» Artykuły » Inne artykuły » Książki w 2013 - baczko

Książki w 2013 - baczko

Książki w 2013 - baczko
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamęCzytaj również

Osama
Is this real life?
- recenzja
Wurt
W tym szaleństwie jest metoda
- recenzja
W Kalabrii
Magiczny drobiazg
- recenzja

Komentarze


Scobin
   
Ocena:
+3

Świetne, treściwe podsumowanie.

Sam mam ambicję przeczytania w najbliższym czasie paru książek, które mogą być nominowane do Hugo 2014. "The Ocean at the End of the Lane" właśnie skończyłem (dobre, choć nie wybitne), później spróbuję z "The Shining Girls". Po drodze zacząłem też "Redshirts", które zdobyło Hugo w ostatnim roku.

Ciekawostką jest też "The Time of Contempt", czyli ubiegłoroczne tłumaczenie "Czasu pogardy". A nuż Sapkowski dostanie nominację do Hugo? To by było coś! Moją uwagę zwrócił przy tej okazji fragment jednej z recenzji na Amazonie: "the narrative begins to foreshadow the events in the games nicely". W innych opiniach ludzie też odwołują się do gier w taki sposób, jak gdyby proza Sapkowskiego była ich nowelizacją. To całkiem interesujące zjawisko.

A tutaj przykładowa lista nieoficjalnych rekomendacji do Hugo 2014. Albo można zajrzeć tu.

25-01-2014 22:33
baczko
   
Ocena:
+1

Dzięki :) Kierujesz się jakąś shortlistą rzeczy-potencjalnie-nominowalnych-do-Hugo? Podziel się :) Bo może też w końcu zacznę się interesować bardziej fantastyką zagraniczną. EDIT: Uprzedziłeś moje pytanie, edytując komentarz, o niedobry!

Sapek - wow, przegapiłem moment wydania całości w US; nie znalazłeś może informacji o tłumaczu/sprzedaży praw autorskich? Co to odwołań do gier - jestem ciekaw czy w którymś momencie zauważą, że nie do końca to tak było, czy dla nich chronologia będzie całkiem odwrócona. Ale masz rację, interesujące zjawisko.

25-01-2014 22:40
Melanto
   
Ocena:
+3

Czytając to podsumowanie zdałam sobie sprawę, że o ile polską literaturę współczesną nadrabiam , to z fantastyką wciąż jestem do tyłu od kilku lat, odkąd to zrobiłam sobie przerwę w tym gatunku. Z wymienionych książek przeczytałam tylko dwie polskie - "Cienioryt" i jedną z książek Adama Przechrzty. Było warto. 

Ten rok to dla mnie jedno wielkie oczekiwanie - powieść R.S.Bakkera, którą przyuważyłam w planach wydawnictwa MAG. 

25-01-2014 22:46
Scobin
   
Ocena:
+3

Wikipedia linkuje Amazona, który mówi, że premiera trzeciej części sagi po angielsku będzie 27 lutego. Notabene na stronie A. zabawnie się czyta "Editorial Reviews", polecam. ;-)

Z tego, co piszą w recenzjach drugiego tomu na Amazonie, wynikałoby, że zmienił się tłumacz. O prawach autorskich nic konkretnego nie wiem, ale skoro zbliża się już premiera części trzeciej, to widocznie sprawę załatwiono pomyślnie.

25-01-2014 22:48
baczko
   
Ocena:
+1

No właśnie słyszałem o próbach tłumaczenia Wiedźmina wcześniejszych, ale chyba(?) przez polskiego tłumacza - dlatego tym bardziej jestem ciekaw co i jak z tym wydaniem (a premiery na 90% mają coś wspólnego z premierą trzeciej gry).

Edititorial reviews: "sorcerer Geralt of Rivia" :D

@Melanto

A wiesz, że MAG wznawia też Księgi Krwi Bakkera w tym roku? :)

25-01-2014 22:53
Clod
   
Ocena:
+1

Czytając Twoje podsumowanie naszła mnie smutna myśli - ile świetnych książek mnie ominęło. Najstraszniejsze zaś jest to, że kilka z nich mam w domu, lecz nie miałem czasu, żeby je przeczytać. Moje podsumowanie będzie więc znacznie smutniejsze...

25-01-2014 22:56
gilnata82
   
Ocena:
+2

Dzięki za to bardzo zwięzłe i wartościowe podsumowanie!

25-01-2014 23:52
lemon
   
Ocena:
+2

the narrative begins to foreshadow the events in the games nicely

Facepalm. Ciekawe, czy już pojawiły się zarzuty, że książki AS-a bezczelnie kopiują pewne rozwiązania fabularne z gier.

@baczko

A wiesz, że MAG wznawia też Księgi Krwi Bakkera w tym roku?

Bakker ≠ Barker

26-01-2014 01:28
baczko
   
Ocena:
0

Wiem, poprawiłem literówkę ;)

26-01-2014 13:59
Melanto
   
Ocena:
+1

Ino tę Księgę Krwi to napisał Barker ( też lubię pisarza - zatem to nie literówka, tylko dwóch różnych panów jest. Przed poprawką było, jak trzeba. :)  

Bakker to twórca wydanego u nas "Księcia Nicości" oraz "Neuropaty". 

26-01-2014 16:02
baczko
   
Ocena:
0

Czyli to była literówka w mojej głowie - sorki tak czy siak :) Myślałem o jednym, napisałem drugiego.

26-01-2014 19:26

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.