» Recenzje » Gwiazda prawdopodobieństwa - Nancy Kress

Gwiazda prawdopodobieństwa - Nancy Kress


wersja do druku

Gwiazda najjaśniejsza na niebie

Redakcja: Patryk Cichy

Gwiazda prawdopodobieństwa - Nancy Kress
Trylogie zazwyczaj cierpią na syndrom obniżającego się poziomu, polegający na tym, że pierwszy tom jest dobry, drugi średni, zaś do przeczytania trzeciego głupio jest się publicznie przyznawać. Tymczasem startujący z wysokiego pułapu cykl Nancy Kress przejawia tendencję całkowicie odwrotną.

____________________________


Minął rok, odkąd opisana w Księżycu prawdopodobieństwa ekspedycja Ahmeda Bazargana powróciła ze Świata. Pozostawiła za sobą nie tylko dzielących wspólną rzeczywistość Światan, ale również niezwykły i podobno wpływający na prawdopodobieństwo artefakt starszej rasy. Widząc w nim szansę na odzyskanie inicjatywy w toczonej z agresywnymi Fallerami wojnie, ludzkość wysyła na planetę misję wojskowo-badawczą z udziałem specjalistów z różnych dziedzin. Jednak poza zbadaniem artefaktu i odkryciem metody jego działania, niektórzy członkowie ekspedycji otrzymują również kilka innych, nie mniej istotnych dla dalszego przebiegu wojny zadań. O ile w pierwszej części Trylogii prawdopodobieństwa nacisk położono na poznawanie Świata oraz jego mieszkańców, a niszczycielska dla ludzi walka z Fallerami funkcjonowała głównie jako element tła, to w Gwieździe konflikt został postawiony na pierwszym planie. Wszystkie opisane najszerzej wątki, w tym badanie odkrytego w poprzednim tomie artefaktu oraz próby porozumienia się z Obcymi, podporządkowano temu konfliktowi. Autorka opisała również bardziej rozlegle społeczność ludzi oraz ich bytowanie w galaktyce w XXIII wieku. Świat otrzymał zdecydowanie mniej miejsca, lecz jego wątek jest jednym z ciekawszych w całej historii i stanowi modelowy przykład dobrze przeprowadzonej analizy: „co by było, gdyby?”.

Skąpiej została potraktowana także nauka. A dokładniej naukowe słownictwo i skomplikowane teorie fizyczne, bowiem sporo rozdziałów tyczy się artefaktu oraz eksperymentów mających na celu zbadanie jego działania. Część wysłanej na Świat ekipy to laicy, dzięki czemu od czasu do czasu raczeni są – wraz z czytelnikami – wyjaśnieniami co trudniejszych pojęć albo dywagacji naukowców. Wyjaśnieniami tyleż dokładnymi, co dla osób bez stosownego przygotowania niezrozumiałymi, w wielu miejscach krążącymi wokół zagadnień wyjątkowo abstrakcyjnych (sześć wymiarów, teorie strun, cząstki elementarne). Na całe szczęście owi laicy potrafią przebić się przez naukowy żargon i dojść do wniosków zrozumiałych zarówno dla bohaterów, jak i czytelników.

Wbrew pozorom długie naukowe wywody nie spowalniają tempa. Przeciwnie, w Gwieździe dzieje się tyle, co w niejednym dobrym filmie sensacyjnym. Niemal w każdym z trzydziestu rozdziałów pojawia się zwrot akcji, nowe wątki oraz wyjaśnienia tych już wprowadzonych, postacie stawiane są przed trudnymi wyborami i aż do ostatniej strony trudno jest przewidzieć, co się za moment stanie.

Duża w tym zasługa bohaterów. Już poprzedni tom był pod tym względem interesujący, zaś teraz jest tylko lepiej. Stuprocentowy żołnierz, pułkownik Lyle Kaufman, genialny i zarazem ekscentryczny fizyk, Tom Capello czy też obdarzona niezwykłą empatią Marbet Grant – te i inne osoby tworzą nieco oklepaną, ale wyrazistą i interesującą, przede wszystkim zaś nieprzewidywalną grupę, stanowiącą jeden z najjaśniejszych punktów książki. Bywało, że chciałem jak najszybciej przeczytać partie dotyczące Świata, byle tylko dowiedzieć się, co słuchać u członków wyprawy badawczej. Tym bardziej, że każdy z nich otrzymał bardzo ciekawy wątek osobisty, stopniowo rozwijany wraz z postępem historii.

Fabuła przekazana została za pomocą miłego dla oka języka i oszczędnych opisów, przeplatanych zdaniami wielokrotnie złożonymi oraz okazjonalnymi trudnymi pojęciami naukowymi. Lekturę bardzo ułatwiają również krótkie rozdziały, rozbite na kilkustronicowe podrozdziały, często stanowiące fabularną zamkniętą całość, przy której można się zatrzymać bez obawy, że za moment zapomni się o wszystkich istotnych szczegółach.

Gwiazda jest jednym z tych tytułów, jakie mogę polecić w ciemno każdemu, komu przypadł do gustu poprzedni tom. Spodoba się zarówno miłośnikom szeroko pojętej fantastyki naukowej, zwolennikom wartkiej akcji, jak i osobom lubiącym wielowątkowe, interesujące i poruszające ważne tematy historie. Na jej korzyść przemawia również cena. 26 złotych za prawie 300 stron świetnej literatury to niewiele.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
9.0
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 1
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Gwiazda prawdopodobieństwa (Probability Sun)
Cykl: Trylogia Prawdopodobieństwa
Tom: 2
Autor: Nancy Kress
Wydawca: Almaz
Data wydania: 10 grudnia 2012
Oprawa: miękka
Format: 145x205mm
Seria wydawnicza: bookazin "SF"
Cena: 25,99 zł



Czytaj również

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.