» Recenzje » Obserwatorzy spoza czasu

Obserwatorzy spoza czasu


wersja do druku

Hołd dla Lovecrafta

Redakcja: Tomasz 'Asthariel' Lisek

Obserwatorzy spoza czasu
Obserwatorzy spoza czasu to zbiór opowiadań napisanych przez Augusta Derletha po śmierci Howarda Phillipsa Lovecrafta, na podstawie listów i notatek pozostawionych przez tego ostatniego. Czy wyprawa do uniwersum Wielkich Przedwiecznych z innym przewodnikiem będzie równie satysfakcjonująca?

Pod względem fabularnym opowiadania są bardzo zbliżone do tych, jakimi raczył czytelników sam Lovecraft. Ogromną rolę odgrywają w nich byty z innych miejsc i czasów, po spotkaniu z którymi nieświadomi zagrożenia bohaterowie muszą walczyć o życie i zachowanie zdrowych zmysłów – często bez sukcesów. Niestety, bliskie oryginałowi są również powolne tempo i przewidywalne zwroty akcji, a co gorsza, teksty te są też dość powtarzalne. Aż w ośmiu z szesnastu zawartych w antologii tekstów występuje motyw rezydencji odziedziczonej po takim czy innym przodku, która okazuje się miejscem plugawych praktyk, wielokroć powilelają się też inne motywy fabularne, a także nawiązania do tych samych rodzin, bohaterów pobocznych, czarnoksięskich ksiąg i magicznych przedmiotów. Powoduje to, że szybko pojawia się poczucie czytania w kółko tego samego tekstu. 

Jest to odczuwalne tym bardziej, że autor w sposób oczywisty nie chciał ingerować w stworzone przez Lovecrafta mity, toteż tworząc teksty bazował na tych elementach, które już znamy. Często pojawiają się więc nawiązania do ryboludzi Innsmouth, do wojny Przedwiecznych i Starszych Bogów, Starszej Rasy i innych kluczowych elementów mitologii. O ile więc podczas lektury choćby Zgrozy w Dunwich z każdym tekstem poznawaliśmy inny fragment pradawnej historii, co pozwalało czytelnikowi wczuć się w rolę badacza stopniowo składającego w całość przerażający obraz tego uniwersum, tak tu wszystko jest ustalone. Dodatkowo autor co i rusz sięga po te same rekwizyty, więc momentami nie sposób oprzeć się wrażeniu, że w promieniu dziesięciu kilometrów od Dunwich nie ma ani jednego domostwa, które nie byłoby w jakiś sposób splugawione, Necronomicon można znaleźć w każdej biblioteczce, a Znaki Starszych Bogów są równie pospolite, jak zwykłe kamienie, przez co uniwersum traci trochę swojej niezwykłości.

Nie znaczy to absolutnie, że Obserwatorzy spoza czasu to zbiór niewarty lektury – jeżeli ktoś zdoła spojrzeć poza wspomniane powyżej wady, będzie mu dane obcować z przemyślanymi tekstami pełnymi dziwnych istot i światów. Każdy pozwala rzucić okiem na coś niezwykłego, magicznego – a przy tym niebezpiecznego i bluźnierczego. Nie sposób nie podziwiać fantazji Lovecrafta. Dodatkową zaletą jest fakt, że styl Derletha jest bardzo odmienny od trudnego w odbiorze, przeładowanego przymiotnikami sposobu pisania Samotnika z Providence, dzięki czemu zebrane tu teksty są przystępniejsze, rzadziej występują też powtórzenia i długie, monotonne opisy.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Obserwatorzy spoza czasu to pozycja nie dla każdego. Miłośnicy horroru jako takiego szybko się znudzą powolnym tempem i przewidywalnością tekstów. Fani prozy Lovecrafta mogą się poczuć rozczarowani ich powtarzalnością. Jeżeli jednak mitologia Chtullu jest wam bliska i macie ochotę raz jeszcze zapuścić się w inne wymiary, pełne przerażających, niebezpiecznych istot, to pozycja dla was. Choć radzę je sobie dawkować, żeby nie doszło do przesytu.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
7.0
Ocena recenzenta
7
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Obserwatorzy spoza czasu
Autor: H. P. Lovecraft, August Derleth
Tłumaczenie: Robert P. Lipski
Wydawca: Zysk i S-ka
Data wydania: 3 listopada 2021
Liczba stron: 536
Oprawa: twarda
ISBN-13: 978-83-8202-370-1
Cena: 55 złCzytaj również

Koszmary
Cthulhu w piękny wykonaniu
- recenzja
Call of Cthulhu
Czy warto oddać się szaleństwu?
- recenzja
Wyzwanie z innego świata
Lovecraft świetny i bez Cthulhu!
- recenzja
Przyszła na Sarnath zagłada. Opowieści niesamowite i fantastyczne
Sztuka posługiwania się słowem
- recenzja
Eldritch Horror
Fotounboxing #3
Cienie spoza czasu - antologia
Hołd dla mistrza
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.