» Recenzje » Grota skarbów - Will Adams

Grota skarbów - Will Adams


wersja do druku

Archeolog i fanatyczny klecha w wyścigu po egipski sekret

Redakcja: Staszek 'Scobin' Krawczyk

Grota skarbów - Will Adams
Powieści przygodowych o skarbach starożytnego Egiptu jest chyba tyle samo co archeologów w tym spalonym słońcem kraju. Część z nich jest naprawdę udana, inne są lekturami do jednorazowego użytku podczas urlopu, a jeszcze inne to kompletne gnioty. Do której kategorii należy Grota skarbów autorstwa Willa Adamsa – druga z czterech książek opowiadających losy Daniela Knoxa, awanturniczego egiptologa, co rusz pakującego się w kłopoty?

Po wydarzeniach z poprzedniego tomu, zatytułowanego Szyfr Aleksandra Wielkiego, Knox pełen optymizmu wrócił do swych codziennych obowiązków. Jednak starożytne fatum nie śpi i w zanadrzu trzyma dla zapracowanego archeologa kolejne wyzwanie. Pewnego razu Knox natrafia na skradzioną pokrywę naczynia z okresu amarneńskiego i dowiaduje się, że prawdopodobnie ktoś ją skradł z wykopalisk nad jeziorem Marjut. Informuje o tym swego przyjaciela Omara Tawfiqa, obecnego szefa oddziału Najwyższej Rady Starożytności. Obaj mężczyźni ruszają na teren wykopalisk i tam spotykają fanatycznego duchownego, wielebnego Petersona, który nie ma zamiaru dzielić się z światem swym unikatowym znaleziskiem. Knox targany przeczuciem rusza w nocy na przeszpiegi do obozu, a w tym samym czasie w innych zakątkach Amaranu policja odnajduje zwłoki pewnej nastoletniej dziewczyny, zaś ukochana Knoxa oprowadza po grobowcach Echnatona ekscentrycznego filmowca, który za wszelka cenę chce udowodnić, że egipski faraon to w rzeczywistości biblijny Mojżesz. Jak się szybko okaże, wszystkie te wydarzenia mają z sobą więcej wspólnego, niż można by się spodziewać, i doprowadzą ostatecznie do ciekawego finału.

Fabuła jest tak naprawdę trójwątkowa, zaś autor postarał się, aby w sposób bardzo przejrzysty przedstawić równoległy rozwój akcji wszystkich równolegle dziejących się scen. W każdym rozdziale obserwujemy jednocześnie zmagania każdego z głównych bohaterów, nie mając żadnego problemu z opanowaniem całości wydarzeń. Will Adams zadbał także, aby każdy wątek różnił się tematyką od innych, dzięki czemu powieść nie zanudza czytelnika w kółko tym samym. Na pierwszym planie mamy sprawę kryminalną prowadzoną przez Knoxa i jego walkę z wielebnym Petersonem. Jest to wątek o największym dynamizmie, w którym mamy dużo zwrotów akcji, walkę oraz pościgi. To niejako silnik napędowy całej powieści, który nadaje jej solidne przyspieszenie, do tego sam w sobie stanowi naprawdę ciekawą fabularnie opowieść.

Następnie mamy wydarzenia związane z ukochaną Knoxa, czyli Gaille Bonnard, której już nieżyjący ojciec wyszkolił naszego dzielnego egiptologa w jego fachu. Wątek ten jest, jak się później okazuje, pośrednio spleciony ze wszystkimi pozostałymi fragmentami oraz wydarzeniami w książce. W zasadzie pełni funkcję pomostu fabularnego. Jest to też jedyna opowieść z pewną dozą czarnego humoru, a to dzięki wspomnianemu wcześniej amerykańskiemu filmowcowi. To właśnie on wnosi spory ładunek komiczny, głównie za sprawą swego obycia oraz podejścia do tematu archeologii. Niemniej jednak wątek z Gaille jest bardzo przewidywalny w swej fabule, co znacząco psuje jego odbiór.

Ostatni wątek jest niejako rozbity na dwa osobne epizody, pokazane z perspektywy dwóch stron konfliktu. Podstawą jest sprawa morderstwa dziewczynki, prowadzona przez nieustępliwego egipskiego inspektora policji Naguiba Husseina. Człowiek ten niezachwianie stoi na straży prawa oraz porządku, przez co już wielokrotnie wpadał w konflikt ze swymi przełożonymi, skorymi do przymknięcia oczu na niektóre rzeczy. Mimo zakazu od samej góry Naguib po cichu stara się rozwiązać sprawę śmierci nastolatki, co powoli naprowadza go na ślady związane bezpośrednio z legendami o Echnatonie. To z kolei wiedzie Husseina do osoby Khaleda Osmana, kapitana policji turystycznej na terenie Amaranu, oraz drugiego dna jego śledztwa. To człowiek niezwykle hardy, pozbawiony skrupułów, o porywczym charakterze; Khaled znalazł wraz ze swymi trzema kompanami nie odkrytą dotąd grotę. Nie chcąc się dzielić swym znaleziskiem, zatuszowali wszystkie ślady i rozpoczęli poszukiwania. Te na ich nieszczęście są od dawna bezowocne, jednak mimo to nie porzucili nadziei na odnalezienie czegoś wielkiego.

Największą wadą tej książki jest terminologia, a to ze względu na zbyt lekkie podejście do tematu egiptologii. Autor posługuje się fachowymi pojęciami i zwrotami wykorzystywanymi przez egiptologów, jednak nie wszystkie są wytłumaczone czy to w opisie, czy też podczas rozmów postaci literackich. Warto znać choćby podstawy archeologii oraz nazw odnoszących się do architektury i kultury starożytnego Egiptu, inaczej możemy mieć problem ze zrozumieniem niektórych dialogów. Niemniej jest to powieść fikcyjna, gdzie motywem głównym jest udowodnienie istnienia jeszcze bardziej nieprawdopodobnej tezy, co może zrazić osoby obeznane w temacie. Dodatkowo samo zakończenie również nie należy do szczególnie ciekawych, jest raczej przewidywalne.

Grotę skarbów mogę polecić osobom chcącym oderwać się od trudów dnia codziennego, jako lekką lekturę podczas urlopu czy po prostu czytadło do poduszki. Nie polecam jej jednak ludziom, którzy znają dobrze historię Starożytnego Egiptu, chyba że nastawią się oni na powieść czysto fikcyjną. W innym wypadku mogą się srogo zawieść. Ciężko mi jest też stwierdzić, czy warto do tej książki wracać. Dla mnie była to ciekawa, aczkolwiek krótka, przygoda na jeden raz, co mi w zupełności wystarczy. Nie widzę niczego tak nadzwyczajnego w powieści Willa Adamsa, aby kusiło mnie do ponownego śledzenia przygód Knoxa i jego przyjaciół w Amaranie. Mimo to nie żałuję czasu poświęconego na Grotę skarbów i być może w przyszłości sięgnę po kolejne książki tego pisarza.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
7.0
Ocena recenzenta
7
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Grota skarbów (The Exodus Quest)
Cykl: Daniel Knox
Autor: Will Adams
Tłumaczenie: Zbigniew Kościuk
Wydawca: Albatros
Miejsce wydania: Warszawa
Data wydania: 26 listopada 2010
Liczba stron: 440
Oprawa: miękka
Format: 140x205 mm
ISBN-13: 978-83-7659-192-6
Cena: 31,60 zł

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.