» Małe, Duże

Małe, Duże

Dodała: Ewa 'senmara' Markowska

Małe, Duże
8.33
8.44
Ocena użytkowników
Średnia z 9 głosów
-
Twoja ocena
Małe, Duże - Poltergeist patronem
Tytuł: Małe, Duże (Little, Big)
Autor: John Crowley
Tłumaczenie: Beata Horosiewicz
Autor okładki: Sophie Anderson
Autor ilustracji: Jarosław Mankiewicz
Wydawca: Solaris
Miejsce wydania: Stawiguda
Data wydania: 9 czerwca 2008
Liczba stron: 740
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 195 x 125 cm
ISBN-13: 978-83-7590-024-8
Cena: 45,00 zł

Jedna z najwspanialszych i najsłynniejszych powieści fantasy wszech czasów. Absolutny kanon gatunku.

Andrzej Sapkowski tak powiedział o tej książce:
W fantasy Małe, duże to widoczny z dala kamień milowy na szlaku rozwoju gatunku. A termin „literary fantasy”, którym w gatunku definiuje się dzieła wybitne, sprawia czasem wrażenie stworzonego specjalnie dla Johna Crowleya.

Od czasu opublikowania tej książki w 1981 roku stała się sztandarowym dziełem nowej amerykańskiej fantasy oraz wielką inspiracją dla całego pokolenia pisarzy. Utwór zyskał nie tylko wielkie uznanie krytyki (wielu uznało ją za amerykańską odpowiedź na Sto lat samotności Marqueza) i uwielbienie czytelników, lecz również podziw takich pisarzy, jak Ursula K. Le Guin, która napisała: "Jest to książka, która zmusza do ponownego zdefiniowania tego, czym jest fantasy. Tę książkę trudno opisać: wspaniałe szaleństwo albo zachwycający umiar, a może obie te rzeczy jednocześnie. Książka jedyna w swoim rodzaju. Osoby, które wkroczą do jej świata, mogą być pewne, że opuszczą go odmienione"

Z kolei inna pisarka amerykańska, Elizabeth Hand porównała ukazanie się powieści Crowleya do pierwszej edycji legendarnego albumu nowojorskiej formacji The Velvet Underground, który, choć z początku nie przyciągnął rzesz słuchaczy i nie trafił na listy przebojów, z czasem okazał się dla amerykańskiej muzyki krokiem milowym i pozycją kultową.
Wielopokoleniowa saga rodziny Drinkwaterów i ich kuzynów, mieszkających w Edgewood i okolicach. Wszyscy wierzą, że obok naszego, realnego świata, istnieje drugi, w którym magia jest możliwa, ryby mówią ludzkim głosem, a las zamieszkują wróżki, gnomy i inne stworzenia. Drinkwaterowie są z tym światem nierozerwalnie związani i chronieni, jednak z czasem – wskutek upływu czasu i zapomnienia – ta więź słabnie i na rodzinę spadają kolejne nieszczęścia. Rónież świat ogarnia powoli szaleństwo.

Aby przywrócić równowagę światu bohaterowie powieści podejmują próbę ponownego zawiązania tej więzi.
Tagi: Małe Duże | John Crowley


Czytaj również

Komentarze

string(15) ""

Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.