» Recenzje » Mgnienie ekranu – Terry Pratchett

Mgnienie ekranu – Terry Pratchett


wersja do druku

Pratchettowy koktajl

Autor: Redakcja: Camillo

Mgnienie ekranu – Terry Pratchett
Terry Pratchett to postać, której przedstawiać nikomu nie trzeba – posiadacz niezwykle charakterystycznego poczucia humoru, lekkiego pióra i rozległej wyobraźni. Mgnienie ekranu to kolejny dowód na to, że z tego typu literackim sznytem trzeba się urodzić.

_______________________


Zbiór zawiera opowiadania i inne krótkie formy literackie, stanowiąc przekrój całej kariery pisarza – znajdziemy tu zarówno teksty z początków jego zabawy pisarstwem (jak choćby świetny Piekielny interes, napisany przez autora jeszcze jako praca domowa), jak i opowiadania z lat późniejszych, również te, których akcja toczy się w słynnym Świecie Dysku.

Czytając jakikolwiek tekst Pratchetta nie sposób nie zwrócić uwagi na rozmiar problemów, jakie Anglik porusza, posługując się przy tym gargantuiczną dawką ironii i dwuznaczności. Tworząc wyimaginowane światy oraz niezwykłych bohaterów z nietypowymi problemami, autor bardzo często pisze na tematy, których literatura popularna z reguły unika. Świetnym przykładem może być choćby jedno w opowiadań, rozgrywających się w Świecie Dysku – Trollowy most. Pisarz zwraca uwagę na kwestię przemijania za pomocą sztampowej – przynajmniej początkowo – historii o barbarzyńcy (który swoją drogą nawet imieniem przypomina słynnego bohatera serii Roberta Howarda), przemierzającym świat w celu uśmiercenia jak największej liczby bestii. Dodatkowym atutem jest sposób, w jaki Sir Terry dochodzi do poważnych wniosków – wszystkie mające brzmieć poważnie dialogi są niezwykle komiczne za sprawą dziesiątek powszechnie znanych i przestarzałych klisz, po które autor sięga, jednocześnie puszczając przy tym oko w kierunku czytelnika. Wart przytoczenia jest choćby fragment:

– Mój tato – powtórzył – powiedział mi kiedyś…
Zasapał się.
– Synu – podpowiedział [barbarzyńcy] uprzejmie koń.
– Co?
– Synu. Żaden ojciec nie zwraca się do swojego chłopaka „synu”, jeśli nie ma zamiaru podzielić się swoją życiową mądrością.[…]
– Powiedział: Synu… Tak, zgadza się…


Opowiadań tego typu jest dużo więcej. Na uwagę zasługują między innymi Śmierć i co potem – tekst przedstawiający niezwykle zabawną rozmowę filozofa ze Śmiercią; czy wspomniany Piekielny interes, opowiadanie napisane przez Pratchetta w wieku 15 lat, będące humorystyczną odpowiedzią na wszystkie utwory poświęcone wizycie diabła na Ziemi, a także interesującą refleksją na temat tego, czym naprawdę jest Piekło.

Prócz najzwyklejszych opowiadań zbiór pełen jest także tekstów pozbawionych narracji. Są to humoreski lub inne krótkie formy literackie, przyprawione rozbrajającym poczuciem humoru. Spotkamy się więc ze spisem kart zawodników Ankhmorporskiego Związku Piłki Nożnej, opisem genezy i zasad jednej z powszechnych w Świecie Dysku gier, zestawieniem najbardziej nietypowych chorób, jakie tylko mogły powstać w umyśle Pratchetta, czy nawet hymnem Ankh-Morpork. Interesująco wypadają także raporty i sprawozdania z rozmaitych oficjalnych spotkań bohaterów Świata Dysku – podkreślana przez pisarza nieporadność, niezdecydowanie i hipokryzja zebranych są dobitna satyrą współczesnego środowiska politycznego czy akademickiego, wywołującą mimowolny uśmiech na twarzy czytelnika.

Mgnienie ekranu to nic innego jak zbiór bardzo zróżnicowanych krótkich form literackich, których – ze względu na niepowtarzalny styl – nie sposób przypisać innemu pisarzowi. Kolejnym atutem jest przekrojowość – czytając teksty, które dodatkowo opatrzone są krótkimi notkami autora, można zaobserwować wszystkie znaczące zmiany, jakie towarzyszyły Pratchettowi przez całą pisarską karierę. Daje to dosyć dokładny wgląd w twórczość Anglika.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
7.5
Ocena recenzenta
8.5
Ocena użytkowników
Średnia z 2 głosów
-
Twoja ocena
Tytuł: Mgnienie ekranu (A Blink of the Screen)
Autor: Terry Pratchett
Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Wydawca: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2 kwietnia 2013
Liczba stron: 312
Oprawa: miękka
Format: 142x202 mm
ISBN-13: 978-83-7839-495-2
Cena: 32 złCzytaj również

Mgnienie ekranu - Terry Pratchett
Panoptikum Terry'ego Pratchetta
- recenzja
Odkurzacz czarownicy
Pratchett dla najmłodszych
- recenzja
Pasterska korona
- fragment
Blask fantastyczny
Błyskotliwe dowcipy
- recenzja
Sekary
Włącz – wyłącz – wyłącz – włącz
- recenzja

Komentarze

string(15) ""

Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.