» Recenzje » Mechaniczny Anioł

Mechaniczny Anioł

Mechaniczny Anioł
Mechaniczny anioł to pierwszy tom trylogii Cassandry Clare, Diabelskie maszyny i kolejna powieść z uniwersum Nocnych Łowców. Autorka zaprasza nas do Londynu w XIX w., gdzie ma miejsce walka na śmierć i życie. Czy jednak następna seria o niezwykłych wojownikach nie będzie odgrzewanym kotletem?

Nocni Łowcy, czy też Nefilim, to ludzie pilnujący porządku na Ziemi, posiadający w sobie anielską krew, dzięki czemu są silni, szybcy i potrafią pokonać nawet śmiertelnie niebezpieczne demony. Theresa Grey nie jest jednak jednym z nich  właściwie to nie wie, kim jest. Po otrzymaniu zaproszenia do Anglii od swojego brata, Nathaniela, wyrusza w nieznane, mając nadzieję, że zobaczy piękne londyńskie uliczki i będzie nosić bufiaste suknie. Zamiast jednak wieść nowe sielskie życie, Tessa trafia w ręce tajemniczych Mrocznych Sióstr i dowiaduje się, że jej brat zaginął. Równolegle poznajemy walczących z potworami Willa, Jema, Henry'ego i Charlotte. Trafiają oni na trop, który prowadzi ich wprost do porwanej dziewczyny. Ich kolejnym zadaniem staje się odnalezienie Nathaniela i walka z przeciwnikiem, który nie jest tak prosty do pokonania, jak znane im dobrze upiory.

Mechaniczny anioł to przede wszystkim książka pełna magii i walki dobra ze złem. Jest również pełna intryg, manipulacji i sekretów, które powoli odkrywamy wraz z bohaterami. Poszukiwanie Nathaniela, które początkowo wydaje nam się kluczowe, jest tylko preludium do prawdziwego głównego wątku, który podkręca fabułę i sprawia, że chce się czytać dalej.

Ponadto humor w tej pozycji jest przecudowny. Jak to u Cassandry Clare bohaterowie mają cięty język i są błyskotliwi. Ich dialogi niekiedy są nasycone sarkazmem, pełne docinków i niesnasek, które i tak ostatecznie okazują się działać w myśl powiedzenia "kto się czubi, ten się lubi”. Charaktery są dobrze przedstawione: każdy ma mocne i słabe strony, jakąś przeszłość; nie są to płaskie sylwetki, ale postaci mające konkretną osobowość. Z tych dobrych nie każdego polubimy, niektórzy mogą nas wręcz doprowadzić do szewskiej pasji, z kolei kogoś ze złych możemy obdarzyć sympatią. W efekcie, podczas czytania, odczuwamy intensywne emocje i możemy utożsamić się z protagonistami czy antagonistami, a także zrozumieć ich poczynania, bo nie są nam oni obojętni.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Odbiór poprawiają również nawiązania do świata Nocnych Łowców, który jest już znany z pierwszej serii autorki, Dary Anioła. Nie są to spoilery, autorka jedynie puszcza oczko do wprawionego czytelnika, wprowadzając nazwiska, które z pewnością pamięta. Natomiast jeśli jest to jego pierwsze spotkanie ze światem Nefilim (a może się tak stać, ponieważ lektura Darów Anioła nie jest obowiązkowa przed Diabelskimi maszynami), to nic nie traci, ponieważ i tak na nowo zostają oni mu przedstawieni.

Żeby nie było całkiem różowo, trzeba przyznać, że główny plot twist był łatwy do odgadnięcia. Cały czas mam nadzieję, że jest to tylko wprowadzenie do większego zwrotu akcji w kolejnym tomie, jednak na ten moment jest to słaby punkt książki, właściwie jedyny wyróżniający się na minus w aż takim stopniu. Wszelkie opisy krajobrazu miejskiego, bitew, relacji między bohaterami są bardzo dobre, akcja jest wartka, a na końcach rozdziałów mamy cliffhangery, więc przez książkę dosłownie się płynie. Jako miłośniczka młodzieżowej fantastyki zdecydowanie polecam zapoznanie się z tą pozycją.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.0
Ocena recenzenta
7.62
Ocena użytkowników
Średnia z 4 głosów
-
Twoja ocena
Tytuł: Mechaniczny anioł (Clockwork Angel)
Cykl: Diabelskie maszyny
Tom: 1
Autor: Cassandra Clare
Tłumaczenie: Anna Reszka
Wydawca: MAG
Miejsce wydania: Warszawa
Data wydania: 20 października 2010
Liczba stron: 528
Oprawa: miękka
Format: 135 x 205 mm
ISBN-13: 978-83-7480-182-9
Cena: 39,00 złCzytaj również

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.