» Recenzje » Harry Potter and The Cursed Child

Harry Potter and The Cursed Child

Harry Potter and The Cursed Child
Nie bójcie się – ósma odsłona Harry’ego Pottera nie jest tylko odcinaniem kuponów od marki i promowanie się nazwiskiem Rowling ani słabej jakości skokiem na kasę. Nie jest to też, co może rozczarować wielu fanów, publikacja podobna poprzednim siedmiu częściom, co wynika z kilku czynników.

Po pierwsze, to nie jest powieść. To sztuka teatralna, której scenariusz spisano i wprowadzono do sprzedaży w formie książkowej – 30 lipca tego roku miała premierę na deskach londyńskiego Palace Theatre. Przez to całość podzielona jest na akty i sceny, pojawiają się didaskalia opisujące scenografię i mimikę postaci. Znika więc znaczna zazwyczaj w powieściach Rowling część deskryptywna narracji, znikają dynamiczne opisy akcji i czarodziejskich pojedynków, znika plastyczność świata pełnego magii. Główną rolę grają tutaj dialogi, które, swoją drogą, są fantastycznie napisane – wiele z nich jest poważnych, ale w części, na szczęście, udało się przekazać typowy dla uniwersum humor.

Po drugie, tak naprawdę, magia, cała kwestia zagrożenia świata (czy chociażby Hogwartu) jest tutaj konsekwentnie spychana na drugi plan – owszem, bohaterowie znajdują się nieraz w śmiertelnym zagrożeniu i ścierają się z bardzo niebezpiecznym wrogiem, ale to wszystko wynika niejako z tego, co jest głównym punktem sztuki. A są nią relacje międzyludzkie. Te wszystkie znane (i lubiane) elementy potterowskiej mitologii są trochę zepchnięte w cień przez próbę ukazania tego, jak trudne brzemię przechodzi czasem z ojca na syna, jak trudny jest dialog nawet pomiędzy osobami, które się kochają, jak łatwo jest zniszczyć więź porozumienia i zamknąć się na innych. Ale także i o tym, jak rodzi się w nas lojalność, jak trudności umacniają dobro i jak wiele przebaczenia mieści się w miłości. Pod tym względem to nadzwyczaj dojrzała, momentami bardzo gorzka książka, której zakończenie nie oznacza happy endu, a jedynie postawienie pierwszego, najtrudniejszego kroku na dobrej ścieżce.

To także pierwsza w serii książka, gdzie to nie Harry jest głównym bohaterem. Owszem, jest on bardzo ważny dla fabuły, ale akcja sztuki rozpoczyna się w dziewiętnaście lat po zakończeniu Insygniów Śmierci i skupia się na postaciach Albusa Pottera oraz jego najlepszego przyjaciela… Scorpiusa Malfoya. Dzięki temu całość pozostaje w konwencji młodzieńczej przygody – tym bardziej, że chłopcy podejmują się zadania, które hipotetycznie znacznie przekracza ich siły i umiejętności, co także charakteryzowało przygody Pottera-seniora. Dzięki temu czytelnik otrzymuje sporo scen sentymentalnych – podróż pociągiem do Hogwartu, przydział do Domów, wycinki z życia uczniowskiego, odwiedziny w znajomych miejscach. Znani i postarzeni bohaterowie też otrzymują swoją porcję czasu scenicznego. Najbardziej uderzający jest Harry-ojciec, ponieważ wydaje się całkiem zdezorientowany w tej roli, a walka o dobre ojcostwo jest dla niego znacznie trudniejsza niż starcia z Voldemortem. Z pozostałych może być szkoda Rona, z którego zrobiono niezbyt śmiesznego i nieszkodliwego głupka.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Trudno więc przejść obojętnie wobec możliwości powrotu do uniwersum Pottera, ponownego spotkania się z lubianymi bohaterami. The Cursed Child daje także okazję sprawdzenia na ile dojrzeliśmy razem z postaciami, w których życiach, owszem, magia jest dalej obecna, ale wiodącą rolę zajmują jednak trywializmy i problemy codzienności. A gdyby komuś było mało, to już od 6 września można na Amazonie zamawiać trzy tomiki opowiadań z Potterversum już pióra samej J.K. Rowling.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.0
Ocena recenzenta
9.5
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 1
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Harry Potter i Przeklęte Dziecko. Część pierwsza i druga
Cykl: Harry Potter
Tom: 8
Tłumaczenie: Piotr Budkiewicz, Małgorzata Hesko-Kołodzińska
Wydawca: Media Rodzinna
Data wydania: 22 października 2016
Liczba stron: 320
Oprawa: miękka
Format: 135 x 205 mm
ISBN-13: 978-83-8008-228-1
Cena: 39 złCzytaj również

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.