» Recenzje » Mechaniczna księżniczka

Mechaniczna księżniczka

Mechaniczna księżniczka
Zarówno w Mechanicznym aniele, jak i Mechanicznym księciu działo się sporo, nie wątpiłam więc, że ostatni tom serii Diabelskie maszyny nie będzie odstawał od wcześniejszych. I faktycznie, po rozwikłaniu tajemnicy przeszłości Willa, miłosnych zawirowaniach oraz walkach, które przyspieszały bicie serca, autorka trylogii nas nie oszczędza, tylko serwuje nowe emocje i wyzwania.

Już w pierwszych rozdziałach zostajemy wrzuceni na głęboką wodę, przez co od razu zatapiamy się w dylematach wprowadzonych w poprzednim tomie. Pałeczkę przejmują tu sprawa funkcjonowania Instytutu Nefilim w Londynie i kwestia kierowania nim przez Charlotte. Okazuje się, że popierający ją do tej pory konsul Wayland stoi tak naprawdę po przeciwnej stronie barykady, próbując pozbawić kobietę stanowiska. W międzyczasie dowiadujemy się więcej o nowej postaci, która znienacka pojawiła się wśród Nocnych Łowców pod sam koniec drugiej części, a także obserwujemy finał działań Benedykta Lightwooda.

Standardem jest już nacisk kładziony na relacje międzyludzkie, dlatego jest on widoczny i w tym tomie. Wciąż pielęgnowane są takie wartości jak przyjaźń, odpowiedzialność za swoje czyny i wspieranie się w potrzebie. Autorka zwraca też uwagę na emancypację kobiet, gdyż w trakcie całej  trylogii powtarzają się m.in. dyskusje bohaterów na temat większej emocjonalności płci pięknej, która stawiana jest na równi ze słabością i brakiem umiejętności przywódczych. Są to problemy zarówno kobiet ówczesnych, jak i współczesnych, a Cassandra Clare stara się walczyć z tymi stereotypami, wprowadzając protagonistki silne i niezależne. Poza tym pokazuje, że mężczyźni mogą czuć smutek, ból i mieć swoje własne problemy. Pod względem emocjonalnym i charakterologicznym postaci z serii Diabelskie maszyny są bardzo dobrze skonstruowane.

Interesującym i dodającym świeżości pomysłem jest nowa struktura rozdziałów, ponieważ większość z nich zawiera listy od lub do konsula Waylanda, w których omawiana jest sytuacja londyńskiego Instytutu oraz przywództwa Charlotte. To dodaje pikanterii i wciąga nas w nową, fascynującą intrygę.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Oprócz zalet znajdą się także wady, które stały się pewnym schematem. Po pierwsze, podobnie jak w drugim tomie, główne wątki, które opierały się na walce z Mistrzem i jego maszynami oraz na poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, kim w rzeczywistości jest Tessa, zostają przysłonięte przez rozterki sercowe bohaterów. Przez długi czas zastanawiałam się, czy ta seria nie stała się przede wszystkim romansem dla młodzieży z fantasy w tle. Dla niektórych może wcale nie jest to zarzut, ale brakuje tu równowagi między akcją a miłostkami, które dotyczą prawie każdej z postaci.

Zakończenie walki dobra ze złem również pozostawia wiele do życzenia – dzieje się nagłe, a przez to nie wywołuje większych emocji i sprawia, że czegoś nam brakuje, mimo iż samo rozwiązanie jest całkiem ciekawe oraz pozostawia pole do tworzenia nowych historii Nocnych Łowców. Najbardziej zaskakuje to, że starcie to nie jest finałem ani tomu, ani trylogii, ponieważ autorka pozostawia jeszcze dobre sto stron na wyjaśnienie kilku pobocznych kwestii. W ostatnich rozdziałach otrzymujemy odpowiedzi na pytania, które mogły zrodzić się nam w głowach już na początku serii, a tym samym rozpoczęte wcześniej wątki zostają zamknięte.

Pomimo niewielkiego chaosu, związanego z ogromem wydarzeń, jakie mają miejsce i nie tak bardzo satysfakcjonującej kulminacji związanej z mistrzem, Mechaniczna księżniczka jest pełną akcji, pasjonującą powieścią i dobrym zwieńczeniem trylogii. Ponadto świetnie sprawdzi się jako relaks w mroźne wieczory pod kocem, gdyż nie można się przy niej nudzić, a wręcz potrafi podnieść ciśnienie i podgrzać atmosferę.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.0
Ocena recenzenta
8
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Mechaniczna księżniczka
Cykl: Diabelskie Maszyny
Tom: 3
Autor: Cassandra Clare
Tłumaczenie: Anna Reszka
Wydawca: Mag
Data wydania: 30 czerwca 2021
Liczba stron: 480
Oprawa: twarda
ISBN-13: 978-83-66712-43-0
Cena: 45 złCzytaj również

Łańcuch z cierni
Cierpienia młodych Nefilim
- recenzja
Opowieści z Akademii Nocnych Łowców
Od zera do bohatera po raz drugi
- recenzja
Pani Noc
Rodzina ponad wszystko
- recenzja
Kroniki Bane'a
Czarujący lekkoduch w akcji
- recenzja
Miasto Niebiańskiego Ognia
Gdy płonie świat
- recenzja
Łańcuch z żelaza
Teen drama w wydaniu Nefilim
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.