» Lawinia

Lawinia

Dodała: Ewa 'senmara' Markowska

Lawinia
9.17
Ocena użytkowników
Średnia z 3 głosów
-
Twoja ocena
Tytuł: Lawinia
Autor: Ursula K. Le Guin
Wydawca: Książnica
Miejsce wydania: Katowice
Data wydania: 22 kwietnia 2009
Liczba stron: 352
Oprawa: miękka
Format: 135 × 200 mm
ISBN-13: 978-83-245-7772-9
Cena: 34,90 zł

W Eneidzie bohater Wergiliusza Eneasz walczy o rękę Lawinii, córki króla Lacjum, z którą ma z woli przeznaczenia założyć imperium. Jednak sama Lawinia nie odzywa się w epopei rzymskiego poety ani jednym słowem. Jest postacią czysto konwencjonalną, jasnowłosą dziewczyną zaledwie naszkicowaną gdzieś na dalszym planie. Głosu udziela jej Ursula K. Le Guin w powieści, która przenosi nas w półdziką rzeczywistość starożytnej Italii, kiedy Rzym był zaledwie małą wioską u stóp siedmiu wzgórz.

Lawinia dorastała w klimacie wolności i pokoju, dopóki nie zjawili się kandydaci do jej ręki. Jej matka nalega, by poślubiła urodziwego, ambitnego Turnusa. Tymczasem wróżby i proroctwa, ogłoszone u świętych źródeł, zapowiadają, że poślubi cudzoziemca, stanie się przyczyną okrutnej wojny i niedługo będzie cieszyła się małżonkiem. Kiedy flota trojańskich okrętów wpływa w ujście Tybru, Lawinia postanawia wziąć los w swoje ręce. I opowiada nam to, czego nie opowiedział Wergiliusz: historię swojego życia i swojej miłości.

Lawinia to powieść o namiętności i okrucieństwach wojny, bogata i piękna w swej surowej prostocie, doskonałe dzieło znakomitej pisarki, napisane w hołdzie jednemu z największych poetów świata.
Tagi: Ursula K. Le Guin | Lawinia


Czytaj również

Lawinia - Ursula K. Le Guin
Errata do Eneidy
- recenzja
Czarnoksiężnik z archipelagu
Magiczna podróż do Ziemiomorza
- recenzja
Rybak znad Morza Wewnętrznego
Opowiadania z Ekumeny i trochę więcej
- recenzja
Sześć światów Hain
Człowiek oczami Ursuli K. Le Guin
- recenzja

Komentarze

string(15) ""

Chamade
   
Ocena:
0
Świetnie mi się " Lawinię" czytało. Nawiązanie do stylu M.Z. Bradley (czy zamierzone czy nie) jeszcze to wrażenie spotęgowało.
26-11-2009 13:58

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.