» Recenzje » Necrosis. Przebudzenie

Necrosis. Przebudzenie


wersja do druku

Zło zwycięży

Redakcja: Michał 'von Trupka' Gola

Necrosis. Przebudzenie
Światy wykreowane przez Jacka Piekarę to na ogół miejsca niezbyt przyjazne: życie jest tu tanie, a dobro niepopularne. Nie lepiej jest w świecie Necrosis. Złodziejka, wiejski chłopak, ślepa księżniczka, dumny szlachcic czy uczelniany wyrzutek – każdy stara się znaleźć swoje miejsce i żyć najlepiej, jak potrafi. Co jednak mogą osiągnąć w świecie, w którym nie ma dobrych wyborów?

Zbiór Necrosis. Przebudzenie w wersji audio składa się z pięciu opowiadań czytanych przez różnych lektorów. Każda z historii tworzy odrębną całość, choć łączy je świat – mroczna alternatywa naszego średniowiecza. Każda z nich poszerza też naszą wiedzę o dziejach i charakterze pradawnego zła, które za sprawą czynów protagonistów nabiera coraz wyraźniejszego kształtu.

Tekst otwierający zbiór, Opętanie, to opis krótkiego, ale brzemiennego w skutkach epizodu z życia niedoszkolonego egzorcysty. Porywa go budząca postrach władczyni półświatka i stawia przed prostą alternatywą: wykonanie zlecenia albo śmierć. Poczciwy oszust woli żyć, ale że praca go przerasta, przypadkiem budzi siły, o których świat starał się od setek lat zapomnieć. Fabuła jest prosta, autor buduje napięcie topornymi chwytami, wywołującymi raczej uśmiech politowania niż strach. Nieprzekonujący główny bohater też rozczarowuje. Mimo to opowiadanie - jako że występuje w Przebudzeniu jako pierwsze - potrafi zaciekawić specyficzną atmosferą oraz dobrze wykorzystanym elementem zaskoczenia. Pewną zasługę w ostatecznie niezłym odbiorze ma też Roch Siemianowski, lektor niewybitny, ale sprawdzony i znany fanom audiobooków od lat.

Kolejny tekst, Następny piękny dzień, ma charakter "dydaktyczny”. Mamy tu wieś, ojca pijaka o ciężkiej ręce, matkę zołzę i sponiewieranego chłopaka, który marzy o ucieczce od rodzicielskich ciosów, głodu i beznadziei. Pewnego dnia w czeluściach zapomnianej jaskini znajduje coś (zło!) i budzi to. Tutaj naciąganej grozy mamy zdecydowanie mniej, za to więcej opisów skutków niesprawiedliwości i przemocy. Opowiadanie jednak potrafi zaciekawić – Piekarze całkiem sprawnie udało się pokazać, jak łatwo dziecko, które ucieka od jednego zła, trafia w objęcia zła innego, większego. W odbiorze tekstu pomaga czasem nieco przeszarżowana, ale ogólnie niezła interpretacja głosowa Janusza Zadury.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

W trzecim opowiadaniu, choć bywa ono przegadane i naiwne, nie znajdziemy wyraźnie nieudanych czy irytujących elementów, które występują w pozostałych tekstach Przebudzenia. Traktuje ono o losach małej, niewidomej księżniczki, której owdowiały ojciec oczekuje na przybycie nowej małżonki, będącej nie tylko królewną, lecz także czarodziejką z klasztoru czuwającego, aby pradawne zło nie powróciło. Król nie poświęca swej pierworodnej dość uwagi, by spostrzec, że owo zło budzi się w jej bliskim otoczeniu. Choć finał opowieści jest dość przewidywalny, jesteśmy go ciekawi. Marcin Popczyński spisał się w roli lektora poprawnie i potrafił dobrze oddać nastrój, choć denerwowała mnie jego maniera w wypowiedziach dziewczynki i jej niani.

