» Recenzje » Jaśminowy tron

Jaśminowy tron


wersja do druku

Opowieść o silnych kobietach

Redakcja: Michał 'von Trupka' Gola, Daga 'Tiszka' Brzozowska

Jaśminowy tron
Tasha Suri to pisarka, której uznanie przyniosła dylogia Kroniki Ambhy (Cesarstwo Piasku oraz Kraina popiołu). Jej najnowsza książka, Jaśminowy tron, stanowi początek nowej trylogii fantasy zatytułowanej Płonące królestwa. Zobaczmy, czy zasługuje na uwagę czytelników.

Księżniczka Malini ośmieliła się sprzeciwić swojemu bratu, cesarzowi Ćandrze, i za to przestępstwo powinna ponieść śmierć. Jednakże nie jest jeszcze gotowa, by umrzeć. Decyduje się na los pariasa, napiętnowanej więźniarki, zamkniętej w Hiranie – odizolowanej, popadającej w ruinę świątyni, będącej symbolem dawno przebrzmiałej chwały. Jedną ze służących księżniczki zostaje Prija – świątynne dziecko wychowane w Hiranie, cudem uratowane z pogromu. Chociaż dzieli je pochodzenie i status społeczny, obie kobiety łączy samotność, pragnienie wolności i brak zgody na to, aby mężczyźni dyktowali im, jak ma wyglądać ich przyszłość. Tymczasem poza murami Hirany szaleje tajemnicza zaraza, ucisk cesarza wywołuje coraz większe niezadowolenie podległych królestw, zaś działania buntowników nabierają śmiałości; wewnątrz starożytnej świątyni trwa inna walka – o odzyskanie godności.

Fabuła Jaśminowego tronu biegnie kilkutorowo. Obserwujemy rozwijającą się relację między Malini i Priją, od zawiązania się nieśmiałej nici porozumienia, po wzajemną fascynację przeradzającą się w coś znacznie głębszego. Poznajemy damę Bhumikę, żonę regenta, mentorkę Priji, która prowadzi własną grę w celu zapewnienia pokoju. Śledzimy także poczynania stronników księżniczki, dyplomatów i spiskowców pragnących obalenia cesarza i osadzenia na tronie jego starszego brata, jak również przypatrujemy się kolejnym posunięciom grupy ahiranyjskich buntowników, gotowych okupić niepodległość swojej ojczyzny ogniem i krwią. Poszczególne wątki w całość spaja dziedzictwo świątynnych dzieci – ich tajemnicze moce, przyczyny pogromu, a także to, co stało się z tymi kilkoma, którym udało się uciec. Każde z nich próbuje wykorzystać swoje zdolności w służbie ludu Ahiranji, ale każde dąży do tego inną drogą i inaczej postrzega granice tego, co konieczne i dopuszczalne.

Akcja powieści jest bardzo niespieszna i chociaż kolejne strony książki w wyczuwalny sposób potęgują napięcie oraz przybliżają czytelnika do momentu eskalacji konfliktu i nieuchronnej krwawej konfrontacji między bohaterami, to jednak nie można oprzeć się wrażeniu odrealnienia historii i jej oniryczności. Wydarzenia bieżące mieszają się tutaj ze wspomnieniami i narkotycznymi lub sennymi majakami, zaś odczucia i wrażenia bohaterów niejednokrotnie przeważają nad samą akcją, która wyraźnie przyspiesza dopiero w drugiej połowie powieści. Nie jest to jednak wadą, bowiem retrospekcje i wizje protagonistów mają olbrzymie znaczenie dla fabuły, budują tło i pogłębiają portrety postaci, a także w znaczący sposób wpływają na kontekst ich poczynań oraz obserwowanych interakcji między nimi. Trzeba tu zaznaczyć, iż Tasha Suri naprawdę dużo miejsca poświęca charakterystyce poszczególnych bohaterów. Autorka prezentuje ich relacje z otoczeniem, przekonania, niekiedy także wydarzenia, które odcisnęły na nich szczególne piętno i ukształtowały takimi, jacy są obecnie. Te postacie są wielowymiarowe, niejednoznaczne i przekonujące, zaś ich perypetie wywołują żywe zainteresowanie.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Na pierwszy plan wśród bohaterów Jaśminowego tronu wybijają się kobiety – odważne, niezłomne i inspirujące. Wiedzą jak przetrwać w zdominowanym przez mężczyzn świecie, adaptują się do okoliczności, potrafią manipulować otoczeniem, wykorzystać każdą nadarzającą się okazję, aby nie ponieść klęski. A bohaterek sportretowano sporo: walcząca o przetrwanie, pełna determinacji, przekonana o słuszności swoich racji Malani; złamana jako dziecko Prija, która wyrosła na silną kobietę, gotową nieść pomoc tym, którzy najbardziej jej potrzebują; dumna Bhumika, która głęboko w sercu skrywa swe prawdziwe uczucia wierząc, że pokój wart jest każdej ceny i największego poświęcenia.

