» Recenzje » Magonia

Magonia


wersja do druku

O dziewczynie, która topiła się w powietrzu

Redakcja: Adrian 'adrturz' Turzański, Tomasz 'Asthariel' Lisek

Magonia
Czy literatura young adult musi kręcić się wokół młodzieńczego buntu i pierwszej miłości? Maria Headley w Magonii udowadnia, że proza reprezentująca tę odmianę potrafi być znacznie pojemniejsza; autorka próbuje przy jej pomocy oswoić temat bardzo trudny – śmierć dziecka.

Aza Boyle jest poważnie chora. Najgorsze w tym jest jednak to, że nikt nie wie, co jej dolega – całe rzesze lekarzy przewinęły się przez jej rodzinny dom, ale nikt nie potrafił powiedzieć, dlaczego dziewczyna przeżywa ataki duszności. Są one tak poważne, iż bliscy Azy nauczyli się żyć ze straszną myślą o zbliżającym się wielkimi krokami odejściu.

W całej Magonii najbardziej zaskakujące i najlepsze zarazem jest to, co udało się Headley osiągnąć na przestrzeni początkowych stu stron. Pierwsza część powieści poświęcona jest w głównej mierze opisowi choroby Azy – czy może raczej tego, jak zagadkowe schorzenie wpłynęło na nią samą i jej relacje z rodziną. W popularnych ostatnio tekstach dla młodzieży (bo trudno inaczej nazwę young adult interpretować) wiecznie wałkowany jest temat nastoletniego buntu, tymczasem w Magonii, która do tej odmiany literatury przynależy, najważniejszy okazuje się kontekst śmierci. Pisarka z wielką wrażliwością kreśli obraz kolejnych zwyczajów i nawyków, naznaczonej przez zbliżającą się tragedię, rodziny. Z wielką zręcznością kieruje czytelniczą uwagę na drobne szczegóły, które czynią Boyle'ów niezwykłymi i odróżniają ich od tysięcy innych ludzi. Nie zapomina przy tym, do kogo pisze – wzorem mistrzów gatunku nieco przerysowuje dwójkę głównych bohaterów, Azę i Jasona, aby uczynić ich zdystansowanymi i lekko szurniętymi nerdami, z którymi młodsi czytelnicy błyskawicznie się zżyją. Dzięki temu właśnie Headley jest w stanie jeszcze lepiej grać na emocjach odbiorcy – potrafi robić to świetnie, a przekona się o tym każdy, kto przebrnie przez kulminacyjną scenę pierwszej części powieści. Mimo świadomości, iż to nie koniec (przecież w zapasie kolejnych sto pięćdziesiąt stron!), trudno czytać te fragmenty bez ciarek na plecach.

Magonia to jednak nie tylko bardzo dobrze poprowadzony wątek obyczajowy. To także fantastyka – i to całkiem niezła. Pisarka bardzo zgrabnie wprowadza magiczny świat do szarej codzienności swoich bohaterów. Zresztą sama magia także zasługuje na pochwałę; choć wbrew pozorom (i nadziejom wzbudzonym przez powolne odkrywanie tajemnic tytułowej krainy) nie ma jej w powieści wiele, to kiedy już się pojawia, jest bardzo widowiskowa. Głównie za sprawą doskonałego pióra Headley: w wątku obyczajowym autorka popisowo radzi sobie z kreowaniem indywidualnego stylu wypowiedzi Azy i Jasona, natomiast w części drugiej, fantastycznej, tworzy monumentalne opisy potężnych zaklęć. Nawet jeśli myślicie, że widzieliście już wszystkie czary ogromu magów, jacy kiedykolwiek przewinęli się przez stosy książek, to i tak na Magonii nie powinniście się w tej kwestii zawieść.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Największa wada powieści to jej objętość – jest bardzo krótka. I to nie tylko w sensie fizycznym, ale także kompozycyjnym. Najpierw bardzo obszerny obyczajowy wstęp, potem pachnący Gaimanem przełom, w którym magia wkracza do życia Azy, kilka bardziej i mniej ważnych wydarzeń (które składają się na jeden króciutki wątek poboczny), w końcu szybka kulminacja. Przez Magonię pędzi się błyskawicznie, ale po lekturze zostaje uczucie niedosytu. To raczej bardzo dobra zajawka, która daje nadzieję na świetną kontynuację, niż pełnoprawna powieść.

Magonia to jedna z niewielu nowych powieści reprezentujących szalenie popularną ostatnio odmianę young adult, którą rzeczywiście mógłbym z czystym sumieniem polecić – nie tylko najmłodszym czytelnikom, ale i tym nieco starszym. Mam nadzieję, że w kontynuacji Maria Headley utrzyma wysoki poziom i da odbiorcom okazję ponownie zajrzeć do magicznego, podniebnego świata, bo ten, choć niebezpieczny, jest urzekający.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
7.5
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Magonia
Cykl: Magonia
Tom: 1
Autor: Maria Dahvana Headley
Wydawca: Galeria Książki
Data wydania: 3 lutego 2016
Oprawa: miękka
Cena: 36,90 złCzytaj również

Dziedziczka jeziora
To nie ta historia, której szukacie
- recenzja
Gniazdo
Niskie loty podniebnych magów
- recenzja
Magonia
- fragment

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.