Kolejna opowieść, Krew, śmierć i świt, nieco dłuższa od poprzednich, wynudziła mnie. Główny bohater denerwował, choć tym razem był to zabieg mniej więcej zamierzony. Piekara chciał pokazać człowieka zniewolonego przez rodowe powinności, którego ambicje i pragnienia sięgają dalece wyżej niż zdolności i talenty. Człowieka starającego się wpasować jak najlepiej w rolę wyznaczoną mu przez świat, lecz nie do końca dla niego skrojoną. Zakończywszy skutecznie ciągnącą się od lat rodową zemstę, jest tak głodny sławy, że gotowy na wszystko, by ją zdobyć. Tomasz Sobczak odczytał przeczytał tekst poprawnie, bez fajerwerków, ale też bez większych zgrzytów.

Ostatnie i najdłuższe opowiadanie, Czerwona mgła, to łotrzykowski dungeon crawler o silnym zabarwieniu erotycznym. Grupa wyrzutków dostaje zlecenie włamania się do starożytnych grobowców. Już jednak poprzednia historia zdradza nam, że przy okazji zostanie uwolnione zło. Wspomniany erotyzm, chociaż częściowo umotywowany fabularnie, irytuje naiwnością i stanowi wątpliwej jakości chwyt. Refleksje religijne są miałkie, postaci papierowe, a fabuła siermiężna. To zdecydowanie najsłabsza część zbioru. Możliwe że wrażenie to bierze się z powtarzalności: choć scenografia jest inna, schemat konstrukcyjny pozostaje ten sam, co w poprzednich tekstach. Efektu nie poprawia lektorka, Katarzyna Zielińska, której barwa głosu jest nawet ciekawa, ale umiejętności zawodzą.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Strach, bieda, pycha, głupota, chciwość – te ludzkie przywary są tak naprawdę głównymi bohaterami tych opowiadań, bo to one doprowadzą do przywołania niegdyś przepędzonego zła. Jednocześnie autor wyraźnie pokazuje nam, że jest ono wpisane w tkankę skonstruowanego przez niego świata, jest jego częścią. Zdaje się, że to właśnie świat przedstawiony jest największą zaletą zbioru. Choć wykreowane przez autora przestrzeń i czas są mocno wtórne, mają swój konkretny charakter, nad którym unosi się duch pecetowego Lionhearta. Bolą natomiast niekonsekwencje, naiwne refleksje czy nieporadne chwyty fabularne.

Mimo to zbiór Necrosis. Przebudzenie w wersji audio nie jest pozycją złą. Po prostu trzeba wiedzieć, na co się nastawiać, podejmując decyzję o wejściu do świata stworzonego przez Piekarę. To pozycja na wskroś rozrywkowa. Audiobook z powodzeniem może nam służyć do umilania jazdy samochodem, biegania czy… malowania ścian (sprawdzone, działa :) ). Słuchanie dla samego słuchania może okazać się stratą czasu.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
6.5
Ocena recenzenta
9.5
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Necrosis. Przebudzenie
Autor: Jacek Piekara
Lektor: Roch Siemianowski, Janusz Zadura, Marcin Popczyński, Tomasz Sobczak, Katarzyna Zielińska
Wydawca: Biblioteka Akustyczna
Data wydania: 2017
Liczba płyt: 1
Czas trwania (audiobook): 10 godz. 20 min.
Format: 140x125x6 mm
ISBN-13: 978-83-64732-19-5
Cena: 34,90 złCzytaj również

Necrosis. Przebudzenie - Jacek Piekara, Damian Kucharski
Pradawne moce powstaną po przeczytaniu
- recenzja
Babel, czyli o konieczności przemocy
Słowo kontra imperium
- recenzja
Komornik – Arena Dłużników #1
Déjà vu w czasach apokalipsy
- recenzja
Kate Daniels #10. Magia triumfuje
Nie do końca pożegnanie
- recenzja
Upiór w ruderze
O duchach nieco zabawniej
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.