» Recenzje » Niezgodna - Veronica Roth

Niezgodna - Veronica Roth


wersja do druku

Przeciętna antyutopia

Autor: Redakcja: Marysia 'merryadok' Piątkowska

Niezgodna - Veronica Roth
Niezgodna napisana przez Veronicę Roth weszła na rynek, otwierając kolejną serię powieści osadzonych w anty-utopijnym świecie. Książki z tego gatunku podbijają ostatnio serca czytelników. Pewnie dlatego opowieść o młodej Beatrice została dobrze przyjęta, a zewsząd sypią się opinie, jakaż ta historia cudowna i wciągająca. Czy debiut Veroniki Roth faktycznie jest aż tak wspaniały, jak go wychwalają?

____________________________


Na podwalinach Chicago został utworzony świat, którego mieszkańców podzielono na grupy zwane frakcjami - Altruizm, Erudycja, Nieustraszoność, Prawość oraz Serdeczność. Wszystkie odpowiadają różnym cechom ludzkiego charakteru. Każdy młody obywatel tego świata w wieku szesnastu lat przechodzi test przynależności, podpowiadający mu, którą frakcję wybrać. Takiego wyboru musi dokonać Beatrice – główna bohaterka powieści. Dziewczyna podejmuje odważną decyzję. Postanawia odejść od rodziny i iść za głosem serca - przechodzi do najbardziej niebezpieczniej, tajemniczej i budzącej respekt grupy – Nieustraszonych. W ten sposób dziewczyna wychowana w spokojnym domu, nagle zaczyna wyskakiwać z pociągów, biegać po dachach lub strzelać. Każdego dnia budzi się ze świadomością, że to mogą być jej ostatnie chwile w tym miejscu. Dziewczyna przeżywa zderzenie ze światem pełnym odwagi, adrenaliny i dobrej zabawy, ale również niebezpieczeństwa, z którym musi zmagać się każdego dnia. Właśnie dzięki temu oryginalnemu pomysłowi, powieść czyta się tak szybko i okazuje się tak wciągająca.

Niestety, na osobliwym pomyśle kończą się plusy tej książki. To właśnie on trzyma czytelników przy lekturze, ponieważ wykonanie oraz kreacja bohaterów pozostawiają wiele do życzenia. Fabuła jest w głównej mierze przewidywalna. Przeważnie dlatego, że autorka nadała bohaterce zbyt dużo pozytywnych cech. Jej uczucia są doskonale przedstawione, o czym świadczą liczne, przekonywujące opisy przeżyć wewnętrznych. Ale... Czy to naturalne, że dziewczyna wychowana w spokojnej frakcji, okazuje się przeważnie najlepsza i najodważniejsza? W prawdzie istnieją konkurencje, w których sobie nie radzi, ale większość ćwiczeń kończy się zwycięstwem Beatrice, co wcale nie pomaga kreować naturalnej postaci. Jej zachowanie także wpływa na dużą przewidywalność fabuły.

Pośród raczej przeciętnych, nijakich postaci warto zauważyć Cztery - trenera kandydatów na nieustraszonych. Z pewnością należy do najbardziej intrygujących kreacji. To typowy „bohater zagadka”– człowiek o nieznanej przeszłości, raczej powściągliwy i budzący respekt. Nawet jego przydomek – Cztery – jest wielką tajemnicą. Skąd się wzięło? Czy wiąże się z tym jakaś historia?

Niezgodna posiada dość przeciętną kreację świata. Autorka tak skupiła się na uczuciach bohaterki i budowaniu intrygi, że w ferworze walki zapomniała dokładniej zarysować historię wykreowanego przez siebie świata. O ile funkcjonowanie społeczeństwa jest mniej więcej znane (choć nie brak tu niedociągnięć), tak geneza powstania ustroju pozostaje tajemnicą. Nie wiadomo, co doprowadziło do powstania takiego systemu i dlaczego zdecydowano się akurat na powyższe konkretne frakcje. Brak tych informacji można jednak usprawiedliwić faktem, że Niezgodna to dopiero pierwsza część trzytomowego cyklu.

Oprócz zmagań Beatrice z przeciwnościami losu, mamy do czynienia także z delikatnie zarysowaną intrygą – równie mało zaskakującą, co rozwój właściwej akcji. Miejmy nadzieję, że w kolejnej części autorka wyjaśni kilka niedociągnięć, a na światło dzienne wyjdzie nieco więcej wad Beatrice, aby wydawała się ona naturalniejsza. Może akcja zwolni tempo kosztem bardziej dopracowanej fabuły?
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
5.5
Ocena recenzenta
7.25
Ocena użytkowników
Średnia z 6 głosów
-
Twoja ocena
Tytuł: Niezgodna (Divergent)
Cykl: Zbuntowana
Tom: 1
Autor: Veronica Roth
Tłumaczenie: Daniel Zych, Maciej Nowak-Kreyer
Wydawca: Amber
Miejsce wydania: Warszawa
Data wydania: 20 marca 2012
Liczba stron: 352
Oprawa: miękka
Format: 130 × 205 mm
ISBN-13: 978-83-241-42-20-0
Cena: 37,80 złCzytaj również

Wybrańcy
Zło umiera ostatnie
- recenzja

Komentarze

string(15) ""

~pablo

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Ta książka nie ma nic wspólnego z antyutopią. To zwykła postapokalipsa.
17-03-2013 17:11

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.