» Wieści » Nowa Fantastyka kończy 40 lat

Nowa Fantastyka kończy 40 lat

07-10-2022 16:21 | Aesthevizzt

Nowa Fantastyka kończy 40 lat

Pierwszy numer Fantastyki ukazał się w październiku 1982 roku. W lipcu 1990 roku zmienił się wydawca, a czasopismo zmieniło nazwę na Nowa Fantastyka. Natomiast pod koniec września do sprzedaży trafił jubileuszowy numer.

Zawartość numeru jest na pewno nostalgiczna za sprawą artykułu Jacka Soboty oraz wspomnień o Adamie Hollanku, pierwszym redaktorze naczelnym miesięcznika, w setną rocznicę jego urodzin.

Można również przeczytać artykuł na gorący temat sztucznej inteligencji w sztuce, okraszony wypowiedziami Piotra Cieślińskiego, który zasłynął niedawno tym, że jako pierwszy w Polsce wykorzystał Midjourney AI jako narzędzie do stworzenia okładki książki – zbioru opowiadań Michaela Swanwicka.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

W numerze znajdują się też dwa wywiady: z laureatem Nagrody Bookera, Marlonem Jamesem i z wielokrotną laureatką Nagrody Zajdla, Anną Kańtoch. W Legendarzu można przeczytać o chochlikach, a pocztówka z Helikonu tym razem będzie dotyczyć starożytnych motywów w Sandmanie Neila Gaimana.

W dziale opowiadań można zapoznać się z aż siedem tekstami, w tym niepublikowanym wcześniej po polsku opowiadaniu Kira Bułyczowa z cyklu o Wielkim Guslarze oraz nowymi tekstami Petera Wattsa i Wojciecha Guni.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
Źródło: Facebookowy profil czasopisma
Tagi: Nowa Fantastyka


Czytaj również

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.