» Recenzje » Honor Legionu – Andrzej Sawicki

Honor Legionu – Andrzej Sawicki


wersja do druku

Marsz, marsz Dąbrowski…

Redakcja: Tomasz 'earl' Koziełło

Honor Legionu – Andrzej Sawicki
Życiorys Kazimierza Luxa – legionisty, pirata, uczestnika wyprawy na Moskwę i uhonorowanego najwyższymi odznaczeniami kombatanta – to gotowy scenariusz dla książki. Nic więc dziwnego, że ktoś wreszcie do niego sięgnął.

____________________________


Jest rok 1797. Polska niedawno zniknęła z mapy Europy. Generał Dąbrowski formuje Legiony Polskie, formalnie stanowiące część Armii Cisalpińskiej i pozostające pod dowództwem generała Bonapartego, jednak w ostatecznym rozrachunku mające na celu wyzwolenie ojczyzny. Siedemnastoletni legionista Kazimierz Lux nie dba jednak o politykę. Zaciągnął się dla zysku i z tego też powodu wybrał spokojne i lukratywne stanowisko kwatermistrza. Jednak zwycięstwo niosących ideały rewolucji francuskiej na południe Półwyspu Apenińskiego Polaków nie wszystkim jest na rękę – zawiązana zostaje intryga, mająca na celu zszarganie dobrego imienia legionistów i zatrzymania ich marszu, a Lux zostaje w nią mimowolnie zaplątany. Chcąc nie chcąc, będzie musiał walczyć i zabijać, jeżeli sam nie chce skończyć w płytkim grobie.

Choć Honor legionu stanowi zapis jedynie niewielkiego wycinka kariery polskiego awanturnika, a przy tym pierwszy tom planowanego cyklu, nie sposób narzekać na brak emocjonujących wydarzeń. Kiedy akcja nabierze już rozpędu, wydarzenia mkną jedno za drugim, co i rusz natrafiamy również na zwroty akcji i jesteśmy zaskakiwani nowymi faktami. Choć momentami fabuła bywa nieco zbyt przewidywalna, to w ostatecznym rozrachunku jej dynamiczny przebieg i płynna narracja sprawiają, że wciąga z łatwością, zaś autor sprawnie unika zarówno fabularnych przestojów, jak i nadmiernego natłoku nowych zdarzeń. Nieco rozczarowuje jedynie zakończenie, które, jak na zwieńczenie pełnej fajerwerków fabuły, jest całkiem zwyczajne i mało widowiskowe.

Bohaterowie powieści, w tym Lux, zostali wykreowani w sposób umiejętny. Nie porażają wprawdzie psychologiczną głębią, jednak ich charakter został zarysowany wyraziście i wiarygodnie. Nietrudno poczuć sympatię tak do Luxa, którego młodzieńcza brawura, spryt i urok osobisty czynią go personą obdarzoną niezwykłym magnetyzmem, jak i do jego kamratów z oddziału, z których każdy odznacza się jednym czy dwoma wyróżnikami, dodającymi im nieco realizmu, a także będącymi przyczynkami dla ciekawych i momentami całkiem zabawnych dialogów i wzajemnych uszczypliwości. Również w bardziej poważnych momentach fabuły wypowiedzi postaci przedstawiają się bardzo naturalnie, nie rażąc nachalnym postarzaniem archaizmami, ani nadmierną wulgarnością, choć jednocześnie zachowują lekko staroświecki klimacik i typowo wojskowy charakter.

Również miłośnicy tego okresu historycznego znajdą tu coś dla siebie. Choć mamy do czynienia z powieścią przygodową, nie zaś dokumentem, to wczucie się w nastrój epoki przychodzi bez trudu. Co więcej, tak w przypisach dolnych, jak końcowych autor zawarł garść faktów z życia legionów, biografii postaci i wydarzeń historycznych, niewątpliwie stanowiących interesujący zbiór ciekawostek.

Choć Honor legionu nie jest powieścią wybitną, to nie jest również zwykłym średniakiem. Książkę Andrzeja Sawickiego czyta się lekko, szybko i z przyjemnością, a po wszystkim ma się ochotę na więcej. Jedynie nieco rozczarowujące zakończenie i momentami mało wiarygodna fabuła stanowią niewielkie i niezbyt dokuczliwe mankamenty. W kategorii książek przygodowych oferuje więc ona wszystko, czego można oczekiwać. Pozostaje tylko liczyć, że dalszy ciąg cyklu będzie trzymał wysoki poziom tomu pierwszego.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.0
Ocena recenzenta
8
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 3
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Honor Legionu
Cykl: Kampanie Kazimierza Luxa
Tom: 1
Autor: Andrzej Sawicki
Wydawca: Erica
Data wydania: 3 kwietnia 2013
Liczba stron: 360
Oprawa: miękka
Format: 140x205 mm
ISBN-13: 978-83-62329-78-6
Cena: 29,90 złCzytaj również

Księga wojny #3
Jakub Nowak - Ciężki metal
Księga wojny
Anna Brzezińska – Jeden dzień (fragment)

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.