» Leksykon niewiedzy. To, na co dotychczas nie znamy odpowiedzi

Leksykon niewiedzy. To, na co dotychczas nie znamy odpowiedzi

Dodała: Ewa 'senmara' Markowska

Leksykon niewiedzy. To, na co dotychczas nie znamy odpowiedzi
9.25
Ocena użytkowników
Średnia z 2 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 6
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Leksykon niewiedzy. To, na co dotychczas nie znamy odpowiedzi - Poltergeist patronem
Tytuł: Leksykon niewiedzy. To, na co dotychczas nie znamy odpowiedzi (Lexikon des Unwissens. Worauf es bisher keine Antwort gibt)
Autor: Kathy Passig, Aleks Scholz
Tłumaczenie: Elżbieta Kaźmierczak
Autor okładki: Piotr Socha
Wydawca: W.A.B.
Miejsce wydania: Warszawa
Data wydania: 18 lutego 2009
Liczba stron: 328
Oprawa: twarda
Format: 123 × 195 mm
ISBN-13: 978-83-7414-562-6
Cena: 39,90 zł

"Oto nasza wiedza o tym, co wiemy: Są rzeczy, o których wiemy, że je wiemy. Są rzeczy, o których wiemy, że ich nie wiemy, to znaczy: jak dotąd ich jeszcze nie wiemy. Są też rzeczy, o których nie wiemy, że ich nie wiemy. I z każdym rokiem dowiadujemy się o nich coraz więcej" – powiedział kiedyś Donald Rumsfeld. Możemy napisać tyle leksykonów, ile jest gałęzi wiedzy. Odkrywcza myśl Kathrin Passig i Aleksa Scholza była jednak inna: napiszmy, jak wiele jeszcze nie wiemy, czyli o rzeczach, o których wiemy, że ich nie wiemy. W codziennym świecie wiedza o niewiedzy nie jest szczególnie popularna. Składa się na to wiele przyczyn, pośród których jedną z najważniejszych jest kult sukcesu, z powodzeniem lansowany przez media. Jak piszą autorzy: "Dziennikarze wolą oznajmiać zakończenie badań i nowe odkrycia. Tytuł: «Nic nowego o X» brzmi znacznie gorzej niż: «Zagadka X ostatecznie rozwiązana»".

Leksykon niewiedzy jest książką nie tylko pożyteczną, ale też bardzo ciekawą i przyjemną. A przy tym jakie pole do popisu daje myślicielom! Przypuśćmy, że nie jesteście specjalistami od węgorzy, zagadnień rozwoju społeczeństwa amerykańskiego czy halucynogenów. Ale gdy się dowiecie, jak mało o tym (i o wielu jeszcze innych sprawach) wiadomo w ogóle, czy nie wysilicie się, aby spróbować dociec, kim właściwie byli pierwsi Amerykanie lub jak zbudowana jest ciemna materia?
Tagi: Leksykon niewiedzy. To | na co dotychczas nie znamy odpowiedzi | Aleks Scholz | Kathy Passig


Czytaj również

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.