» Recenzje » Najjaśniejsza noc

Najjaśniejsza noc


wersja do druku

Jak to naprawdę jest z tą przepowiednią

Redakcja: Agata 'aninreh' Włodarczyk, Daga 'Tiszka' Brzozowska

Najjaśniejsza noc
Najjaśniejsza noc to już piąty i niestety ostatni tom cyklu Skrzydła ognia autorstwa Tui T. Sutherland wydany w Polsce. Jest ona kontynuacją perypetii Smocząt Przeznaczenia, które według przepowiedni mają przywrócić pokój na świecie. Wszystkie wcześniejsze książki można uznać za udane, a jaka okaże się ta? 

W pierwszej części głównym bohaterem był Błotoskrzydły Łupek, w drugiej Morskoskrzydła Tsunami, w trzeciej Deszczoskrzydła Gloria, w czwartej Nocoskrzydły Gwiezdny Lotnik. Piąta z kolei została napisana z punktu widzenia Słonka, optymistycznej, życzliwej Piaskoskrzydłej smoczycy. Będzie musiała się zmierzyć z trudną prawdą o Przepowiedni, która to, jak na końcu poprzedniego tomu oświadczył Wieszcz – nie istnieje. Żaden ze Smoków Przeznaczenia nie będzie miał zatem wpływu na to czy w ich krainie zapanuje pokój, czy wybuchnie smoczobójcza wojna. 

Nie mogłam sobie wyobrazić tego, jak smoczyca o wielkim sercu, bez żadnego zamiłowania do walki, zapobiegnie konfliktom pomiędzy skłóconymi rasami. Już praktycznie na samym początku powieści Słonko zostaje porwana przez Nocoskrzydłych, na szczęście jednak udaje jej się zbiec. Poznawszy plany tych smoków, postanawia im przeszkodzić w wywołaniu jeszcze większej wojny, dlatego zamierza udać się na wyspę Piaskoskrzydłych i sprowadzić na nią trzy walczące o koronę siostry: Pożogę, Żagiew i Iskrę. Chce polubownie zakończyć ich coraz bardziej krwawy spór. Koniec, oczywiście, będzie zaskakujący. Czy pogodnej smoczycy, która nie posiada specjalnych zdolności (a od walki chciałaby znajdować się jak najdalej), uda się to trudne przedsięwzięcie?  

Jak dotąd mieliśmy do czynienia z czterema różnymi gatunkami smoków, z którymi mogliśmy się zapoznać. Podobnie jak w poprzednich książkach, tak i tutaj na samym początku znajduje się charakterystyka z ilustracjami poszczególnych gatunków (oraz ich zwyczaje), a także urokliwa mapa Pyrii mającej kształt smoka. Byłam bardzo ciekawa Najjaśniejszej nocy, opis również zaciekawiał, szczególnie że teraz Słonko musi poradzić sobie z piętrzącymi się problemami. Zawsze była ignorowania przez swoich przyjaciół. W tym tomie przekonamy się właśnie, co może mieć do zaoferowania innym, gdy tylko dali jej dojść do słowa.  

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Słonko w trakcie tego tomu przechodzi diametralną przemianę. Na początku była miła, łagodna i cichutka, a potem nabiera dużej pewności siebie i odnajduje swoje miejsce na świecie. A to dzięki temu, że odnajdzie swoją rodzinę. Zmiana nie jest drastyczna, ale dzięki niej Piaskoskrzydła uczy się jak postępować, aby zostać wysłuchaną, a nie pominiętą w działaniu. Jej łagodność na szczęście nie zaniknie, a wszystkie cechy – te stare i nowe – w połączeniu doprowadzą do zakończenia przepowiedni (która nie istnieje), a także ocalą jej skórę.  

We we wcześniejszych tomach, tak i w Najjaśniejszej nocy Tui T. Sutherland stworzyła świat, w który naprawdę można wsiąknąć. Na szczęście obyło się bez brutalnych, krwawych scen, dzięki czemu młodszym odbiorcom może się spodobać ten tytuł. Ponownie zakończenie zostało tak skonstruowane, że zachęca, aby sięgnąć po następną powieść, na którą jednak będzie trzeba trochę poczekać. Język, jakim autorka operuje, jest przejrzysty i zrozumiały dla młodszych odbiorców (głównie do nich skierowana jest ta książka), jak i dla starszych. 

Podsumowując, Najjaśniejsza noc z cyklu Skrzydła ognia bardzo przypadła mi do gustu i naprawdę miło spędziłam czas przy tej lekturze. Jest to pozycja, po którą naprawdę warto sięgnąć. Powieść na szczęście nie okazała się rozczarowaniem. Szybko rozwijająca się akcja i lekkie pióro pisarki sprawiły, że książka jest naprawdę świetna. Teraz pozostaje nam tylko czekać na następną część (szósta część jest na rynku, tylko że jak dotąd w języku angielskim)która, mam nadzieję, będzie równie dobra jak jej poprzedniczki. Tę książkę na pewno mogę polecić osobom, które zaczynają swoją przygodę z fantastyką, a nie wiedzą, po jaką powieść sięgnąć.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.5
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Najjaśniejsza noc
Cykl: Skrzydła ognia
Autor: Tui T. Sutherland
Tłumaczenie: Małgorzata Strzelec
Wydawca: MAG
Data wydania: 19 stycznia 2018
Liczba stron: 288
Oprawa: twarda
ISBN-13: 978-83-7480-898-9
Cena: 29 złCzytaj również

Mroczny sekret
Nocoskrzydły i jego zwoje
- recenzja
Zaginiona sukcesorka
Gdzie się podziewa następczyni tronu?
- recenzja
Gra środkowa
Siły natury w ciało przyobleczone
- recenzja
Skrzydlate opowieści
Pusta poezja
- recenzja
W Kalabrii
Magiczny drobiazg
- recenzja
Żywoty świętych
Śliczne, ale tylko dla fanów
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.