnętrznych.

Skoro autor przygląda się bliżej alternatywnej wersji Polski i jej wewnętrznym układom, to nie może zabraknąć również szerszej charakterystyki wybranych jednostek oraz stereotypów naszego narodu. Kto czytał książki z serii Diabłu ogarek, ten, wie czego mniej więcej się spodziewać. Polacy u Lewandowskiego są krewcy, honorowi, gotowi oddać życie, a nawet duszę za ojczyznę (przedkładają tę ostatnią nad papieża oraz Watykan), kłótliwi oraz pełni różnorakich namiętności. Pojawia się również kilku upartych spadkobierców warchołów, ale ci ocenieni są jednoznacznie negatywnie. Z ogólnym obrazem narodu, który nie potrafi sam dojść ze sobą do ładu, kontrastuje przedstawienie dwójki rządzącej młodym państwem – Romualda Traugutta oraz Emilii Plater, dwóch jednostek scalających niepokorną słowiańskość w sprawnie działający mechanizm.

Całość składa się na przyzwoicie opowiedzianą historię, choć bez zaskakujących twistów fabularnych i napięcia obecnych w Gambicie Wielopolskiego. Ma ponadto kilka pomniejszych wad. Przez kilkadziesiąt środkowych stron książki fabuła kręci się w miejscu, bohaterowie krążą od punktu do punktu, ale nic ważnego w zasadzie się nie dzieje – bardzo wolne wprowadzenie do następującego później dynamicznego rozwoju wydarzeń. Niektórym czytelnikom może również nie odpowiadać spłycenie wątku miłosnego i sprowadzenie go do ognistej namiętności. Najwięcej kontrowersji budzi jednak zakończenie powieści – bohaterowie zapominają, że podjęta przez nich decyzja będzie miała konsekwencje nie tylko dla nich samych i Polski, lecz także dla całego świata.

Orzeł bielszy niż gołębica wypada natomiast świetnie w kwestii koncepcyjnej – pomysł i przedstawienie (czy niejako wręcz usprawiedliwienie) istnienia twardochodów oraz ich działania prezentują się dobrze, nie są przekoloryzowane. Podobnie sprawa wygląda z realiami: Lewandowski dość ostrożnie manipuluje rzeczywistością, choć w kilku momentach popuszcza nieco wodze fantazji – szczególnie w kwestii naukowej (na kartach powieści pojawiają się między innymi Maxwell i Tesla).

Komunikat moderacjiBardzo przepraszamy czytelników, ale z powodu ciągłych obelg pod adresem redakcji i serwisu ze strony autora książki, jesteśmy zmuszeni zablokować komentarze pod tą recenzją.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.0
Ocena recenzenta
8.25
Ocena użytkowników
Średnia z 2 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 4
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Orzeł bielszy niż gołębica
Autor: Konrad T. Lewandowski
Wydawca: Narodowe Centrum Kultury
Data wydania: 20 stycznia 2013
Liczba stron: 424
Oprawa: twarda
Format: 155x215 mm
Seria wydawnicza: Zwrotnice czasu. Historie alternatywne
ISBN-13: 978-83-63631-05-5
Cena: 43 zł



Czytaj również

Ksin na Bagnach Czasu
Potwór u władzy
- recenzja
Ksin koczownik
W stepie szerokim...
- recenzja
Różanooka
W zastępstwie Ksina
- recenzja
Różanooka
Strzyga in love...
- recenzja
Ksin sobowtór
Kot po raz trzeci
- recenzja
Czas Egzorcystów
Ciężka Próba Wiary
- recenzja