» Recenzje » Odpowiedz, jesli mnie słyszysz

Odpowiedz, jesli mnie słyszysz


wersja do druku

Prostota jest zabójcza

Redakcja: Matylda 'Melanto' Zatorska

Odpowiedz, jesli mnie słyszysz
Jesień w malowniczych zakątkach Szwecji może kojarzyć się z polowaniami na łosie oraz wędkarstwem. Jest to również idealne miejsce do tego, aby popełnić morderstwo. Można również dokonać porwania, a na deser stworzyć zagadkę, w której podejrzaną stanie się szefowa lokalnego posterunku policji. Odpowiedz, jeśli mnie słyszysz jest dziełem Ninni Schulman, dającej czytelnikom kryminał pełen wartkiej akcji ze sprawą tylko pozornie mogącą uchodzić za typową…

Cała akcja książki rozgrywa się w ciągu tygodnia, w czasie którego w małej miejscowości dzieje się więcej niż przez cały okres jej istnienia. Par Sanner jest lokalnym biznesmenem i, jak większość mieszkańców, myśliwym. Wiedzie spokojne życie wraz z swą nastoletnią córką Alvą i żoną Bodil, która czuje się zaniedbana przez męża, spędzającego całe dnie w pracy, toteż znajduje sobie kochanka. Pewnego październikowego ranka Par wraz z córką wybierają się na polowanie z grupą przyjaciół z koła myśliwskiego. W jej skład wchodzi między innymi szefowa posterunku policji oraz mąż dziennikarki lokalnej gazety Magdaleny Hansson. Niedługo potem dochodzi do tragedii. Par ginie od strzału w głowę z bliskiej odległości, a jego córka znika. Zdarzenie wygląda na wypadek, jednak wiele elementów układanki zdaje się do siebie nie pasować. Kiedy rusza śledztwo, Hansson, pisząc artykuł o zajściu, trafia na ślad, który umknął policji i rusza jego tropem. Szybko okazuje się, że tajemnica śmierci Para jest o wiele bardziej złożona, niż ktokolwiek mógłby się spodziewać.

To, co najbardziej podoba mi się w powieści Schulman, to wielowątkowość, która jednocześnie nie sprawia, że gubimy się w wydarzeniach. Wszystko mamy ładnie podane na tacy, podzielone i serwowane w odpowiednich dawkach. To sprawia, że główna bohaterka w osobie Magdaleny Hansson nie zdominowała całej powieści. Nie odnosi się wrażenia, że przy masie postaci, raptem kilka jest ważnych, a reszta robi za tło. Nie. W tej historii każdy ma swoją rolę. Co prawda szybko można domyślić się, na czym polegają powiązania pomiędzy poszczególnymi bohaterami, jednak kluczowe dla śledztwa motywy pojawiają się dość późno, co sprawia, że mamy w książce kilka ciekawych zwrotów akcji, a to rzutuje na jej finał.

Cieszy też bardzo duże tempo, jakie narzuciła pisarka. Dzięki temu czytelnik się nie nudzi i ma wrażenie, że czyta wręcz powieść sensacyjną. Jednak książka pozostaje do końca rasowym kryminałem, zawierającym z  pozoru oklepany schemat morderstwa. I właśnie tutaj tkwi urok tej powieści. Mamy do czynienia z klasyczną sprawą rodem z seriali, a mimo to niełatwo znaleźć dowody lub poszlaki. Kiedy to robimy, najczęściej na następnej stronie uczynią to również bohaterowie tego koszmaru. Finał zaskakuje, choć nie tak bardzo, jakby się mogło z początku wydawać, a mimo to jest porządnie opracowany i daje pełną dozę satysfakcji. A przecież w kryminałach chodzi właśnie o to, aby prosta sprawa stałą się skomplikowana łamigłówką z logicznym zakończeniem.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Odpowiedz, jeśli mnie słyszysz to porządny kawał rzemieślniczej pracy. Nie jest to co prawda Chemia śmierci, ale niewiele jej do tej powieści brakuje. Mamy ciekawą sprawę morderstwa i zaginięcia, wiele brudów, które wypływają w toku śledztwa, a do tego interesującą postać dziennikarki oraz szefowej policji, które łączy wspólna cecha – intelekt. Książkę szczerze polecam osobom lubiącym kryminały, nie tylko te skandynawskie, ale głównie klasyczne, gdzie każda błahostka ma duże znaczenie.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.0
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Odpowiedz, jeśli mnie słyszysz (Svara om du hör mig)
Cykl: Magdalena Hansson
Tom: 3
Autor: Ninni Schulman
Tłumaczenie: Ewa Chmielewska-Tomczak
Wydawca: Amber
Data wydania: 9 grudnia 2014
Liczba stron: 368
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-2415-209-4

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.