» Wieści » Nowy gracz. Opowieść z cyfrowego świata IV

Nowy gracz. Opowieść z cyfrowego świata IV

|

Autor: Eryk Algo
Tytuł: Nowy gracz. Opowieść z cyfrowego świata IV
Wydawca: Książka i Wiedza
Projekt okładki: Jerzy Rozwadowski
Rysunek na okładce: Michał Moląg
Redaktor: Leszek Otrębski
Format: 14,5 x 20,5 cm
Oprawa: broszurowa, laminowana
ISBN: 83-05-13315-X
Liczba stron: 496
Cena: 34 zł


Zima w skalistej Montanie nie należy do najprzyjemniejszych pór roku, więc stary ochroniarz bardzo się zdziwił, gdy przed wejściem do niewielkiej firmy Lakeside Software zauważył szóstkę prawie identycznych chłopców. Nie wiedział, że dzień wcześniej sekretarka, Janet, używając kobiecych sposobów, namówiła dyrektora ośrodka na wycieczkę z sierocińca. Ten zaś nie orientował się, że zanim Janet pojawiła się w jego gabinecie ze szklaneczką whisky i rozpiętą bluzką, tajemniczy użytkownik Sieci zaproponował jej za to sporą sumę pieniędzy. Dziewczyna z kolei nie miała pojęcia, że produkowane w firmie oprogramowanie to tylko przykrywka, wskutek czego dzieci znalazły się w pomieszczeniu, do którego nikt poza wąską grupą specjalistów nie miał wstępu.

Wtedy okazało się, że tak naprawdę to nie są dzieci: pozostawieni bez nadzoru chłopcy z wprawą doświadczonych programistą dopisują do systemu kilka linijek kodu i opuszczają firmę, a czytelnik płynnie przenosi się do Petersburga, gdzie podobny chłopiec wręcza pewnemu mężczyźnie ulotkę reklamującą automatyczny dozownik dla cukrzyków. W hotelu mężczyzna zamawia urządzenie przez Sieć i po namiętnym incydencie z przygodnie poznaną córą Koryntu, wraca do Londynu, nie podejrzewając w jaki koszmar zamieni się wkrótce jego życie.

Zaraz po tym trafiamy do Domu Studenta w Warszawie, gdzie w jednym ze skromnych pokoi studentka Natalia dyskutuje z przyjaciółką, próbując ustalić dlaczego ciągle nie potrafi poukładać sobie życia. Koleżanka wychodzi, a ona odbiera tajemniczy telefon. Nieznajomy, który przestawia się jako pan Kappa, rozmawia z nią jakby znał na wylot jej najskrytsze myśli i proponuje spotkanie w drogiej restauracji. Dziewczyna jest kompletnie zbita z tropu, ale okazuje się, że nie ma w tym żadnej magii, bo parę godzin wcześniej pan Kappa odwiedził gabinet profesora Millera, który pracuje nad aktami Natalii już od ponad roku...

Nowy Gracz to debiut powieściowy Eryka Algo. Historia jest osadzona w niedalekiej przyszłości. To co dziś znamy jako Internet rozrosło się w gigantyczną Sieć, bez której normalne funkcjonowanie w tym stechnicyzowanym społeczeństwie wydaje się niemożliwe: za jej pośrednictwem ludzie rozmawiają przez telefon, słuchają muzyki, przeglądają gazety, a nawet robią zakupy i pracują. Pewnego dnia pojawia się w niej niekonwencjonalny i nieobliczalny haker. Jego ataki są absolutnie perfekcyjne, a bezbłędna logika wygląda jakby nie pochodziła z tego świata. Gdy Obcy, jak nazwali go bezradni operatorzy, próbuje dostać się do zasobów potężnego koncernu sieciowego, dochodzi do starcia.

Akcja powieści jest bardzo dynamiczna, a zupełnie nieprzewidywalne sploty wydarzeń, płynnie przenoszą czytelnika z Montany poprzez Petersburg, Londyn, Warszawę, Paryż, Getyngę oraz wiele mniejszych miast i miasteczek rozrzuconych po całym świecie, zahaczając nawet o cyberprzestrzeń i orbitę okołoziemską. Jednak pogoń za tytułowym "Nowym graczem? to tylko jeden z trzech wątków. Drugi opisuje losy Natalii - studentki programowania sieciowego, zaplątanej w wir zdarzeń, który doprowadza ją na skraj obłędu, a trzeci to historia profesora matematyki, Maksymiliana Brauna, który, tak jak doktor Faust z poematu Goethego, zestarzał się, próbując rozwikłać zagadkę wszechświata i podobnie jako on, u kresu swych dni marzy o wielkiej miłości.

Styl Eryka Algo jest lekki, momentami wręcz koronkowy, co sprawia, że tę liczącą bez mała pięćset stron powieść pochłania się w błyskawicznym tempie. Dialogi i sposób prowadzenia narracji przypominają najlepsze książki Alistera MacLean, ale odwrotnie niż tam, w "Nowym Graczu" dynamiczna fabuła stanowi tylko fasadę, bo za zmieniającymi się jak w kalejdoskopie wydarzeniami kryją się uniwersalne problemy i pytania, z którymi fenomen ludzkiej świadomości boryka się od zarania dziejów.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.