» Recenzje » Much i Dateria - Wiesław Waszkiewicz

Much i Dateria - Wiesław Waszkiewicz


wersja do druku

Narkotyczna metafizyka z kosmitami w tle

Autor: Redakcja: Bartek 'Barneej' Szpojda

Much i Dateria - Wiesław Waszkiewicz
Praca nigdy nie interesowała zbytnio Władysława Dwójniaka. Żył sobie spokojnie tworząc komiksy i dzięki temu jakoś płacił rachunki. W pewnym momencie, na skutek serii niesamowitych wydarzeń, stał się właścicielem kilku tajemniczych, fioletowych nasionek. Wyhodowane z nich liście stały się przepustką do niesamowitych przygód – i niesamowitych pieniędzy...

Tym, co w Muchu i Daterii od razu rzuca się w oczy, jest nieskrępowana wyobraźnia autora, łącząca sporą dawkę ironii z groteską. Daje to momentami bardzo ciekawy efekt. Wraz z bohaterem – żyjącym sobie niegdyś spokojnie i bez większych problemów, ale i bez dodatkowych podniet – będziemy brali udział w wydarzeniach z pogranicza hazardu i przekrętów finansowych; staniemy się świadkami działań gangsterów, żądnych sensacji dziennikarskich hien oraz najważniejszych rekinów świata finansjery.

Opis ten mógłby sugerować, że mamy do czynienia z poważną powieścią sensacyjną lub thrillerem. Lecz nie miejcie złudzeń – w Muchu i Daterii na powagę miejsca nie ma. Mimo wszystko, wydawać się może, że autor nie pisał tej groteski tylko w celu rozśmieszenia czytelnika. Przez całą książkę towarzyszą nam bowiem metafizyczne rozważania głównego bohatera, ukryte pod tonami, różnej jakości humoru oraz maskowane nieustannym sarkazmem. Mam co do takich zabiegów bardzo mieszane uczucia – cenną umiejętnością jest łatwość łączenia przyjemnego z pożytecznym, ale odnoszę wrażenie, że Waszkiewicz nie do końca ją opanował. Czasami nie wiadomo, czy autor próbuje wyśmiać daną ideologię, czy raczej ją podprogowo promować. Taka dwuznaczność może niektórym odpowiadać. Mnie jedynie drażniła.

Równie duże zmieszanie pozostawił we mnie język Waszkiewicza. Znowu medal ma dwie strony: z jednej strony idealnie dopasowany do konwencji potoczny styl, z drugiej – ujawniająca się czasami przesada. O ile bowiem nie wyobrażam sobie bohaterów Mucha i Daterii mówiących językiem poetyckim i podniosłym, o tyle niektóre ledwie co zrozumiałe określenia nie pozostawiły po sobie pozytywnego wrażenia. Niekiedy zastanawiałem się - slang to jeszcze czy już neologizm?

Sporą wadą jest także niesłychana przewidywalność fabuły i jej schematyczność. Autorowi nie udało się stworzyć spójnej powieści – kolejne rozdziały oparte są dokładnie na takim samym pomyśle; przerwy pomiędzy nimi wypełniają zaś opisy w sumie zwykłego życia Władka. Wydawać by się mogło, że w tekście dużo większe znaczenie będą miały jego doświadczenia z owocami fioletowej fasolki – te zaś, oprócz bycia swoistym środkiem przekazu, spełniają rolę niezwykłego sposobu zarabiania wielkich pieniędzy. Wszystko w tej powieści jest zbyt przewidywalne; zakończenie ujawnia swe kontury zbyt szybko. A szkoda. Na pochwałę zasługuje natomiast fakt, iż powieść czyta się błyskawicznie – czas przy niej mija nie wiadomo kiedy. A to wszystko zawdzięczamy lekkiemu pióru Waszkiewicza.

Bardzo udana jest kreacja głównych bohaterów książki. Władek jest "spoko" – to określenie oddaje idealnie ogólnego ducha postaci z Mucha i Daterii. Gangsterzy i finansiści; dziennikarze i kelnerzy – wszyscy oni wywołują uśmiech na twarzach czytelników, choć trzeba przyznać, że zostali tylko nieznacznie przerysowani. Właśnie w kwestii bohaterów autor odnalazł przysłowiowy złoty środek – nadając im groteskowego rysu, wcale nie przesadził. Za to należą mu się brawa.

Świetnie prezentuje się także wydanie powieści. Okładka przyciąga wzrok, choć jest może nazbyt mroczna. Zarówno dobór papieru jak i praca redakcyjna są bez zarzutu. SuperNowa spisała się świetnie!

Ciężko mi z czystym sumieniem polecać komuś tę książkę. Świetni bohaterowie i dobry klimat to jednak trochę za mało. Nie tuszują one poważniejszych wad książki. Jeśli jednak chcecie posiedzieć z łatwą lekturą, choćby na łonie natury – Much i Dateria będzie jak znalazł.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
5.5
Ocena recenzenta
7.25
Ocena użytkowników
Średnia z 2 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 1
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Much i Dateria
Autor: Wiesław Waszkiewicz
Autor okładki: Tomasz Maroński
Wydawca: superNOWA
Miejsce wydania: Warszawa
Data wydania: 20 marca 2009
Liczba stron: 312
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 125 x 195 mm
ISBN-13: 978-83-7578-017-8
Cena: 29,50 złCzytaj również

Komentarze

string(15) ""

Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.