» Wieści » Nagroda im. Janusza A. Zajdla za rok 2002

Nagroda im. Janusza A. Zajdla za rok 2002

|

Nominacje:

W KATEGORII POWIEŚĆ
Extensa Jacka Dukaja (Wydawnictwo Literackie)
Porzucone królestwo Feliksa W. Kresa (Wydawnictwo MAG)
Wrzesień Tomasza Pacyńskiego (Agencja Wydawnicza RUNA)
Narrenturm Andrzeja Sapkowskiego (Niezależna Oficyna Wydawnicza NOWA)
Achaja Andrzeja Ziemiańskiego (Fabryka Słów)

W KATEGORII OPOWIADANIE
Kot Wiedźmy Anny Brzezińskiej (zbiór Opowieści z Wilżyńskiej Doliny, RUNA)
Życzenie Anny Brzezińskiej (Nowa Fantastyka nr 12?2002)
Kuzynki Andrzeja Pilipiuka (Science Fiction nr 16 ? lipiec 2002)
Pobożne życzenie Rafała A. Ziemkiewicza (Science Fiction nr 16 ? lipiec 2002)

O autorach:

Anna Brzezińska
Lublinianka, obecnie mieszka w Warszawie; pisze doktorat z historii średniowiecza w Central European University (?Queenship in XVIcen. Poland?). Debiutowała w piśmie ?Magia i Miecz?, w roku 1998, opowiadaniem A kochał ją, że strach, które otrzymało Nagrodę im. Janusza A. Zajdla (1999). W tym tekście po raz pierwszy wystąpiła wioskowa czarownica, babunia Jagódka ? postać kontrowersyjna i popularna. Autorka pisze fantasy wzorowane na realiach późnego średniowiecza. W latach 1999 i 2000 wydała w NOWEJ dwie części z trzytomowej opowieści: Zbójecki gościniec i Żmijowa harfa (Nagroda Zajdla 2001), w których wykorzystuje wiedzę zarówno o historii jak i języku średniowiecza. W zbiorze Opowieści z Wilżyńskiej Doliny ukazały się dalsze opowiadania o babuni Jagódce. Od ubiegłego roku autorka jest też współwłaścicielką Agencji Wydawniczej RUNA.

Jacek Dukaj
Mieszka w Tarnowie. Jest jednym z najbardziej błyskotliwych twórców fantastyki; debiutował brawurowo w wieku 16 lat opowiadaniem Złota Galera (?Nowa Fantastyka? 2?1990). Później publikował szereg znakomitych opowiadań i mikropowieści w prasie i antologiach. Pisuje ambitną literaturę science fiction, naszpikowaną atrakcyjnymi pomysłami. Do tej pory ukazały się cztery jego książki: Xavras Wyżryn, W kraju niewiernych i Czarne oceany wydane przez oficynę wydawniczą NOWA oraz nominowana w tym roku Extensa, wydana przez Wydawnictwo Literackie. Autor pisuje także teksty publicystyczne i recenzje. Jego utwory były wielokrotnie nominowane do Nagrody. Na podstawie opowiadania Katedra (Nagroda Zajdla w roku 2000) Tomek Bagiński nakręcił krótkometrażowy film animowany, nominowany w tym roku do Oskara.

Feliks W. Kres
Urodził się i mieszka w Łodzi. W wieku 17 lat debiutował w ?Fantastyce? opowiadaniem konkursowym Mag (11/12?1983). Autor wielu opowiadań, powieści i kilkunastu mikropowieści, jeden z pierwszych polskich pisarzy fantasy ? w tym roku obchodzi 20 lecie pracy pisarskiej. Twórca mrocznego cyklu o świecie Szereru, w którym rozgrywa się akcja wielu utworów (w tym nagrodzonej Nagrodą Zajdla powieści Król Bezmiarów, 1992). Wielokrotnie nominowany do Nagrody. Obecnie z powodzeniem spina w całość cykl tekstów o Szererze, publikując kolejne tomy w wydawnictwie MAG.

Tomasz Pacyński
Urodzony w 1958 roku. Warszawiak, choć obecnie wraz z żoną i synem mieszka poza Warszawą. Z zawodu informatyk, współtwórca wortalu internetowego ?Fahrenheit i Fantazin?, pisarz i publicysta. Publikował na łamach ?Science Fiction? oraz w pismach internetowych ?Esensja?, ?Fahrenheit?, ?Fantazin? i ?Srebrny Glob?. W ubiegłym roku jego powieść Sherwood otrzymała nominację do Nagrody im. Janusza A. Zajdla.

