» Recenzje » Jeźdźcy w czasie

Jeźdźcy w czasie


wersja do druku

Wehikuł czasu dla młodzieży

Redakcja: Aleksandra 'yukiyuki' Cyndler

Jeźdźcy w czasie
Liam O'Connor wraz z resztą statku powinien utonąć w 1912 roku. Maddy Carter miała zginąć za sprawą katastrofy lotniczej w 2010 roku. Sal Vikram nie uszłaby z życiem po pożarze w 2026 roku. Co poza śmiertelnym zagrożeniem łączy osoby z tak odmiennych czasów? Wszyscy tuż przed śmiercią usłyszeli "Złap mnie za rękę". Przeżyli, ale ich życie wywróciło się do góry nogami.

Dzięki postępowi technologicznemu stały się możliwe podróże w czasie, a co za tym idzie, pojawiły się także pojedyncze osoby lub całe grupy ludzi o własnej wizji przeszłości i przyszłości. Wymieniona we wstępie trójka została zwerbowana do tytułowej organizacji Time Riders, która ma na celu zapobieganie wcielaniu w życie tych wizji i naprawianie skutków wywołanych przez działania innych podróżników. 

Grupie przyszłych jeźdźców czasu przewodzi ich zbawca, człowiek imieniem Foster, początkowo zajmujący się szkoleniem swych nowych rekrutów i pełniący rolę mentora przygotowującego ich do samodzielnych akcji. Niestety ten bohater jest tak naprawdę zupełnie bezbarwny – początkowo jego życiorys budzi ciekawość czytelnika, ale później jest już znacznie gorzej i poza jedną sytuacją nie wzbudził we mnie żadnych emocji.

Pozostali jeźdźcy są nastolatkami, przy czym Liam, mimo że nie najmłodszy, jest zdecydowanie najmniej dojrzały, strachliwy, a przez to niezwykle irytujący. W dodatku został uratowany w 1912 roku, a mimo to jedynie kilka aspektów życia w kolejnym stuleciu wzbudza jego ciekawość bądź niepokój. Rozumiem, że autor nie chciał dojść do momentu w którym powieść zostałaby zdominowana przez liczne wyjaśnienia skierowane do chłopca, ale można to było rozwiązać w inny sposób. Dziewczynki są o wiele lepiej opisane, choć można odnieść wrażenie, że Scarrow chciał ich nadmierną dojrzałością i powagą nieco zrównoważyć dziecinną osobowość Liama. Na liście najważniejszych postaci możemy odnotować jeszcze garść innych charakterów, ale nie można powiedzieć o nich nic więcej bez unikania spojlerów. Zdradzę tylko, że jeden jest bardzo istotny dla fabuły, a jego zachowanie przypomina nieco terminatora.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Scarrow bawi się czasem i historycznymi wydarzeniami, stanowiącymi teatr działań dla naszych bohaterów (przykładowo, pewne sytuacje wymuszają na jeźdźcach przeniesienie się w okres II Wojny Światowej). Pomysł na wykorzystanie historycznych zaszłości kryje w sobie ogromny potencjał, na szczęście Scarrow nie próbuje wrzucać do jednej powieści zbyt wielu wydarzeń, lecz skupia swoją uwagę na kilku powiązanych ze sobą logicznie, łącząc rzeczywistość i garść ciekawych, mających globalne znaczenie zmian, w sposób realny, choć należy dodać iż niezbyt szczegółowy.

Powieść przeplata wątki młodych jeźdźców czasu na zmianę z fragmentami ukazującymi działania ich antagonistów, przez co czytelnik na długo przed bohaterami może domyślić się skutków czasowej zawieruchy, którą przyjdzie im załagodzić. Dzięki temu odbiorca nie traci całkowicie zainteresowania mimo kilku początkowych bardzo słabych rozdziałów, które pełnią rolę wprowadzenia do świata powieści i jego prawideł.

Time Riders to powieść dla dzieci i młodzieży – można ją polecić swoim latoroślom czy młodszemu rodzeństwu, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynają raczkować w świecie literatury. Dla osób starszych będzie to raczej sympatyczna ciekawostka, o której błyskawicznie zapomną.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
5.5
Ocena recenzenta
5
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Jeźdźcy w czasie (Time Riders)
Cykl: Time Riders
Tom: 1
Autor: Alex Scarrow
Tłumaczenie: Karol Sijka
Wydawca: Zielona Sowa
Data wydania: 15 marca 2013
Liczba stron: 432
Oprawa: miękka
Format: 145x205mm
ISBN-13: 978-83-7895-100-1
Cena: 34,90 zł

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.