» » Krew nie woda

Krew nie woda

Krew nie woda
Romuald Pawlak, kojarzony ostatnio przede wszystkim z literaturą dziecięcą, wraca do prozy przeznaczonej dla czytelnika nieco starszego. Trzeba przyznać, że trafił na idealny moment, bo w świecie Krwi nie wody wielkimi krokami zbliżają się wybory parlamentarne – a te przecież i w naszej rzeczywistości budzą ostatnio spore emocje.

Nadchodzące wybory zadecydują o tym, czy marszałek Radecki pozostanie osobą zarządzającą całym państwem – rząd i prezydent to sprzymierzeni z nim figuranci, a marszałek doskonale czuje się w roli szarej eminencji. Problem w tym, że inny sojusznik, hrabia Ponimirski, podejmuje decyzję irracjonalną, ale krytyczną: postanawia wyznać prawdę o pochodzeniu całej polskiej politycznej śmietanki. A tak się składa, iż niemal wszyscy przedstawiciele władzy są wampirami – z wyjątkiem, oczywiście, tych, którzy żywią się zwłokami, wszak ghul czy zombie to nie krwiopijca.

Na samym początku recenzji warto zaznaczyć, że Krew nie woda nie jest paszkwilem nastawionym na krytykę którejkolwiek konkretnej opcji politycznej. Pawlak raczej nie punktuje absurdalnych tez tego czy innego polityka, nie wyśmiewa potknięć liderów większych czy mniejszych partii, nie poświęca wiele miejsca analizowaniu czy parodiowaniu programów. Pisarz skupił się w głównej mierze na odmalowaniu (w sposób, miejmy nadzieję, przerysowany) obrazu grupy ludzi, która rządzi naszym krajem. Bez skrępowania pokazuje ich przewiny i grzeszki  – nepotyzm, populizm i koniunkturalizm wręcz wylewają się z kolejnych stron książki. Pościg politycznych elit za hrabią Ponimirskim napędza fabułę i stanowi główną oś powieści, ale od samego początku czuć wyraźnie, że Pawlakowi chodzi nie tyle o opowiedzenie ciekawej historii, a o bezlitosną, choć podlaną komicznym sosem, krytykę współczesnej polskiej polityki bez względu na podziały partyjne czy poglądowe. Nie jest to może krytyka szczególnie oryginalna ani konstruktywna, ale kto wie, czy to właśnie ta jej zwyczajność nie stanowi największej zalety powieści: Krew nie woda piętnuje to, czym zmęczona jest zdecydowana większość Polaków.

Póki co sprawa jest jasna i zrozumiała, ale trudno nie zadać sobie pytania: co tu robią, do kroćset, te wszystkie wampiry i ghule? To, że Pawlak przebrał polityków za istoty rodem z horroru, całkiem nieźle ilustruje przesłanie powieści. Rozwiązanie może wydawać się nieco karkołomne i wydumane (jakby czytelnik nie wiedział, że polityk to krwiopijca…), ale sprawdza się naprawdę nieźle. Głównie za sprawą komizmu, który autorowi przychodzi bardzo naturalnie i pojawia się w każdej właściwie scenie. Jeden z głównych bohaterów Krwi nie wody, hrabia Ponimirski, to niewyczerpane źródło absurdalnych sytuacji, a jego dyskusje ze służącym i ich skutki wywołują prawdziwe salwy śmiechu. Powieść, mimo powiązania z dwoma poważnymi światami: horroru i polityki, jest bardzo lekka i idealnie sprawdza się jako przepis na długi zimowy wieczór.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Krew nie woda to książka, która ukazała się w idealnym momencie – zamieszanie związane z wyborami parlamentarnymi z pewnością sprawiło, że wielu ludzi mocniej zainteresowało się politycznymi elitami. Najnowsza powieść Romualda Pawlaka to swoisty zawór bezpieczeństwa, który wszystkie – a przede wszystkim negatywne – emocje pozwoli rozładować w całkiem przyjemny sposób.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
7.5
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Krew nie woda
Autor: Romuald Pawlak
Wydawca: W.A.B.
Data wydania: 23 września 2015
Liczba stron: 412
Oprawa: miękka
Format: 13,5 x 20 cm
ISBN-13: 978-83-280-2607-0
Cena: 34,90 zł



Czytaj również

Krew nie woda
- fragment
Niezwyciężone. Antologia opowiadań science fiction
Celebracja twórczości Stanisława Lema
- recenzja
Krew nie woda - Mike Carey
Duża dawka egzorcyzmów w doborowym towarzystwie
- recenzja
Krew nie woda - Mike Carey
Felix jak zwykle w dobrej formie
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.