» Wieści » Mare Orientale: Stalker Books wyda nową powieść Jana Maszczyszyna

Mare Orientale: Stalker Books wyda nową powieść Jana Maszczyszyna

|

Mare Orientale: Stalker Books wyda nową powieść Jana Maszczyszyna

W połowie czerwca za sprawą wydawnictwa Stalker Books do sprzedaży trafi Mare Orientale, najnowsza powieść science fiction autorstwa znanego z Trylogii Solarnej Jana Maszczyszyna – zachęcamy do zapoznania się z zapowiedzią.

Zapowiedź:

Mare Orientale to hołd złożony Trylogii księżycowej Jerzego Żuławskiego, ale noszący widoczną sygnaturę autorską Jana Maszczyszyna. Pisarz ten przyzwyczaił swoich czytelników do rozkiełznanej wyobraźni, zawsze podbudowanej jednak odkryciami najnowszej fizyki, którą Maszczyszyn traktuje poważnie, acz nie służalczo. Nauka stanowi tutaj kanwę, na którą pisarz nanosi paletę własnych interpretacji i domysłów, tworząc specyficzny klimat fantastyki wymieszanej z metafizyką czy mitolgią. Maszczyszyn poszukuje źródeł swych inspiracji również w historii i dziejach starożytnych cywilizacji. Inspiracje te służą mu do zbudowania kolejnych światów; światów przyszłości, ale jakby wyszperanych w lamusach; steampunkowych i staroświeckich równocześnie.

Mare Orientale to oczywiście opowieść o wyprawie na Księżyc, ale jest to wyprawa doprawy niebywała, albowiem jej pierwotnym celem jest zrabowanie starożytnych Selenickich rękopisów, spoczywających w zaginionej bibliotece w Alijii. Pomysł bez wątpienia pyszny! Jak wyprawiać się na Księżyc, to tylko do tamtejszej Biblioteki Aleksandryjskiej. Proponuję, by pomysł ten podsunąć NASA. Oczywiście, owa zbrodnia w bibliotece nie przychodzi drużynie inżynierów łatwo, bo Szernowie a także Morcy (wielbiciele prozy Żuławskiego wiedzą o kim mowa), nie witają rabusiów artefaktów przyjaźnie. Jest to równocześnie powieść o regresie i upadku wielkich cywilizacji; zjawisko to dotyczy również cywilizacji pozaziemskich. Bohaterowie Mare Orientale, jak zawsze u Maszczyszyna, reprezentują prawie już wymarły gatunek dżentelmenów i dam, rodem z epoki fin de siécle

Jestem przekonana, że autor Trylogii księżycowej czytałby Mare Orientale z satysfakcją, czekając w napięciu na kolejny tom.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

dr hab. prof. UŁ Natalia Lemann

Tytuł: Mare Orientale
Autor: Jan Maszczyszyn
Wydawca: Stalker Books
Data wydania: 15 czerwca 2024
Liczba stron: 324
Oprawa: twarda
ISBN-13: 9788367223799
Cena: 59,99 zł

 

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
Tagi: Mare Orientale | Jan Maszczyszyn


Czytaj również

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.