Outpost 2
» Opowieści o pilocie Pirxie

Opowieści o pilocie Pirxie

Dodał: Maciek 'starlift' Dzierżek

Opowieści o pilocie Pirxie
8.53
Ocena użytkowników
Średnia z 15 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 2
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Opowieści o pilocie Pirxie
Autor: Stanisław Lem
Wydawca: Wydawnictwo Literackie
Miejsce wydania: Kraków
Data wydania: 2005
Liczba stron: 352
Oprawa: miękka
Format: 145 x 205 mm
Seria wydawnicza: Proza
ISBN-10: 83-08-02954-X
Cena: 26,00 zł

Opowieści o pilocie Pirxie - fantastyczna lektura, nie tylko szkolna. Cykl pirxowski zapoczątkowany został jeszcze w latach 50. i jako jedyny w twórczości Lema objął całe (zawodowe) życie tytułowego bohatera, który - tak sympatyczny i ludzki w swych przymiotach i przywarach - miał i posiada nadal zagorzałych zwolenników. Co robi Pirx? Rzecz jasna to, co każdy pilot rakietowy w erze normalnej "eksploatacji kosmosu": najpierw uczy się, potem lata na dalekie gwiezdne patrole, prowadzi rakiety transportowe, bierze udział w rozmaitych emocjonujących akcjach, słowem, awansuje zawodowo, aby pod koniec swojej kariery kierować już zadaniami specjalnymi, jak testowanie człekokształtnych robotów. W trakcie tej dość zwyczajnej - jak sugeruje autor - kariery przydarzają się bohaterowi rozliczne niecodzienne przygody, przy czym stopień komplikacji zadań, jakie przed Pirxem staja, stopniowo rośnie. Zmienia się tez nastrój opowieści: od pogodnych w opisie przygód młodziaka - po dosyć gorzki w kończącym cykl Ananke. Opowieści te maja jeden główny temat: konfrontację człowieka z mechanizmem, zderzenie ludzkiego i "maszynowego" sposobu myślenia i działania.

Komentarze

string(15) ""

Nucleonic
    Jedna z najlepszych książek Lema
Ocena:
0
Lem, arcymistrz fantastyki, ukazuje w tej książce nie tylko swoją wizję świata i podróży w kosmos. Są one jedynie tłem wydarzeń, które ukazują o co naprawdę w książce chodzi.
Latanie na zdezelowanych rakietach, problemy z załogą - wszystko niby nie do wyobrażenia w Kosmosie, a jednak. Znajdziemy też rozważania na temat szerzącej się automatyzacji i zastępowaniu ludzi robotami.
W książce, mimo, że opowiadania są powiązane głównie osobą Pirxa, widzimy jakiś postęp bohatera. Zaczyna od kadeta, potem jest pilotem, nawigatorem by na końcu zostać komandorem. Czuć więc jakiś ruch i wprowadza to więcej dynamiki :)
Pozycja obowiązkowa nie tylko dla fanów Lema.
03-02-2009 10:09

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.