Chociaż to nie na mężczyznach skupia się uwaga autorki, to nie można im odmówić kilku bardzo udanych reprezentantów. Wyjątkowo interesującą, aczkolwiek wywołującą mieszane uczucia postacią jest przywódca ahiranyjskich buntowników – Aśok, ostatni świątynny syn, prowadzący swoich zwolenników do krwawego zwycięstwa lub powolnej śmierci. Z kolei jednoznacznie negatywnym bohaterem jest cesarz Ćandra, krwiożerczy tyran czerpiący przyjemność z cierpienia kobiet. Jego kompletnym przeciwieństwem jest prawowity dziedzic tronu Aditja, cechujący się wyjątkową dobrocią serca i spokojem ducha, ale wywołujący irytację przedkładaniem swojego religijnego objawienia i potrzeb wiary ponad potrzeby uciskanego kraju i jego cierpiących mieszkańców.

Kolejną z zalet prezentowanego tytułu jest kreacja świata przedstawionego, skonstruowanego z olbrzymią pieczołowitością i przywiązaniem do szczegółów. Znajdziemy tutaj niezwykle rozbudowane tło historyczne oraz społeczno-kulturowe, a także ciekawie zarysowany system religijny i magiczny. Każda z grup społecznych ma swojego reprezentanta, zaś czytelnik będzie miał możliwość poznać poglądy i sytuację każdej ze stron – począwszy od osób wiernych cesarzowi, poprzez zwolenników przewrotu, buntowników, na zwykłych obywatelach i osobach dotkniętych butwieniem skończywszy. Dzięki kilku retrospekcjom odbiorcy poznają też przyczyny zagłady świątynnych dzieci, motywacje osób które do tego doprowadziły i brały udział w masakrze, jak również konsekwencje tej zbrodni – te dotyczące jednostek, ale także całej Ahiranji. Po lekturze książki oczywiście pozostaje cała masa pytań i niewyjaśnionych lub niedookreślonych kwestii, ale biorąc pod uwagę, iż jest to pierwszy tom trylogii, pozostaje mieć nadzieję, że otrzymamy wszystkie odpowiedzi niebawem, podczas lektury kolejnych części.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Jaśminowy tron, jest powieścią chwilami dość trudną w odbiorze. Bohaterowie potrafią wywołać dość skrajne emocje, podejmują czasami dwuznaczne moralnie decyzje i nie zawsze łatwo dają się lubić – chociaż dzięki sprawności pisarskiej autorki z pewnością można ich zrozumieć. Ahiranja to kraina mroczna, pełna okrucieństwa i cierpienia, stojąca u progu wojny domowej, która mimo słuszności racji buntowników, przyniesie ze sobą jeszcze więcej bólu. Relacje między bohaterami także są dość złożone i niejednokrotnie opierają się na manipulacji, kłamstwie, pragnieniu zemsty czy nienawiści. Tu nic nie jest proste, łatwe ani przyjemne, i zdecydowanie nie jest to wadą, jednakże nie każdemu przypadnie do gustu – trzeba mieć to po prostu na uwadze sięgając po tę pozycję.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
7.5
Ocena recenzenta
7.5
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Jaśminowy tron
Cykl: Płonące królestwa
Tom: 1
Autor: Tasha Suri
Tłumaczenie: Piotr Kucharski
Wydawca: Fabryka Słów
Data wydania: 31 maja 2023
Oprawa: zintegrowana
ISBN-13: 9788379648641
Cena: 89,90 zł

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.