» Narrenturm

Narrenturm

Dodał: Jędrzej 'bukins' Bukowski

Narrenturm
8.17
Ocena użytkowników
Średnia z 83 głosów
-
Twoja ocena
Tytuł: Narrenturm
Cykl: Reynevan
Tom: 1
Autor: Andrzej Sapkowski
Wydawca: superNOWA
Miejsce wydania: Warszawa
Data wydania: październik 2002
Liczba stron: 594
Oprawa: miękka
Format: 125 x 195 mm
ISBN-10: 83-7054-153-4
Cena: 41,00 zł

Nowy wspaniały cykl - nowy wspaniały świat!

NARRENTURM to pierwszy tom fantastyczno-historycznej trylogii, której akcja rozgrywa się na Śląsku w początkach piętnastego wieku. Autor kultowej sagi o wiedźminie udowodnił, że równie dobrze czuje się w odmiennej konwencji literackiej. Głęboka erudycja i dbałość o szczegół w połączeniu z mistrzostwem pióra sprawiają, że Śląsk z czasów wojen husyckich ożywa na kartach książki. Główny bohater, Reinmar z Bielawy, zwany Reynevanem, to postać całkowicie odmienna od wiedźmina: uczony zielarz i medyk, młodzieniec nieco naiwny, ale niezwykle sympatyczny. Reinmar nieustannie popada w kłopoty z winy swego romantycznego usposobienia. Zakochany w pięknej Adeli, żonie rycerza Gelfrada de Stercza, musiał ratować się ucieczką, kiedy bracia rycerza przyłapali go in flagranti. Tak rozpoczyna się epicka podróż Reynevana przez ziemie dawnego Śląska szarpanego wojną religijną z husytyzmem . W wędrówce tej Reynevan odwiedza miejsca, które nadal można znaleźć na mapach, spotyka autentyczne postacie historyczne, m. in. Zawiszę Czarnego (którego autor odbrązowił z właściwym sobie przewrotnym humorem), uczestniczy w prawdziwych historycznych wydarzeniach. Ścigany nie tylko przez żądnych zemsty braci Sterczów, ale też przez świętą Inkwizycję, Reynevan trafia w końcu do tytułowego Narrenturmu, czyli Wieży Głupców, średniowiecznego azylu dla obłąkanych czy po prostu myślących inaczej. „Pacjenci” tej instytucji to niezrównana galeria barwnych typów: spotykamy tu m. in. młodego Kopernika , głoszącego pochwałę systemu heliocentrycznego.
Typowe dla Sapkowskiego mistrzowskie połączenie powagi i groteski, wartka akcja, malownicze tło i niezrównane dialogi sprawiają, że książkę czyta się jednym tchem. Fantastyczne akcenty wplecione są w tkankę narracji tak umiejętnie, że wydają się integralną częścią historycznej rzeczywistości. Czytelnik obznajomiony z gatunkiem fantastyki znajdzie tutaj również pastisze najgłośniejszych dokonań ostatnich lat, m. in. Harry’ego Pottera.

W przygotowaniu dwa kolejne tomy trylogii:
BOŻY BOJOWNICY
LUX PERPETUA


Tagi: Narrenturm | Andrzej Sapkowski | trylogia husycka


Czytaj również

Kilka słów o retellingach. Część 2
O zamiłowaniu do opowiadania ponownie
Wiedźmin
Rzućże grosz wiedźminowi
- recenzja
Wiedźmin: Gra Przygodowa
Czy warto wyruszyć na szlak?
- recenzja
Wiedźmin (wyd. kolekcjonerskie)
Inna twarz Geralta
- recenzja
Blok komiksowy na wrocławskich Dniach Fantastyki 2014
Komiks na pałacowych salonach
- recenzja

Komentarze


Nucleonic
    Wspaniała trylogia husycka
Ocena:
0
Nie będę mówił, że lepsze od wiedźmina, ale trzyma doskonały poziom. Ocenę dałem za znakomitą formę, nadal cyniczny styl i jak zwykle świetną akcję (tylko w niektórych fragmencikach może nazbyt rozbudowaną).
Jeżeli jesteś fanem Sapkowskiego, a nie czytałeś, żałuj. Straciłeś dużo.
03-02-2009 10:17
Nyx Ro
   
Ocena:
0
Nie... od Wiedźmina nie jest lepsze. Ale jest Sapkowskiego. Niech to, oraz średnia głosów, wystarczy za rekomendację.
05-02-2009 21:54
jareckr
   
Ocena:
0
Nie będąc z wykształcenia polonistą pokuszę się jednak o stwierdzenie, że warsztatowo cała trylogia husycka jest od Wiedźmina zdecydowanie lepsza. Pod względem fabuły i postaci co najmniej tak samo dobra. Kniga z gatunku tych co "same się czytają".
03-06-2009 14:50
Nyx Ro
   
Ocena:
0
Pierwszy tom jest BARDZO DOBRY. Naprawdę. Ale potem niestety poziom spada, dość znacząco- historia zaczyna się siepać znacznie wcześniej niż w Wiedźminie. Mimo to przeczytać można, nawet wypada. Bo plusów też jest dużo. :)
23-06-2009 16:34

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.