» Wieści » Nominacje do Nagrody Żuławskiego

Nominacje do Nagrody Żuławskiego

|

Nominacje do Nagrody Żuławskiego
Ogłoszono tytuły książek nominowanych do tegorocznej edycji Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego. Na liście znalazły się następujące pozycje:
  • Anna Kańtoch, - Czarne
  • Robert M. Wegner - Niebo ze stali
  • Łukasz Orbitowski, - Widma
  • Wit Szostak - Fuga
  • Marek Huberath - Portal zdobiony posągami
  • Jarosław Grzędowicz - Pan Lodowego Ogrodu t. 4
Źródło: FB Nagrody
Tagi: Nagroda im. J. Żuławskiego


Czytaj również

Komentarze


Scobin
   
Ocena:
0
@earl

Oznacza to, że, w przeciwieństwie chociażby do Komudy, tutaj nie sugeruje się nazwiskiem autora tylko treścią książki.

Kryje się tutaj założenie, że księgarze czytają książki, które mają ustawić na półkach. A ja wcale nie wiem, czy tak jest. ;-) W mniej optymistycznej wersji można by sądzić, że o ustawieniu książki decyduje kombinacja tytułu, okładki, nazwiska autora, nazwy wydawnictwa i techniki narracyjnej zastosowanej na pierwszej stronie. :-)

Swoją drogą zawsze mnie ciekawiło to rozróżnienie (rzeczywiście często używane) na "literaturę" i "fantastykę". Anglosasi mają nieco podobny podział: na"literature" i "fiction" (albo "literary fiction" i "genre fiction"). Patrząc literaturoznawczo, mógłbym tylko powiedzieć: absurd. Ale patrząc socjologicznie, muszę uznać, że po prostu terminy "literatura" i "fikcja" są tutaj stosowane w innym znaczeniu niż to, do którego przywykłem.
20-04-2013 10:50
earl
   
Ocena:
0
@ Scobin
Tylko, że poprzednio jak kupowałem Twardocha (np. "Sternberga" czy "Epifanię wikarego Trzaski") to jego nazwisko znalazło się właśnie w fantastyce. I nie muszą księgarze się tym sugerować - wystarczy, że dostaną taki nakaz z góry.

A co do rozróżnienia to w księgarniach wyróżnia się jeszcze "horror", "sensację/kryminał" oraz "romanse" z tego co zauważyłem.
20-04-2013 12:10
lemon
   
Ocena:
+1
Jakby "Morfina" ukazała się w Fabryce Słów (jak pierwsze książki Twardocha) i miała fabryczną okładkę, to by stała w fantastyce. Proste.
20-04-2013 12:39
~Kasia Kosik

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+4
Gdzie książka stoi na półce w Empiku, zależy od wydawcy, który musi to zdefiniować w materiałach informacyjnych. Nasze Kontrapunkty na przykład ustawiamy w literaturze polskiej, bo mamy nadzieję, że zainteresowani fantaści i tak nas znajdą, a może sięgnie po książkę również czytelnik, któremu się wydaje, że fantastyki nie czyta.
20-04-2013 12:45
earl
   
Ocena:
0
Według mnie jest to sensowne rozwiązanie - wszak to wydawca najlepiej wie, o czym jest ta książka i gdzie ją umieścić.
20-04-2013 22:25

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.