» Recenzje » Impuls

Impuls


wersja do druku

Piłsudski, Golem, spirytyzm i coś jeszcze

Redakcja: Michał 'von Trupka' Gola, Henryk Tur

Impuls
Co by było, gdyby...? Każdy czasami stawia przed sobą takie pytanie, niejednokrotnie prowadzące do chwil zadumy. Są jednak tacy, którzy odpowiedzi przelewają na papier, jak chociażby Tomasz Duszyński, autor Impulsu.

Autor zabiera nas do roku 1932 i trwającej od ponad dekady wojny z Moskalami i Niemcami. Dzielnych wojaków na duchu podnosi odzyskana niepodległość, lecz sama determinacja to zbyt mało, by powstrzymać zakusy agresywnych sąsiadów. Dlatego też rodzima władza dąży do możliwie prędkiej realizacji tajemniczego projektu o kryptonimie "Golem", autorstwa Andrzeja Winnickiego. To właśnie losy naukowca i jego syna Marka przyjdzie czytelnikom śledzić w Impulsie.

W błędzie będzie wszakże ten, kto za sprawą powyższego streszczenia oczyma wyobraźni ujrzał wojnę w Europie Środkowo-Wschodniej i uznał, że działania zbrojne nie wykraczają poza jej obszar. W wizji Tomasza Duszyńskiego Japonia wcale nieźle radzi sobie w starciach ze Stanami Zjednoczonymi i dzień, w którym potyczki przeniosą się na terytoria USA zbliża się nieubłaganie. We wszystko mieszają się jeszcze Alianci (Anglia z Francją) i coraz śmielsze w swych poczynaniach Chiny. Autor postanowił wyjść poza własne podwórko i wplątać w historię również odleglejsze mocarstwa militarne i gospodarcze, dzięki czemu historia nabiera więcej kolorytu.

Duszyński kreśli fabułę w oparciu o atrakcyjny pomysł wyjściowy, czerpiący z historii Polski, i rozwija go w interesujący sposób. Mimo iż Impuls jest historią alternatywną, to na tyle dobrze napisaną oraz uwzględniającą prawdopodobny układ sił i sytuację polityczną, że wydarzenia zachowują wiarygodność. Zagłębiając się w lekturę Impulsu niepodobna nie odczuć podniosłego nastroju – obecnego tak w relacjach z pola walki, jak i dialogach cywilów czy wojaków. Jednakże nie można mówić o pompatyczności, a o konsekwentnie, od pierwszych stron budowanej dusznej atmosferze. Niepodległość kraju jest zagrożona, pętla wokół Polski zdaje się zacieśniać i to od sukcesu jednostek zależne jest jej rozluźnienie. Połączenie trudnego okresu ojczyzny wraz z przedstawieniem niełatwej przeszłości rodziny Winnickich oraz ich wojennych poczynań wypada całkiem nieźle. Jednakże nie można nazwać postaci dobrze nakreślonymi. Z jednej strony posiadają cechy wyróżniające je na tle innych i z wyraźnym zaciekawieniem towarzyszy się ich przygodom, z drugiej nie sposób się z nimi identyfikować. Mimo ukazania relacji rodzinnych i przybliżenia paru istotnych wydarzeń z przeszłości protagonistów, trudno oprzeć się wrażeniu, że brakuje im głębszego rysu.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Dobrym posunięciem ze strony autora było umieszczenie Józefa Piłsudskiego nieco na uboczu, dzięki czemu odbiór historii w mniejszym stopniu zależy od przedstawienia ważnej postaci historycznej. Na czytelników czeka kilka krótkich Wspomnień, czyli rozdziałów, w których Naczelnik przejmuje rolę narratora. Wówczas ewidentnie widać, jak ogromny ciężar spoczywa na nim w czasie wojny, której przyszłość maluje się dla Polski w ciemnych barwach. Duszyński postanowił wykorzystać zainteresowanie, jakim Piłsudski darzył spirytyzm. To bodaj najbardziej kontrowersyjny element powieści i jego ocena jest w dużej mierze kwestią indywidualną, chociaż odniosłem wrażenie, że historia mogłaby obyć się bez niego.

Autorowi przydarzyło się parę potknięć i najdotkliwsze okazały się być problemy z kontrolowaniem tempa narracji. W jednym momencie wydarzenia wciągają, w innym wywołują znudzenie na skutek rozciągniętych i niewiele wnoszących dialogów bądź relacji. Ponadto w Impulsie znalazło się miejsce dla steampunkowych elementów, jak chociażby mechaniczna dłoń jednego z bohaterów, lecz nie są one tak wyeksponowane, jak momentami można było tego oczekiwać.

Alternatywnej historii w wydaniu Duszyńskiego należy się miano solidnej literatury. Zobrazowana rzeczywistość zdaje się być realna, a fabuła jest ciekawa. Zabrakło jedynie ciekawszych postaci i przede wszystkim równiejszego tempa historii. Nie powinno to przeszkodzić w cieszeniu się lekturą, nawet jeśli zwykle nie sięgacie po historie alternatywne. A jeśli opowieść przypadnie wam do gustu, warto mieć na uwadze dalsze poczynania autora, który już wspomina o pracach nad odrębną powieścią poświęconą jednemu z bohaterów Impulsu.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
7.5
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Impuls
Autor: Tomasz Duszyński
Wydawca: SQN
Data wydania: 30 sierpnia 2017
Liczba stron: 368
Oprawa: miękka
Format: 135 x 210 mm
ISBN-13: 978-83-65836-21-2
Cena: 36,90 zł



Czytaj również

Impuls
- fragment
Zawisza Czarny
O Polsce czarno na białym
- recenzja
Grimm City. Wilk!
Owca w wilczej skórze?
- recenzja
Moja lady Jane
Nie oceniaj książki po okładce
- recenzja
Ściana burz
Wsłuchajcie się raz jeszcze w losy Dary
- recenzja
Impuls
Jedna karta w dziesięciu odsłonach
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.