» Recenzje » Historia twojego życia

Historia twojego życia


wersja do druku

Co się odwlecze, to nie uciecze

Redakcja: Tomasz 'Asthariel' Lisek, Michał 'von Trupka' Gola

Historia twojego życia
Mimo, że rynek wydawniczy fantastyki obfituje obecnie w wielotomowe cykle, nie zapominajmy, że są też autorzy, którzy fantastykę tworzą dzięki krótkim i treściwym opowiadaniom. Jednym z takich pisarzy jest Ted Chiang, który swoim zbiorem zatytułowanym Historia twojego życia zdecydowanie zaskoczy czytelnika pomysłowością zamieszczonych tu tekstów.

Mamy do czynienia ze zbiorem ośmiu niepowiązanych historii, odwołujących się do znanych motywów w fantastyce, takich jak między innymi super inteligencji, kosmitów czy robotów. Opowiadania są krótkie lecz obfitują w zaskakujące pomysły, dzięki czemu czyta się je przyjemnie i bez obawy, że książka szybko się znudzi. Oczywiście, wśród dobrych pozycji trafiło się również kilka słabszych.

Obecnie najbardziej znanym utworem pisarza, głównie za sprawą nakręconego na jego podstawie filmu Nowy Początek, jest tytułowa Historia Twojego życia. Osadzone w teraźniejszości opowiadanie traktuje o pierwszym kontakcie ludzkości z obcymi. W celu porozumienia się z przybyszami powołany zostaje zespół naukowców, w którym znajduje się lingwistka Louise Banks, a którego celem jest poznanie kosmicznych przybyszów i zrozumienie ich języka, a następnie poznanie celu przyświecającego ich wizycie. Trzeba przyznać, że opowiadanie chociaż krótkie jest bardzo ciekawe. Nie mamy tutaj do czynienia z typową opowieścią, a raczej rozbudowanym wewnętrznym monologiem na temat wydarzenia istotnego dla głównej bohaterki. Autor ciekawie podszedł do samego tematu lingwistyki twierdząc, że przyswojenie przez człowieka pozaziemskiego języka to tylko kwestia czasu. Podkreśla też, że ludzie są w stanie czerpać doświadczenie z każdego przeżycia, dzięki czemu możliwe jest zrozumienie nie tylko mowy, ale również istoty postrzegania czasu przez obcych. Z drugiej strony Ted Chiang niczego nie wbija czytelnikowi do głowy na siłę, wszystkie jego opowiadania, pozostawiają ogromne pole do własnej interpretacji, co w tym przypadku niestety wpływa lekko negatywnie na zakończenie. Nie jest ono z pewnością tym, czego można by oczekiwać po wcześniejszych wydarzeniach, przez co Historia Twojego życia wypada dość przeciętnie na tle pozostałych opowiadań.

Jednym  z bardziej szalonych i zarazem najstarszym opowiadaniem w zbiorze jest traktujące o superinteligencji Zrozum. Ted Chiang nie porusza tutaj oklepanego motywu, jakim jest ogromna wiedza czy bystrość, lecz snuje historię, w której człowiek w miarę rozwoju połączeń nerwowych nie tylko osiąga wyniki świadczące o wysokim poziomie IQ, ale też wzbija się na nowe poziomy sterowania i rozumienia swojego umysłu. Autor od samego początku skupia się na szczegółowych opisach całego procesu przemiany, jakiemu podlega główny bohater, zarówno pod względem mentalnym jak i fizjologicznym, co sprawia, że jest to jeden z ciekawszych tekstów autora.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Godnym uwagi opowiadaniem jest również Piekło to nieobecność Boga. Zaskakujący punkt spojrzenia na anioły przybywające na ziemię oraz wyjaśnienie kwestii Nieba i Piekła. Opowiadanie to zostało starannie przemyślane, pisarz zestawił ze sobą ludzi naznaczonych, którzy dostąpili objawienia oraz tych którzy owego jeszcze szukają (do której to grupy oczywiście należy główny bohater). W kolejnych akapitach poznajemy obawy, żale do Boga i drogę przemiany jaką przechodzi protagonista, aż do sceny finałowej, która świetnie wieńczy jego duchową "podróż". Poza fabułą najbardziej interesującym elementem jest sposób zaprezentowania istot niebiańskich, jako niosących zbawienie dla jednych, a śmierć dla innych. Uwadze czytelnika nie umkną również takie smaczki jak wymyślone przez autora pozostałości po anielskich nawiedzeniach w postaci widocznych blizn na ciele.

Kolejną ciekawą lekturą są Siedemdziesiąt dwie litery, opowiadające o obdarzaniu życiem istot stworzonych przez człowieka. To nie tylko opowieść o jednej z przyszłych gałęzi przemysłu, jaką jest lepienie z gliny golemopodobnych maszyn, traktuje też o wiele większych problemach, z którymi zmaga się ludzkość, jak przetrwanie i rozrodczość, a także o tym, że nawet za najczystszymi pobudkami kryje się ludzka chciwość. Główny bohater pozostaje co prawda niezwykle uczciwy i posiada kręgosłup moralny, którego można pozazdrościć, ale nawet on w obliczu zagrożenia zaczyna knuć przeciw swoim przyjaciołom. Nie jest to historia szczególnie oryginalna, ale świetnie napisana – lekka, spójna, posiadająca kilka scen akcji, które nie pozwalają oderwać się od lektury.

Pozostałe opowiadania, chociaż ciekawe, nie poruszają już tematów w tak dociekliwy i oryginalny sposób, jak wspomniane powyżej. Niemniej nadal posiadają charakterystyczną dla Teda Chianga precyzję pisarską oraz morał, który można interpretować na różne sposoby. Warto wspomnieć, że jest to autor niezwykle ambitny, który w każdym swoim opowiadaniu pokazuje kunszt pisarski i otwiera czytelnikowi oczy na nowe moralne dylematy, skłaniając go do refleksji. Historia Twojego Życia to zbiór naprawdę dobrych, a wręcz wyśmienitych opowiadań, które pozwalają cieszyć się nowym spojrzeniem na problemy świata.  

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.0
Ocena recenzenta
9.5
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Tytuł: Historia twojego życia
Autor: Ted Chiang
Wydawca: Zysk i S-ka
Data wydania: 14 listopada 2016
Liczba stron: 378
Format: 140×205mm
Cena: 39,90 złCzytaj również

Wydech
Wielkie pytania bez zadęcia
- recenzja
Kształt wody
Delikatność, która ratuje
- recenzja
Nowy początek
Potrzeba rozmowy
- recenzja
The Lifecycle of Software Objects – rozmowa
Wszystkie cyfrzaki idą do nieba

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.