» Recenzje » Nim zawisną

Nim zawisną


wersja do druku

Gdzie herosów brak


Nim zawisną
Nim zawisną to kontynuacja debiutanckiej powieści Joego Abercrombiego, Ostrza, a zarazem drugi tom trylogii Pierwsze Prawo. Fani pierwszej części mogą już zacierać ręce – to jeszcze więcej rozrywki w takim samym stylu, który pokochali.

Jeśli Logen, Bayaz, Glokta, Ferro, West czy Luthar kiedykolwiek mieli wrażenie, że jest źle, to z pewnością pogląd ten zrewidowali – źle jest dopiero teraz. Barbarzyńca wraz z magiem, unijnym szermierzem i obłąkaną wojowniczką wędrują przez świat w poszukiwaniu nie wiadomo czego, wojskowy niańczy rozpuszczonego księcia, a inkwizytor zostaje obrońcą oblężonego miasta. Wszystko wskazuje na to, że gorzej być nie może...

Nim zawisną to drugi tom trylogii, jakiego spodziewać mógł się każdy, kto kiedykolwiek wcześniej miał do czynienia z sagą fantasy. Joe Abercrombie bez pośpiechu rozwija otwarte w Ostrzu wątki, skala wydarzeń rośnie z rozdziału na rozdział, a świat powoli chyli się ku upadkowi. Zaskoczeń tutaj niewiele – pisarz cały czas trzyma się mrocznej i brutalnej estetyki: krew leje się litrami, trup ściele się gęsto, a wśród aktorów pierwszego planu ciężko szukać prawdziwych bohaterów; to raczej przypadkowi przechodnie wbrew własnej woli wplątani w całą aferę, którym przypadkiem udało się przeżyć dłużej niż ich antagonistom. Kontynuacja Pierwszego Prawa to po prostu więcej tego samego, do czego przyzwyczaiło odbiorców Ostrze.

Tym, co najmocniej odróżnia zarówno Nim zawisną, jak i całą twórczość Abercrombiego od prawdziwego zalewu współczesnego fantasy, są bohaterowie. Choć większość z nich czytelnik poznał już w tomie pierwszym, to z pewnością i tym razem nie poczuje się oszukany, bo pisarz mnóstwo miejsca poświęca na rozwój ich wzajemnych relacji. Dzięki temu nawet fragmenty, w których dzieje się niewiele, stają się ciekawe i można przez nie przebrnąć bez zgrzytania zębami: za przykład niech posłuży cały niemal wątek podróży Logena, Bayaza, Luthara i Ferro – gdyby nie to, że autor skupił się na opisaniu tego, jak rodzą się między nimi zrozumienie i szorstka przyjaźń, można by większość poświęconych im rozdziałów pominąć. Nim zawisną z pewnością nie zawiedzie też miłośników brutalnego superiora Glokty – inkwizytor po raz kolejny musi popisać się przenikliwością i zdecydowaniem, które w jego przypadku często prowadzą do brutalności, ale coraz częściej pokazuje ludzką twarz. Mnie jednak najbardziej zaskoczył wtek Collema Westa. Już po jego szokującym spotkaniu z siostrą w Ostrzu czytelnik zmuszony był do zastanawiania się, czy ten pozostający na uboczu służbista rzeczywiście jest pogodzony z własnym losem. W Nim zawisną dwoistość jego charakteru wychodzi na pierwszy plan w wielkim stylu. Bohaterowie Pierwszego Prawa nie są może najbardziej sympatyczni na świecie (choć z pewnością można ich polubić), ale jedno trzeba im przyznać: łatwo ich zapamiętać.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Mimo że Nim zawisną pochłania się błyskawicznie, łatwo zauważyć, że w powieści zdarzają się dosyć poważne dłużyzny. O wątku Logena i jego kompanów już wspomniałem, ten poświęcony Glokcie, mimo obdarzonego mrocznym magnetyzmem protagonisty (bo charyzmatycznym ciężko inkwizytora nazwać), także nie porywa galopującą akcją – zawodzi też samo śledztwo, które właściwie toczy się samo. Usprawiedliwieniem dla Abercrombiego jest to, że całość – łącznie z przegadanymi scenami – czyta się błyskawicznie i bez większych problemów; nawet przez dłużyzny można przebrnąć bezboleśnie.

Nim zawisną podsumować bardzo łatwo: to powieść stworzona dla tych, którym podobało się Ostrze. Jeśli pierwszy tom trylogii zrobił na Was wrażenie, to nie powinniście się wahać. Jeśli natomiast zawiedliście się na poprzedniej powieści i oczekiwaliście, że druga coś zmieni – porzućcie nadzieję. Ja sam wyglądam Ostatecznego argumentu z niecierpliwością, bo bawię się przy Pierwszym Prawie bardzo dobrze.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
7.5
Ocena recenzenta
8.5
Ocena użytkowników
Średnia z 3 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 1
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Nim zawisną
Cykl: Pierwsze prawo
Tom: 2
Autor: Joe Abercrombie
Tłumaczenie: Wojciech Szypuła
Wydawca: MAG
Data wydania: 2 marca 2016
Liczba stron: 704
Oprawa: miękka
ISBN-10: 9978-83-7480-634-3
Cena: 49,00Czytaj również

Pierwsze prawo Abercrombiego - przekrojowo
Świat bez bohaterów
- recenzja
Nim zawisną
- fragment
Nim zawisną
- fragment
Szczypta nienawiści
Epoka postępu, epoka obłędu
- recenzja
Zemsta najlepiej smakuje na zimno
Każdy ma się za co mścić
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.