Andrzej Pilipiuk
Urodzony w Warszawie, z wykształcenia archeolog, z zamiłowania pisarz. Debiutował opowiadaniem Hiena (?Fenix? 2?1996), w którym stworzył postać Jakuba Wędrowycza, bimbrownika i egzorcysty. Od tego czasu pojawił się on w kilkudziesięciu innych opowiadaniach, początkowo rozsianych po czasopismach i fanzinach, później zebranych w trzech zbiorach. Oprócz licznych opowiadań (również spoza cyklu o Wędrowyczu) napisał także jako Tomasz Olszakowski kilka tomów kontynuacji przygód Pana Samochodzika, a już pod własnym nazwiskiem wydał powieść Kuzynki, będącą rozwinięciem nominowanego opowiadania.

Andrzej Sapkowski
Łodzianin, ukończył handel zagraniczny na Uniwersytecie Łódzkim. Debiutował opowiadaniem Wiedźmin (?Fantastyka? 12?1986) nadesłanym na konkurs literacki. W licznych opublikowanych opowiadaniach i pięciotomowej powieści stworzył spójny świat fantasy, opisując barwnym językiem przygody Geralta ? pogromcy strzyg i wszelakich potworów. Autor pisał też z powodzeniem opowiadania grozy. Od kilku lat utrzymuje się tylko z pisarstwa; czterokrotny laureat Nagrody Zajdla, laureat Paszportu Polityki. W ubiegłym roku ukazała się pierwsza część trzytomowej opowieści o Reynevanie, zatytułowana Narrenturm, nominowana w tym roku do Nagrody Nike. Wydawnictwo NOWA zapowiada już kolejne tomy: Boży bojownicy i Lux perpetua.

Andrzej Ziemiański
Wrocławianin, architekt, pisarz. Debiutował w roku 1979, potem często publikował z innym wrocławianinem, Andrzejem Drzewińskim. Wydał kilka powieści i zbiorów opowiadań; pisał też słuchowiska radiowe. Zamilkł pisarsko na pewien czas, ale powrócił w doskonałej formie. Tworzy niemal czystą sf, choć często przetyka ją wątkami ironicznymi lub humorystycznymi. Współpracuje z wieloma pismami (?Portal?, ?Science Fiction?, ?Nowa Fantastyka?). Ubiegłoroczny laureat Nagrody im. Janusza A. Zajdla za opowiadanie Autobahn nach Poznań.

Rafał A. Ziemkiewicz
Pisarz, krytyk, felietonista, dziennikarz. Debiutował w roku 1982 w ?Odgłosach? opowiadaniem Z palcem na spuście. Autor wielu znakomitych opowiadań (takich jak Jawnogrzesznica, Szosa na Zaleszczyki czy Śpiąca królewna), czterech powieści ? w tym dwóch nagrodzonych Nagrodą im. Janusza A. Zajdla: Pieprzony los kataryniarza (1995) i Walc stulecia (1998). Najchętniej pisze fantastykę tzw. bliskiego zasięgu, zajmując się losami Polski i Europy, tworząc wizję najbliższych dziesięcioleci. Jego felietony ukazały się w dwóch zbiorach: Zero zdziwień (Nepo 1995) i Viagra mać (Fabryka Słów 2002).Utwory autora były siedmiokrotnie nominowane, a trzykrotnie zostały nagrodzone Nagrodą im. Janusza A. Zajdla.

Trochę statystyki:

Wśród nadesłanych nominacji znalazło się 25 powieści (21 autorów). Nominowane powieści były publikowane przez 14 różnych wydawnictw (w tym dwa magazyny literackie).

W kategorii ?Opowiadanie? zgłoszono aż 98 różnych tekstów. Były to utwory 54 polskich autorów wydane w ubiegłym roku. Ukazały się one w 4 czasopismach poświęconych fantastyce oraz w 8 zbiorach opowiadań.

W przypadku pytań prosimy o kontakt:
Związek Stowarzyszeń ?Fandom Polski?
Witold Siekierzyński ?
tel: 0 601 325 595; e-mail: [email protected]

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Komentarze


~Maciej Szaleniec

Użytkownik niezarejestrowany
    Redakcja gdzie?
Ocena:
0
Zdaje sie że nikt nie czytał tego tekstu po wstawieniu na portal. Takiej ilości pytajników dawno nie widziałem ;-)
11-07-2003 15:16

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.